Наметові табори на території білоруських полігонів, де проходили навчання російські мобілізовані, почали ліквідувати на початку липня 2023 року. Жодних офіційних заяв про причини цих заходів білоруська та російська сторони поки що не робили. «Дзеркало» спробувало розібратися, в чому може бути справа.
«Радыё Свабода» опублікувало зроблені 4 липня супутникові знімки компанії Planet Labs трьох білоруських полігонів, де з осені минулого року проходило навчання російських мобілізованих військовослужбовців: Обуз-Ліснівського (під Барановичами), Лепельського та Репіща (під Осиповичами). На кадрах видно, що намети демонтуються та таборів фактично вже не існує. Загалом на території трьох міст, що згортаються, могло проживати близько 4600 осіб — по 1500 на Обуз-Ліснівському та Лепельському полігонах і ще 600 — у Репищі.
У чому може бути справа?
Логічною версією того, чому білоруські тренувальні табори згортаються, є те, що потреба в них відпала. Про це заявив представник Головного управління розвідки України Андрій Черняк. За його словами, тепер на території Росії достатньо власних полігонів для навчання військових.
Утім, цілком імовірно, що справа не тільки у кількості навчальних центрів, що зросла. Більша кількість майданчиків для навчання дозволяє готувати більше військових, а навряд чи провідна повноцінну війну країна має надлишок навчених солдатів. Можливо, темпи поповнення російської армії (яка після єдиної зараз хвилі мобілізації у вересні 2022 року може розраховувати переважно на приплив добровольців) не настільки високі, щоб завантажити вже наявні навчальні центри — у цьому випадку ліквідація таких об'єктів на території іншої країни може бути виправдана.
Директор дослідницького центру Geopolitics Research Network Михайло Самусь у коментарі «Радыё Свабода» звернув увагу, що перекидання мобілізованих для навчання до Білорусі нерідко трактувалося в інформаційному просторі як підготовка російського контингенту для нового наступу з півночі. Це змушувало Київ утримувати певні резерви на білоруському напрямі. За його словами, було здійснено кілька інформаційно-психологічних операцій, спрямованих на українські військові кола. Самусь додав, що українська сторона визнала, що говорити про реальний наступ можна було при зростанні російського угруповання в Білорусі до 30 тисяч осіб — тоді як вона ніколи не перевищувала 10-11 тисяч.
Згортання таборів для тренувань може бути пов'язане з тим, що російська сторона з якоїсь причини відмовилася від цих психологічних операцій і більше не намагається впливати на Україну з півночі.
Варто пам'ятати, що окрім масового згортання російських тренувальних таборів у Білорусі будується ще один, значно більший за масштабами табір поблизу села Мета, імовірно, для розміщення бійців ПВК «Вагнер». Наскільки ці дві події пов'язані, поки що неясно, але за термінами вони збіглися практично ідеально.
Українське оборонне видання Defense Express припустило, що «табір вагнерівців» теоретично здатний взяти на себе функції офіційних полігонів у навчанні мобілізованих. Невідомо, наскільки це можливо, для проведення подібних спільних дій відносинам російського Міноборони та найманців зараз явно бракує теплоти.
Нагадаємо, ПВК «Вагнер» розпочала передислокацію найманців до Білорусі.