Догори
Дати відгук

«Сушіть сухарі»: юрист пояснює сумні перспективи керівників, які відсторонюватимуть від роботи невакцинованих співробітників

Чи має МОЗ повноваження трактувати трудове законодавство.

3 хв на прочитання05 Листопада 2021, 17:33
Відсторонення Відсторонення
Поділитись:

Із 8 листопада почнуть відсторонювати від роботи працівників, не вакцинованих проти COVID-19. Мінекономіки розіслало в центральні та місцеві органи виконавчої влади роз'яснення з алгоритмом такого відсторонення. Йдеться про затверджений наказом МОЗ від 04.10.2021 р. № 2153 Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням.

Постановою від 20.10.2021 р. № 1096 Кабмін зобов’язав керівників відповідних установ та організацій забезпечити відсторонення від роботи без збереження заробітної плати працівників і державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень.

Адвокат Ростислав Кравець вважає, що МОЗ не має повноважень трактувати трудове законодавство.

«Із самого виходу цього незаконного наказу, який не входить до сфери повноважень Міністерства охорони здоров'я, вони намагалися своєму сайті відразу зазначати, що потрібно відсторонювати без збереження зарплати, хоча в самому наказі про це немає жодного слова. Так само про це немає жодного слова і в постанові Кабінету Міністрів. Те, що відсторонення відбувається без збереження заробітної плати, надається у подальших роз'яснення МОЗ та Мінекономіки. Однак варто звернути увагу на те, що у вчорашньому роз'ясненні Мінекономіки зазначено, що якщо працівник планує вакцинуватися — не вказано, в який термін — то його не можна відсторонити без збереження заробітної плати», — прокоментував ситуацію для GreenPost Ростислав Кравець.

Окрім того, юрист підкреслює, що за трудовим законодавством відсторонення від роботи без збереження заробітної плати є суттєвою зміною умов праці. Про суттєву зміну умов праці потрібно повідомляти не менш ніж за два місяці. Якщо ж цього не відбулося, такі умови праці змінювати неможливо.

До того ж у самому законодавстві України немає жодної норми, яка б дозволяла навіть під час карантину відсторонювати осіб від роботи саме без збереження заробітної плати, додає Ростислав Кравець. І в самій статті 12 закону України «Про захист від інфекційних хвороб», на яку посилаються, чітко зазначено, що відсторонення особи відбувається у порядку встановленому законом.

«Законом такого порядку не встановлено. Тобто на сьогодні будь-які відсторонення від роботи, тим паче без збереження заробітної плати, є грубим порушенням трудового законодавства, переслідуванням осіб за їхні переконання, за що передбачено кримінальну відповідальність. А невиплата заробітної плати також переслідується законом дуже суворо — за неї передбачено статтю Кримінального кодексу щодо умисної невиплати заробітної плати, стипендії, пенсії тощо. У подальшому з осіб, які відсторонять працівників, буде стягнуто не тільки шкоду, завдану цим громадянам, яких відсторонили, а також моральні збитки з їхніх особистих статків. Тому я вважаю, що тим, хто хоче продовжувати прислухатися до порад очільників Міністерства охорони здоров'я, потрібно запастися сухарями та теплими речами — адже в СІЗО холодно», — говорить Ростислав Кравець.

Нагадаємо, «вакцинація залишається добровільною»: у МОЗ роз’яснили механізм відсторонення від роботи невакцинованих працівників.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.