Енергоефективність — це галузь знань на стику інженерії, економіки, юриспруденції та соціології. Означає раціональне використання енергетичних ресурсів, досягнення економічно доцільної ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів за актуального рівня розвитку техніки і технології та дотримання вимог до навколишнього середовища.
Чому важливо, щоб кожна людина на своєму рівні застосовувала принципи енергоефективності?
Згідно зі статистикою з усієї споживаної у побуті енергії 70 % йде на опалення приміщень, 15 % — витрачається на приготування їжі, 10 % — споживає побутова техніка і ще 5 % — витрачається на освітлення. Звичайно, цифри приблизні та багато в чому залежать від площі будинку або квартири, системи опалення, кухонної плити тощо.
Проте вони дають розуміння того, що використання кожним енергоефективної техніки та систем приладів дає змогу досягати суттєвих результатів із підвищеним ККД (коефіцієнтом корисної дії) використовуваної енергії. А отже — жити, зберігаючи навколишнє середовище.
На практиці дотримання людиною принципів енергоефективності означатиме зменшення платежів за комунальні послуги.
Енергоефективність і використання альтернативних джерел енергії — дві головні стратегії багатьох країн щодо скорочення газових викидів в атмосферу. За версією ООН, енергоефективність здатна вплинути на цей процес швидше та не потребує таких витрат, як адаптація «зелених» технологій, тому вона здатна вплинути на стан екології.
Енергоефективність тісно пов'язана зі зменшенням кількості вуглекислого газу. Представники Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) вважають, що одне лише активне використання енергоефективних технологій здатне зменшити викид вуглекислого газу на 65 % у найближчі 20 років.
Нагадаємо, в Україні працюють вісім із десяти найбрудніших вугільних станцій Європи.