У червні пташенята «стають на крило», намагаючись залишити батьківські гніздечка і здійснювати самостійні польоти. Це злетки, пташині підлітки. І саме у цей період до працівників Карпатського біосферного заповідника звертаються люди, які знаходять таких злетків: «Я знайшов пташеня. Що мені робити?»
Ми підготували для вас кілька порад і роз’яснень.
Насамперед, найчастіше пташенята-злетки не потребують порятунку – просто їх крила ще недостатньо міцні і вони ще не вміють добре літати, а лише «пурхають» на невеликі відстані і висоти (до речі, цих маленьких незграб за такий політ часто називають поршкАми або пурхунцями).
Тож, якщо ви знайшли пташеня, краще залишіть його на місці – гніздо десь неподалік і батьки все ще турбуються про нього: підгодовують, слідкують за його безпекою.
Якщо вам здається його місце дійсно небезпечним (автомобільна дорога, стежка зі жвавим рухом):
Спробуйте знайти гніздо, з якого вилетіло пташеня (гніздо десь неподалік і, якщо в ньому ще залишились пташенята, вони своїм писком підкажуть місцерозташування пташиної оселі);
Посадіть пташеня на гілку дерева, де потенційно може знаходитися гніздо;
Віднесіть його у траву чи інше безпечне місце – батьки знайдуть його за писком і потурбуються про нього;
Залишіться неподалік на деякий час – швидше за все ви побачите як дорослі птахи прилетять підгодувати свою малечу.
Чому не варто забирати пташеня додому:
Ви не зможете годувати його необхідну кількість разів потрібним кормом.
Пташеня ще не вміє їсти самостійно.
Більшість пташенят навіть зерноїдних видів вигодовуються комахами, адже для росту і розвитку їм потрібен білок.
Годувати пташеня потрібно дуже часто: будь-яке пташеня з'їдає за день їжі більше, ніж важить саме. До прикладу пара синиць приносить корм голодним пташенятам 300-400 разів на день. Навряд у вашій оселі знайдеться стільки мух. До того ж, вам доведеться залишити роботу, доки ви вигодовуєте пташеня.
Без належного харчування ви приречете пташеня на голодне існування або навіть на повільну смерть.
Спроби вигодовування пташеня іншими, не природними для них кормами, можуть призвести до того, що птах виросте ослабленим і в природному середовищі швидко загине.
Нагадаємо, на Київщині рашисти травмували і замінували собаку (ВІДЕО).