За даними Віце-прем’єр Міністра України Ірини Верещук, до РФ було депортовано майже 460 тисяч українців, серед яких діти, зокрема діти-сироти. Проте вони не самі — Україна робитиме все можливе для безпечного повернення додому кожного українця. Телеграм-канал «Юридичний штаб України» розробив інструкцію для тих, хто проти власної волі потрапив до країни-агресора.
Що робити українцям, яких примусово депортували до РФ?
✔ Намагайтеся зберегти документи, які посвідчують вашу особу. За можливості не дозволяйте ставити позначки, записи, печатки у документах. Подбайте про наявність фото, сканкопій або інших електронних копій ваших документів, збережених у хмарному сховищі чи іншому надійному місці.
✔ Видаліть із телефону та соціальних мереж будь-яку інформацію, яка може бути використана проти вас ворогом. За можливості встановіть на телефон пароль та двофакторну аутентифікацію.
✔ Витягніть та збережіть сім-карту (вона потрібна для відновлення доступу до «Дії»). Вивчіть або запишіть у надійному місці контакти близьких родичів для можливості зв'язатись із ними.
✔ Намагайтесь не підписувати жодних документів.
✔ За можливості відмовляйтесь від поїздок у табори, поселення тощо.
✔ Якщо вас доставили до фільтраційного табору, поводьтесь максимально нейтрально, не ведіться на провокації, не обговорюйте політичні питання, не вступайте у дискусії.
Як повернутись на територію, підконтрольну владі України?
✔ Повідомте особисто або через рідних про протиправну депортацію на електронну адресу Мінреінтеграції info@minre.gov.ua або на гарячу лінію за номером 0-800-75-01-07, а також на електронну адресу Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини hotline@ombudsman.gov.ua чи на гарячу лінію за номером 0800-50-17-20 (цілодобово).
✔ Знайдіть безпечні способи виїзду з території РФ. Держава систематично оприлюднює інформацію про можливі маршрути виїзду.
✔ Покиньте територію РФ. Для організації виїзду ретельно сплануйте свою подорож або зверніться за допомогою до волонтерів.
✔ Зверніться до посольства або до дипломатичної установи України в країні, в яку плануєте виїзд із території РФ.
Також ми розповідали, чи можна чоловікам перетнути кордон після завершення 90 днів мобілізації: пояснюють юристи.