Догори
Дати відгук

Сезон відпусток: як не підхопити небезпечні інфекції

Основна небезпека влітку — кишкові інфекції.

7 хв на прочитання06 Липня 2021, 20:20
Фото:
КПІ Фото: КПІ
Поділитись:

Попри максимальне зосередження на пандемії COVID-19, варто пам’ятати, що є й інші хвороби, які можуть загрожувати здоров’ю та життю мандрівників. Про це докладно розповіла Катерина Матюшкіна, начальниця відділу статистики та аналізу Центру громадського здоров’я.

Харчові отруєння та гострі кишкові інфекції

Основна недуга влітку — це гострі кишкові інфекції.

Зокрема, за 5 місяців 2021 року в Україні вже зареєстрували 12,5 тис. випадків ГКІ та 30 групових спалахів ГКІ, у результаті яких захворіло 263 людини, у т. ч. 237 дітей. З них 14 спалахів встановленої та невстановленої етіології (постраждали 124 людини, у т. ч. 118 дітей), 10 спалахів ротавірусного ентериту (постраждали 73 людини, у т. ч. 71 дитина), 5 спалахів сальмонельозу (постраждали 49 людей, у т. ч. 32 дитини) й один спалах вірусного гепатиту А, під час якого постраждали 17 людей, у т. ч. 16 дітей (багатодітна родина з Одеської області, яка повернулась із тривалого відпочинку в Єгипті).

Переважали спалахи в дитячих дошкільних закладах (63 %) і школах (13 %), решта спалахів сталися у побуті, оздоровчих закладах і, ймовірно, були пов’язані із закладами громадського харчування.

Зокрема, цьогоріч уже зареєстрували два спалахи ГКІ в дитячих оздоровчих таборах в Одеській і Миколаївській областях. Епідрозслідування ще тривають. Тож варто пам’ятати, що дітей потрібно навчати правил особистої гігієни перед відпочинком.

Інша проблема — ботулізм. За п’ять місяців 2021 року в Україні зареєстрували 43 випадки ботулізму, серед захворілих одна дитина. Шестеро дорослих померли.

Ймовірними харчовими продуктами, які призвели до захворювання, були в’ялена та солена прісноводна і морська риба (40 %), м’ясні, рибні, овочеві, грибні консерви, інші м’ясні вироби.

Від отруєння грибами постраждали 35 людей, у т. ч. 12 дітей. Троє постраждалих, у тому числі дві дитини, померли.

Правила харчування під час подорожей

Туристам варто не забувати про безпеку харчових продуктів. Особливо якщо подорожуєте у глиб країни або сільську місцевість. Бажано уникати вуличної їжі, не вживати сиру та термічно не оброблену їжу, дбати про особисту гігієну, часто мити руки, мити всі овочі та фрукти, уникати екзотичних страв, у якості яких ви не впевнені.

У будь-якій країні важливо дотримуватися правил особистої гігієни, вживати лише безпечну воду. Мити руки, посуд, сирі овочі та фрукти також необхідно безпечною водою.

Важливо мати медичне страхування та звертатися по медичну допомогу в разі погіршення самопочуття.

Укуси кліщів

Кліщовий бореліоз або хвороба Лайма — одна із кліщових інфекцій, яка найчастіше трапляється в Україні. Зокрема, у 2020 році зареєстрували 2745 хворих на бореліоз, за 5 місяців 2021 року — 234 хворих (проти 446 за аналогічний період минулого року). Крім того, у 2020 році було зареєстровано два випадки кліщового вірусного енцефаліту.

Під час перебування на території, де може присмоктатися кліщ (а це будь-яка територія, де є трави та кущі), необхідно вдягати світлий закритий одяг, бажано закривати тіло повністю, заправити штани у шкарпетки, не виходити за межі стежки в траву обабіч. Можна скористатися спеціальним репелентом, який відлякує кліщів. Також за можливості кожні дві години варто проводити огляд одягу та тіла. Особливу увагу треба звернути на місця резинок шкарпеток і білизни, підколінної впадини, лінії волосяної частини голови, за вухами. Після повернення необхідно прийняти душ, одяг одразу ретельно випрати або пропрасувати. Перевірте на наявність кліщів домашніх тварин, якщо брали їх на прогулянку.

Якщо кліщ усе ж присмоктався, то після його видалення необхідно слідкувати за місцем укусу та звернутися до лікаря за порадами щодо профілактичного лікування. Якщо в місці укусу з’являється кільцеподібна еритема (почервоніння з просвітленням у центрі), це може бути симптомом бореліозу або хвороби Лайма. Необхідно пройти лабораторне тестування та приймати специфічне лікування, відповідно до призначення лікаря.

Екзотичні хвороби: як уберегтися від них

Найпоширеніші випадки завізних захворювань в Україні — це малярія, лейшманіоз, гарячки (Чікунгунья, денге, Західного Нілу), холера.

Об’єднує всі ці захворювання те, що вони передаються через укуси комах. Основна профілактика однакова — використовувати репеленти, засітчувати вікна у приміщеннях, захищати тіло, не виходити в години найбільшої активності комах — вранці та в сутінках.

Проти холери та інших кишкових інфекцій допоможе споживання безпечної води та харчових продуктів. Також варто пам’ятати і про безпечність води для побутових потреб і гігієнічних процедур — миття посуду, прання, миття фруктів і овочів тощо. Використовуйте бутельовану, кип’ячену або відстояну воду. Не радимо купатися у відкритих прісних водоймах, особливо в сільській місцевості, які не мають для цього дозволу.

Як уникнути малярії?

Щороку в Україні реєструють до 40–50 завезених випадків малярії. На жаль, до 10 % пацієнтів помирають.

Профілактика малярії передбачає два шляхи — профілактика укусів комарів і хіміопрофілактика протималярійними препаратами.

Малярія поширена у країнах Африки, Південної Америки, Азії та Океанії. Перед подорожами та тривалими відрядженнями в ці регіони необхідно звернутися до сімейного лікаря, який призначить курс хіміопрофілактики. Профілактичне лікування необхідно приймати до виїзду, увесь час перебування в ендемічній країні та після повернення. Кратність вживання залежить від препарату. Вагітним жінкам радимо уникати подорожей до ендемічних країн.

Крім хіміопрофілактики також необхідно захищатися від укусів комарів: носити закритий одяг, обробляти одяг і відкриті ділянки тіла репелентами, уникати перебування на відкритому повітрі у вранішні та сутінкові години, коли комарі найактивніші. Спати у приміщеннях із засітченими вікнами або мати захисний полог над ліжком. Сітки також можуть оброблятися спеціальними репелентами. Після повернення в Україну за перших симптомів хвороби (озноб, лихоманка, прояви ГРВІ чи діареї) під час звернення по медичну допомогу необхідно відразу повідомляти лікареві, коли й у якій країні ви перебували й чи приймали хіміопрофілактику. Діагностується малярія шляхом мікроскопії препаратів крові.

Лікування проводять специфічними протималярійними препаратами. Самолікування категорично заборонено, оскільки навіть за правильного лікування, але пізнього звернення, кожен десятий в Україні помирає.

Вакцинація для мандрівників

Насамперед варто наголосити, що будь-які щеплення варто робити заздалегідь, адже імунітет формується в людини через певний час після щеплення.

У разі подорожей у країни, де поширена жовта лихоманка (країни Південної Америки й Африки), обов’язково потрібно отримати щеплення та міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке видається через десять днів після щеплення.

Проти гепатиту А рекомендується отримати дві дози з інтервалом шість місяців. Перед подорожами необхідно отримати хоча б одну дозу. Вакцинація дітям дозволена з першого року життя.

Під час подорожей у країни, у яких поширеність гепатиту В вище 2 % (переважно країни Азії та Африки), рекомендується отримати серію із трьох щеплень проти гепатиту В, якщо ви їх не робили раніше.

Нагадаємо 10 фактів про ваш мікробіом.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я