На збройовому форумі «Армія-2023» Росія показала бронетранспортер, який дуже відрізняється від усіх серійних моделей, які армія РФ використовувала раніше. Судячи з характеристик, у випадку, якщо машину справді буде запущено в серію, вона може стати найкращим БТР російських військ. «Дзеркало» розбирається, звідки вона могла взятися і чим є.
На одному зі стендів форуму «Армія-2023» було помічено бронетранспортера. Згідно із супровідним описом, називається він БТР-82А (удосконалений) — саме так, зі словом «удосконалений». Вказано, що машина озброюється 30-міліметровою скорострільною гарматою 2А72 та кулеметом Калашнікова. Приціл ПНК виготовлений білоруським підприємством «Пеленг», пристрій оснащений тепловізійним каналом і лазерним далекоміром.
Маса нового БТР складає 20 т, дизельний двигун потужністю 330 кінських сил розганяє машину шосе до швидкості 80 км/год. Заявлено захист від 12,7-міліметрових куль великокаліберного кулемета, а також стійкість до підриву міни потужністю до 2 кг у тротиловому еквіваленті.
Незважаючи на назву, з оригінальним БТР-82А новинка має дуже мало спільного. До цього майже всі бронетранспортери російської армії — і БТР-82А зокрема — були машинами радянської школи: з дуже тонкою бронею (не завжди захищає навіть від автоматних куль), погано захищені від мін, незручні в плані висадки десанту (за рахунок заднього розташування двигуна), зате швидкісні, здатні плавати, прості та дешеві.
На «Армії-2023» показаний типовий БТР західної школи — з досить гарним бронюванням і захистом від мін, переднім розташуванням двигуна і десантним відділенням в задній частині машини (мотор може захистити бійців, якщо в бронетранспортер пвлучать снаряди), вивантаженням десанту ззаду (щоб у процесі висадки солдати могли сховатися за машиною). Очевидно, БТР не вміє плавати — не видно жодних водометів.
Усі ці нововведення давно назріли і виглядають буквально необхідними у сучасній війні. Якщо росіяни зможуть поставити машину в серію, вони отримають цілком непоганий БТР, а зі своїх серійних — швидше за все, і зовсім найкращий.
Схоже компонування має, наприклад, БТР Stryker, що поставляється ЗСУ зі США. Все в ній підпорядковане одній меті — максимально зберегти життя екіпажу та десанту (у СРСР це в пріоритеті не було). У Росії у поодиноких примірниках існує схожий «Бумеранг», однак у серію він, мабуть, не пішов і на фронті не помічений.
Словом, на «Армії-2023» показано машину, дуже несхожу на оригінальний БТР-82. При цьому відомі модернізації «вісімдесят другого» ніяк не були схожими на те, що показали зараз — на бронетранспортер зазвичай просто ставили протикумулятивні грати для кращого захисту від протитанкових гранат. Важливих нововведень у ній не було помічено.
Теоретично російські зброярі могли розробити абсолютно нову техніку з нуля. Однак, швидше за все, перед нами перероблена модель, створена кілька років тому.
Ще у 2016 році невелике оборонне підприємство «Завод корпусів» із Нижегородської області РФ показало у своєму бюлетені фото власної модернізації БТР-82А під назвою БТР-87.
Згодом машину показали на форумі зброї «Армія-2017». За своєю конструкцією бронетранспортер являв собою майже те, що зараз презентують як «удосконалений» БТР-82А. Двигун винесений вперед, десантне відділення – ззаду, броня здатна з усіх ракурсів витримати кулю калібру 12,7 мм. Щоправда, були й відмінності — машина вміла плавати, двигун був менш потужним.
БТР-87 з'явився як ініціативна технологія, його планувалося пропонувати на експорт — але, зважаючи на все, за минулі роки продуктом ніхто не зацікавився. Український історик та експерт із озброєнь Андрій Харук ще на початку війни стверджував, що російське Міноборони відмовилося від перспективніших БТР-87 і продовжило випускати БТР-82А через банальну економію, коли гроші дорожчі за людей.
А зараз, імовірно, російські зброярі взяли за основу саме БТР-87, змінивши в ньому небагато. Перші чутки про нову розробку з'явилися у червні цього року, причому зазначалося, що це фактично редизайн БТР-87. Чому бронетранспортер у результаті воліли назвати старою назвою, а не новою, неясно. Ще торік українське видання Defense Express зазначало, що ймовірною причиною відсутності БТР-87 на полі бою може бути наслідок лобізму та боротьби фракцій у російському оборонно-промисловому комплексі за держзамовлення. Можливо, творців БТР-87 просто відтерли від фінансування аналогічним чином.
Це поки що не очевидно. Хоча «удосконалений» БТР з'явився на виставці, практично одночасно стало відомо про появу на полі бою його «конкурента» — того самого БТР-82АТ, поліпшення якого багато в чому зводиться до протикумулятивних решіток. Про це повідомило днями польське видання Defence24. Ймовірно, російське військове керівництво віддало перевагу старому перевіреному виробу — тим більше, що новий БТР, хоч і кращий, але явно не освоєний у серійному виробництві.
Також нагадаємо, що у Росії презентували свою нову розробку — надувний військово-польовий храм (ВІДЕО).