Продаж землі у 2025 році: які податки та збори потрібно сплатити

2 хв на прочитання6 годин тому
Фото ілюстративне

З відкриттям ринку землі питання оподаткування угод купівлі-продажу ділянок стає все більш актуальним.

При продажу земельної ділянки в Україні власник зобов'язаний сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір. Розмір цих податків залежить від кількох ключових факторів, зокрема, як довго ділянка перебувала у власності та яка це за рахунком угода протягом року, інформує УНІАН.

За загальним правилом, при першому продажі земельної ділянки протягом звітного року продавець має сплатити 5% ПДФО та 1,5% військового збору від оціночної вартості об'єкта.

Однак, якщо ви продаєте другу або наступну ділянку протягом того ж року, ставка ПДФО суттєво зростає і становить вже 18%. Військовий збір при цьому залишається незмінним – 1,5%. Таким чином, загальне податкове навантаження на другу та наступні угоди складає 19,5%. Варто зазначити, що у випадку продажу успадкованої землі ставка 5% може застосовуватися і на наступні угоди.

Існують також випадки, коли продаж землі звільняється від оподаткування. Щоб скористатися пільгою, мають одночасно виконуватися три умови:

  1. Це перший продаж нерухомості даного типу (земельної ділянки) протягом року.
  2. Ділянка перебуває у вашій власності понад три роки (ця умова не поширюється на землю, отриману у спадок).
  3. Розмір ділянки не перевищує норм безоплатної передачі, встановлених Земельним кодексом (наприклад, для ведення особистого селянського господарства – до 2 га, для садівництва – до 0,12 га).

Якщо хоча б одна з цих умов не виконується, доведеться сплачувати податки за стандартною ставкою. Важливо, що військовий збір у розмірі 1,5% сплачується практично завжди, навіть якщо основний дохід звільнено від ПДФО.

Окрім прямих податків, при укладанні угоди виникають і додаткові витрати: послуги нотаріуса, державне мито (1% від вартості ділянки), адміністративний збір за реєстрацію права власності та, за потреби, послуги оцінювача.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: