З початку лютого російські війська намагаються наступати на кількох напрямках в Україні: Куп'янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Шахтарському. Проте стратегічних успіхів немає: це визнають як українські військові, так і проросійські блогери. Як лютневі провали на фронті вплинуть на подальший хід війни, «Важливі історії» поговорили з військовими експертами.
Замість бліцкригу зі взяттям Києва за три дні Росія опинилася у виснажливій позиційній війні, вважають експерти американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS). За їхніми даними, до вторгнення в Україну в лютому 2022 року Росія контролювала близько 7 % території України, за місяць майже 30 %. Однак після двох хвиль українських контрнаступів російський поступ зупинився: Росія втратила майже половину окупованих із початку вторгнення територій.
За підрахунками «Нової газети Європа», останні півроку російська армія практично стоїть на місці: військам вдалось окупувати трохи більше 2000 км2 — це 4 % території Донецької та Луганської областей. Збільшилась і тривалість штурмів: якщо в травні 2022-го Росія захопила 400-тисячний Маріуполь за 84 дні, а в червні — 100-тисячний Сєверодонецьк за 112 днів, у січні на завоювання 10-тисячного Соледара їй знадобилося вже 175 днів — майже півроку.
Єдина ділянка фронту, де російській армії (вірніше, ПВК «Вагнер») вдається просуватися — це Бахмут. Однак цей поступ дається ціною величезних втрат, і навіть якщо ЗСУ залишать місто найближчими днями, стратегічно це ніяк не вплине на ситуацію на фронті.
Повноцінно наступати російська армія не має можливості, каже військовий аналітик Ян Матвеєв. Він називає чотири причини:
Зокрема експерти відзначають успішне використання Україною безпілотників. Окрім того, у міру продовження війни технічні можливості Росії поступово деградують, а України, навпаки, зростають зі збільшенням постачання західної техніки.
Одна з найболючіших поразок російська армія зазнала під Вугледаром, де сталася найбільша танкова битва за час війни, повідомила газета The New York Times із посиланням на співрозмовників в українській армії та дані супутникових знімків. Російські війська втратили понад 130 танків, БМП й іншої бронетехніки, наступаючи на укріплені українські позиції колонами та потрапляючи до заздалегідь підготовлених засідок.
Провал під Вугледаром визнавали і проросійські «військові блогери».
«Мурадов [командувач військами Східного військового округу Рустам Мурадов] продовжує вбивати війська про Вугледар, зокрема, мабуть, перед запланованим весняним українським наступом, вирішив ще суттєвіше послабити одну з найкращих танкових бригад (5-та танкова) ЗС Росії», — повідомив 27 лютого телеграм-канал Gray Zone, який пов'язують із ПВК «Вагнер».
«Прогноз розвитку ситуації перед початком штурму Вугледара, а також реальні можливості спланованих на завдання підрозділів був відомий командувачу ВВО Мурадову, проте він під тиском генштабу все-таки зважився йти в наступ, бо такий план нового командувача СВО. Вийшло так, як і прогнозували. «Навмання» у цій війні не пролазить. Зараз його штаб усіма силами намагається виправити становище за рахунок нових втрат, проте перспективи поки що не райдужні», ― написав інший автор проросійського військового телеграм-каналу BattleSailor.
«Поки що не схоже, що нам вдається прорвати фронт», ― зізнався 2 березня «військовий блогер» Юрій Подоляка.