«Поки що не схоже, що нам вдається прорвати фронт»: російська армія провалила зимовий наступ, вважають експерти

4 хв на прочитання04 Березня 2023, 01:22
Українські військові обороняють Бахмут. Фото: AFP

Останні півроку армія РФ практично стоїть на місці: їй вдалось окупувати 4 % території Донецької та Луганської областей.

З початку лютого російські війська намагаються наступати на кількох напрямках в Україні: Куп'янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Шахтарському. Проте стратегічних успіхів немає: це визнають як українські військові, так і проросійські блогери. Як лютневі провали на фронті вплинуть на подальший хід війни, «Важливі історії» поговорили з військовими експертами.

Невдале становище

Замість бліцкригу зі взяттям Києва за три дні Росія опинилася у виснажливій позиційній війні, вважають експерти американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS). За їхніми даними, до вторгнення в Україну в лютому 2022 року Росія контролювала близько 7 % території України, за місяць майже 30 %. Однак після двох хвиль українських контрнаступів російський поступ зупинився: Росія втратила майже половину окупованих із початку вторгнення територій.

За підрахунками «Нової газети Європа», останні півроку російська армія практично стоїть на місці: військам вдалось окупувати трохи більше 2000 км2 — це 4 % території Донецької та Луганської областей. Збільшилась і тривалість штурмів: якщо в травні 2022-го Росія захопила 400-тисячний Маріуполь за 84 дні, а в червні — 100-тисячний Сєверодонецьк за 112 днів, у січні на завоювання 10-тисячного Соледара їй знадобилося вже 175 днів — майже півроку.

Єдина ділянка фронту, де російській армії (вірніше, ПВК «Вагнер») вдається просуватися — це Бахмут. Однак цей поступ дається ціною величезних втрат, і навіть якщо ЗСУ залишать місто найближчими днями, стратегічно це ніяк не вплине на ситуацію на фронті.

Російські танки під Вугледаром. Фото: ASSOCIATED PRESS

Повноцінно наступати російська армія не має можливості, каже військовий аналітик Ян Матвеєв. Він називає чотири причини:

Зокрема експерти відзначають успішне використання Україною безпілотників. Окрім того, у міру продовження війни технічні можливості Росії поступово деградують, а України, навпаки, зростають зі збільшенням постачання західної техніки.

Атаки піхотою

Одна з найболючіших поразок російська армія зазнала під Вугледаром, де сталася найбільша танкова битва за час війни, повідомила газета The New York Times із посиланням на співрозмовників в українській армії та дані супутникових знімків. Російські війська втратили понад 130 танків, БМП й іншої бронетехніки, наступаючи на укріплені українські позиції колонами та потрапляючи до заздалегідь підготовлених засідок.

Провал під Вугледаром визнавали і проросійські «військові блогери».

«Мурадов [командувач військами Східного військового округу Рустам Мурадов] продовжує вбивати війська про Вугледар, зокрема, мабуть, перед запланованим весняним українським наступом, вирішив ще суттєвіше послабити одну з найкращих танкових бригад (5-та танкова) ЗС Росії», — повідомив 27 лютого телеграм-канал Gray Zone, який пов'язують із ПВК «Вагнер».

«Прогноз розвитку ситуації перед початком штурму Вугледара, а також реальні можливості спланованих на завдання підрозділів був відомий командувачу ВВО Мурадову, проте він під тиском генштабу все-таки зважився йти в наступ, бо такий план нового командувача СВО. Вийшло так, як і прогнозували. «Навмання» у цій війні не пролазить. Зараз його штаб усіма силами намагається виправити становище за рахунок нових втрат, проте перспективи поки що не райдужні», ― написав інший автор проросійського військового телеграм-каналу BattleSailor.

«Поки що не схоже, що нам вдається прорвати фронт», ― зізнався 2 березня «військовий блогер» Юрій Подоляка.

Тимчасом зведені дані про втрати ЗСУ та Росії за рік показують, що Україна втрачає в рази менше техніки: в чому причина.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: