Майже 530 тисяч підписників налічує так званий The Offline Club в Instagram. Це здається майже іронічним, оскільки Offline Club насправді пропагує свідому відмову від соціальних мереж, включно з Instagram. Три засновники проекту — Джорді, Ілля та Валентин — у презентації зізнаються, що ведення цього акаунта здається їм «дивним». За допомогою Offline Club троє молодих людей із Нідерландів хочуть «повернути людяність у сьогоднішнє ізольоване, схиблене на смартфонах суспільство». Про це розповідає Deutsche Welle.
Уже близько року вони організовують з однодумцями зустрічі, на яких заборонено користуватися смартфонами та ноутбуками.
«Ви готові відмовитися від свого телефону?» — йдеться в короткому відео на сторінці The Offline Club. І, судячи з усього, дедалі більше людей готові відключити свої мобільні телефони — принаймні, на цих зустрічах. Зазвичай лише на кілька годин, хоча іноді від телефонів відмовляються навіть на кілька днів. Замість того, щоб постійно дивитися в смартфон, люди під час зустрічей читають, грають в ігри, займаються рукоділлям або відпочивають.
«Майже так само, як і тоді, коли ще не було смартфонів», — зазначають організатори.
За рік цей проект із Нідерландів поширився по всьому світу. Одним із перших місць став Амстердам, пізніше долучилися Лондон, Париж, Мілан і Копенгаген. Схожі концепції стали використовувати також дедалі більше ресторанів і клубів, які просять гостей залишати мобільні телефони вдома.
Створюючи офлайн-клуби, засновники, схоже, влучили в десятку. Молодим людям часто буває важко відключитися, попри всі налаштування мобільних телефонів, які можуть обмежувати час використання девайсів. Навіть повернення старого доброго складаного телефону без застосунків («бабусяфон»), не змогло серйозно потіснити смартфони — хоча його поява і віталася в соціальних мережах.
За даними німецької галузевої асоціації Bitkom на кінець 2024 року, люди у віці від 16 до 29 років проводять зі смартфонами понад три години на день. Це найтриваліший час користування серед усіх вікових груп, і ці дані, ймовірно, не відображають усієї глибини проблеми.
Багато молодих людей хотіли б проводити значно менше часу зі своїми смартфонами. За даними нового дослідження Британського інституту стандартів (BSI), майже 70 % молоді віком від 16 до 21 року почуваються гірше, коли проводять час у соціальних мережах. Тому половина опитаних підтримала б «цифрову комендантську годину», яка обмежила б доступ до певних застосунків і веб-сайтів після 22-ї години. 46 % навіть заявили, що воліли б прожити молоді роки у світі без Інтернету.
У дослідженні взяли участь 1293 респонденти. Його висновки узгоджуються з результатами інших опитувань, наприклад, проведених американським інститутом соціологічних досліджень Harris Polls наприкінці 2024 року. Під час опитування багато молодих американців висловили побажання, щоб TikTok, Instagram або X ніколи не були винайдені.
Нові дані могли б допомогти деяким політикам, які просувають схожі ідеї — хоча їхні зусилля в цій царині видаються доволі боязкими, враховуючи наполегливі вимоги частини молодих людей. Як повідомила 20 травня британська газета Guardian, міністр науки і технологій Великої Британії Пітер Кайл запропонував ввести «обов'язкову комендантську годину» для використання деяких додатків. Норвегія хоче підвищити віковий бар'єр для використання соціальних мереж із 13 до 15 років.
Австралія вже підвищила віковий ценз для користування соцмережами до 16 років до кінця 2024 року, ставши першопрохідцем у цьому питанні. Інші країни, включно з Данією, змінюють свою освітню політику та практично повністю забороняють використання планшетів і смартфонів у школах і на шкільних подвір'ях. Міністр освіти Данії Маттіас Тесфає торік заявив, що підхід до цифровізації був занадто наївний.
Надмірне використання смартфонів нині пов'язують і з різними проблемами психічного здоров'я, такими як депресія, тривожність, стрес, порушення сну й адиктивна поведінка. У дослідженні, опублікованому цього року в журналі BMC Medicine, симптоми депресії зменшилися на 27 % після трьох тижнів скорочення використання смартфонів.
За даними ОЕСР, за останні 15 років психічне здоров'я молодих людей різко погіршилося. Ця тенденція ще більше посилилася у зв'язку з пандемією ковіду: у цей період також спостерігалося колосальне зростання використання засобів масової комунікації. Однак, за даними ОЕСР, дослідження досі не змогли продемонструвати чіткий причинно-наслідковий зв'язок між цими подіями.
Але засновники The Offline Club хочуть діяти вже зараз і розширити число своїх зустрічей. На зустрічі в Лондоні на початку квітня понад 1000 осіб вимкнули свої мобільні телефони й радісно усміхалися на камеру. Оператори з гордістю заявили про новий рекорд — в Instagram, звісно ж.
Більше новин читайте на GreenPost.