Під час круглого столу «120 днів реформи» Генеральний директор КНР КОР «ОПНМО» (обласного психіатрично-наркологічного медичного об’єднання) Геннадій Зільберблат розповів, що пакет надання медичних послуг «психіатрична допомога дорослим та дітям» з’явився в останній момент, коли вже не можна було відкладати – буквально напередодні початку другого етапу медичної реформи.
Зільберблат сказав, що, починаючи з 2017 р., коли почали активно проводити ідеї реформування охорони здоров'я, він брав участь у всіх можливих зустрічах між основними модераторами цих ідей та керівниками лікувальних закладів різних профілів.
«Я ставив запитання: "А як вирішується питання по психіатрії? Ви розробляєте пакети, за якими будете оплачувати лікування хворих", – згадує психіатр. – Зазвичай мені відповідали: "Ой, це наш головний біль", "ми цим займаємось", "ми будемо це вирішувати", "ми це запишемо"».
Проте, за словами психіатра, коли були готові перші пакети – їх було 20 – він знайшов там лише пакет з лікування наркотичної залежності метадоном. Такої замісної терапії в усій Україні на сьогодні потребує 13 із лишком тисяч людей (на той момент було 10-12).
При цьому за даними ВООЗ кількість психічно хворих становить 14% населення, а за останніми дослідженнями – Міжнародного банку та інших – в Україні ця цифра ще вища – 20% населення.
«Це не 10, не 20 і навіть не 50 тисяч», – впевнений Зільберблат.
Психіатр розповів, що коли вони з колегами побачили, що немає психіатричного пакету, стали бити на сполох. Асоціація психіатрів України та Асоціація неврологів, психіатрів та наркологів України писали в усі інстанції: президенту, в Кабмін, в МОЗ, НСЗУ… Це дало свої плоди: в останній момент було створено робочу групу, яку зібрали в НСЗУ. Щоправда, робоча група по психіатрії провела лише одне засідання.
Геннадій Зільберблат розповів, що під час засідання цієї робочої групи упізнав кількох колег-психіатрів, але переважно вона складалася з незнайомих людей – «мабуть, працівників інших підрозділів». Було вирішено, що пакет по психіатрії буде, хоча залишилося багато спірних питань – наприклад, тривалість лікування хворих.
Окремий пакет по психіатрії з'явився буквально 31 березня, повідомили присутні на круглому столі психіатри.
Нагадаємо, другий етап медичної реформи, котрий стосувався лікарів вторинки, стартував 2 квітня.
Ми писали про круглий стіл «120 днів реформи»: що відбувається у фтизіатрії та психіатрії?
Також ми розповідали, чому медреформа була приречена на провал і що є інофрмація, що кожен п’ятий українець – психічно хворий.