П’ять способів перевірити себе на рак

4 хв на прочитання31 Березня 2022, 00:42
Фото ілюстративне

Багато онкозахворювань розвиваються непомітно: рак є, але не дає про себе ні болями, ні якимись особливими симптомами.

Онкологічні захворювання (після серцево-судинних) — друга з основних причин смертності у світі. Багато випадків раку чудово лікуються, якщо помітити їх на ранніх стадіях. Для цього потрібно не так уже й багато, пише видання «Лайфхакер».

Що потрібно зробити?

1. Уважно подивитися на себе

Злоякісна меланома — одна з найагресивніших пухлин. Меланоми найчастіше маскуються під звичайні родимки, але новоутворення відрізняється від нормальної тканини і його таки можна знайти.

Проведіть огляд після душу чи ванни, у кімнаті з гарним освітленням.

1) Роздягніться і встаньте перед дзеркалом на весь зріст, але якщо такого немає, підійде будь-яке. Огляньте родимки на обличчі, шиї, грудях та животі. Жінкам потрібно підняти груди та оглянути шкіру під ними. Огляньте шкіру в пахвах, тильну сторону долонь, простір між пальцями.

2) Сядьте та огляньте ноги з усіх боків, не забуваючи про пальці. Візьміть у руки невелике дзеркало і огляньте ноги ззаду: під колінами, на задньому боці стегна.

3) За допомогою того ж дзеркала огляньте сідниці та досліджуйте пахову область — новоутворення може з'явитися навіть на шкірі геніталій.

4) Встаньте спиною до великого дзеркала та огляньте спину, дивлячись у маленьке.

Що має насторожити:

Онкологічних шкірних захворювань багато, вони виглядають по-різному. Тому бажано все, що свербить, мокне, кровоточить і лущиться, показати лікарю.

2. Перевірити вагу

Багато онкологічних захворювань розвиваються непомітно: рак уже є, але не дає про себе ні болями, ні якимись особливими симптомами. А на звичайні нездужання не всі звертають увагу: навіщо бігти до лікаря через втому, коли й так зрозуміло, що потрібна відпустка?

Одна з ознак онкологічних захворювань — втрата ваги за умови, що харчування та спосіб життя не змінилися.

Найчастіше так заявляють про себе рак шлунка, підшлункової залози, стравоходу чи легені.

Звичайно, вага йде не лише через рак. Саме тому і потрібно зважуватися регулярно, щоб знати, коли зміни маси тіла є виправданими, а коли варто звернутися до лікаря та з'ясувати, куди зникли кілограми.

3. Зробити генетичний аналіз

Схильність до багатьох видів раку передається у спадок, а генетичне тестування допомагає виявити мутації, що підвищують ризики. Йти на тести має сенс, якщо у когось у сім'ї вже були онкологічні захворювання.

Наприклад, на розвиток раку молочної залози впливають гени BRCA1 та BRCA2. Якщо у людини такі виявлять, стає зрозуміло, що вона у групі ризику.

«Негативний» ген — це ще не хвороба. Це просто сигнал, що потрібно уважно ставитись до здоров'я і не пропускати підозрілі нездужання.

4. Зробити мамографію

Мамографія — це дослідження молочних залоз за допомогою рентгенівських променів. Жінкам рекомендують проходити мамографію регулярно після 40-45 років, а після 50 років робити її раз на рік чи два. До цих вікових меж перевірятиметься безглуздо і навіть шкідливо. Що частіше проводиться обстеження, то вище ризик хибнопозитивного результату. А це, своєю чергою, призводить до зайвих досліджень та операцій.

Самостійно шукати у грудях ущільнення шкідливо.

За даними спостережень, самодіагностика не допомагає знайти рак молочних залоз на ранній стадії. Зате змушує даремно переживати, якщо щось раптом «здалося», і лікувати випадки, які цього не вимагають (новоутворення, що минають самі собою).

У чоловіків теж буває рак грудей, хоч і нечасто. Тому достатньо звертати увагу на неприємні симптоми: біль або ущільнення у грудях, будь-які виділення із сосків або зміна їхньої форми.

5. Порахувати, скільки ви курите

Рак легень входить у трійку найпоширеніших видів раку, але найчастіше хворіють на них люди, що палять. У групі ризику є навіть ті, хто кинув курити менше 15 років тому. Важлива умова розвитку раку легені — кількість цигарок, які викурює потенційний хворий.

Щоб оцінити шанси на захворювання, можна скористатися індексом людини, що курить. Число сигарет на день множиться на кількість років вживання тютюну і ділиться на 20. Якщо показник більше 25, людина входить до групи злісних курців. Значить, ризики захворіти зростають. Потрібно робити додаткові обстеження.

До речі, для виявлення раку легені використовують не флюорографію, на якій нічого не видно, а комп'ютерну томографію.

Нагадаємо, онкохворі кияни можуть проходити планові процедури хіміотерапії у двох медзакладах.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: