Державний департамент США повідомляє, що 2 червня за згодою України Сполучені Штати та 44 інші країни вдруге задіяли Московський механізм Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), заснувавши місію експертів для вивчення подальших порушень прав людини та гуманітарних наслідків агресивної війни Росії в Україні. Як зазначається у доповіді, оприлюдненій на засіданні Постійної ради ОБСЄ 14 липня, місія експертів виявила «явні закономірності серйозних порушень міжнародного гуманітарного права, які вчиняються переважно російськими військовослужбовцями». Це узгоджується з висновками, які містяться у першій доповіді, опублікованій 13 квітня.
У поточній доповіді, як і в попередній, також задокументовано свідчення прямих атак проти цивільних осіб, нападів на медичні установи, зґвалтувань, катувань, страт, пограбувань та насильницького переміщення цивільних осіб до частин України, що контролюються Росією, а також примусової депортації на територію самої Росії.
У ньому також вказано два нових «тривожних явища», а саме «створення та використання так званих фільтраційних центрів» і «тенденція Російської Федерації обходити свої міжнародні зобов'язання, передаючи затриманих осіб» своїм маріонеткам на сході України, щоб вони «застосовували проблематичні методи, включаючи винесення смертних вироків».
У сукупності ці дві доповіді є найповнішим на сьогоднішній день звітом про порушення Росією прав людини та міжнародного гуманітарного права, включаючи потенційні військові злочини, а також інші злочини відтоді, як Володимир Путін розпочав свою повномасштабну війну проти України 24 лютого.
Сполучені Штати та їхні партнери прагнутимуть притягнути до відповідальності винних у всіх порушеннях прав людини та міжнародного гуманітарного права, включаючи військові злочини, які вони вчиняють в Україні.