Догори
Дати відгук

Не хабар, а подарунок: коли гроші від пацієнта не є правопорушенням

Вирішальним є не лише розмір грошової винагороди, а й обставини.

2 хв на прочитання22 Червня 2021, 16:42
Хабар Хабар
Поділитись:

Якщо лікар у державному/комунальному медичному закладі оглянув пацієнта, призначив обстеження та лікування, а пацієнт після цього на знак подяки поклав йому 200 грн на стіл, то лікар може прийняти цей подарунок. Таке роз’яснення зробили на Телеграм-каналі Медичне право України.

Юристи каналу пояснюють, що насамперед варто розкрити два важливих поняття: «неправомірна вигода» та «подарунок».

«Неправомірна вигода — кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав», — таке визначення містить закон «Про запобігання корупції».

Юристи звертають увагу, що неправомірною вигодою, яка тягне за собою санкцію (за Кримінальним кодексом України), можуть бути не лише гроші. Головне, що стосується неправомірної вигоди, — це те, що вона незаконна.

Натомість подарунок — це «гроші або інше майно, послуги, пільги, нематеріальні активи, які надають чи одержують безоплатно або за ціною нижчою за мінімальну ринкову».

Тобто «подарунок» щонайменше не підриває ті стосунки і правила, які склалися в суспільстві, пацієнт не повинен робити цього і робить це лише за власним бажанням (краще, якщо після лікування).

«Отже, якщо лікар отримав 300 грн (наприклад) до обстеження, діагностики лікування пацієнта, тобто ЗА ЩОСЬ — ці гроші є неправомірною вигодою, а якщо після, на знак подяки від пацієнта, БЕЗ ТОГО, що пацієнт був зобов'язаним це зробити — гроші вважаються подарунком», — пояснюють юристи каналу.

І додають: іноді  (але вкрай рідко на практиці) для класифікації цих понять намагаються врахувати розмір коштів, які отримав лікар від пацієнта.

Також ми раніше розповідали, чи варто боятися штрафів за навмисне зараження інфекційними хворобами — пояснює юрист.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.