Догори
Дати відгук

Науковці розробили барвник, який «підсвічує» ракові клітини

Це дає хірургам «другу пару очей», аби видаляти рак у режимі реального часу і назавжди викорінювати хворобу.

3 хв на прочитання12 Червня 2024, 07:32
У дослідженні ProMOTE пацієнту проводять хірургічну операцію з видалення простати за допомогою робота. Фото: професор Аластер Лемб/Оксфордський університет У дослідженні ProMOTE пацієнту проводять хірургічну операцію з видалення простати за допомогою робота. Фото: професор Аластер Лемб/Оксфордський університет
Поділитись:

Науковці розробили світний барвник, який прилипає до ракових клітин і дає хірургам «другу пару очей», аби видаляти рак у режимі реального часу і назавжди викорінювати хворобу. Експерти кажуть, що цей прорив може знизити ризик повернення раку і запобігти виснажливим побічним ефектам, розповідає The Guardian.

Флуоресцентний барвник висвітлює крихітні ракові тканини, які неможливо побачити неозброєним оком, що дозволяє хірургам видаляти всі ракові клітини до останньої, зберігаючи при цьому здорові тканини. Це може означати менше побічних ефектів після операції, що змінюють життя.

Методика була розроблена науковцями та хірургами Оксфордського університету у співпраці з каліфорнійською біотехнологічною компанією ImaginAb Inc за фінансової підтримки Cancer Research UK.

«Ми даємо хірургу другу пару очей, аби побачити, де розташовані ракові клітини і чи поширилися вони. За допомогою цієї методики ми можемо видалити весь рак, включаючи клітини, які поширилися з пухлини, що може дати їй шанс повернутися пізніше», — сказав Фредді Хамді, професор хірургії в Оксфордському університеті.

У першому дослідженні такого роду 23 чоловікам, хворим на рак простати, вводили маркерний барвник перед операцією з видалення простати. Флуоресцентний барвник виділяв ракові клітини та місця, де вони поширилися в інші тканини, такі як таз і лімфатичні вузли.

Спеціальна система візуалізації використовувалася для освітлення простати та прилеглих областей, що змушувало світитися ракові клітини простати. Можливість бачити такі деталі дозволила хірургам видалити ракові клітини, зберігши при цьому здорові тканини.

Подробиці про прорив були опубліковані в понеділок 10 червня в Європейському журналі ядерної медицини та молекулярної візуалізації (European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging).

Хамді наголосив, що лікарям уперше вдалося побачити такі дрібні деталі раку передміхурової залози в режимі реального часу під час операції. Це також дозволяє зберегти якомога більше здорових структур навколо простати, щоб зменшити непотрібні побічні ефекти, що змінюють життя, такі як нетримання сечі й еректильна дисфункція.

«Операція на простаті змінює життя. Ми хочемо, щоб пацієнти залишали операційну, знаючи, що ми зробили все можливе, щоб викорінити їхній рак і забезпечити їм найкращу якість життя після операції. Я вірю, що ця методика робить цю можливість реальністю», — сказав дослідник.

Процедура працює шляхом поєднання барвника з молекулою-мішенню, відомою як IR800-IAB2M. Барвник і маркерна молекула приєднуються до білка, який називається простат-специфічний мембранний антиген (PSMA), розташований на поверхні клітин раку простати.

Хоча методика була випробувана на пацієнтах із раком передміхурової залози, вона може бути адаптована до інших форм захворювання. Експерти сподіваються, що барвник можна буде використовувати для інших видів раку, змінивши білок, за допомогою якого він прикріплюється до ракових клітин.

«Хірургія може ефективно вилікувати рак, якщо його видалити на ранній стадії. Але на цих ранніх стадіях практично неможливо визначити на око, які ракові пухлини поширилися локально, а які ні», — сказав Ієн Фолкс, виконавчий директор з досліджень та інновацій Cancer Research UK.

Наразі необхідні подальші випробування на більших групах пацієнтів, але комбінований маркерний барвник і система візуалізації можуть «докорінно змінити» те, як ми лікуватимемо рак у майбутньому, сказав він.

«Дуже приємно, що незабаром ми зможемо отримати доступ до хірургічних інструментів, які зможуть надійно викорінювати рак простати та інші види раку і дарувати людям довше і здоровіше життя, вільне від цієї хвороби», — переконаний Фолкс.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost
Прикордонники Карпати Дикі тварини Ведмеді Гори
Прикордонники попередили про небезпечних чотирилапих «мешканців» Карпат
1 хв на прочитання2 години тому
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Доріжка з великого каміння, між яким росте трава — цікаве рішення для саду, що поєднує класику та мінімалізм (ФОТО)
2 хв на прочитання2 години тому
Гороскоп на 21 липня за знаками зодіаку
Гороскоп на 21 липня за знаками зодіаку: сприятливий день, але постарайтеся не сваритися
5 хв на прочитання3 години тому
Ранніі зернові Збір врожаю Зернові культури Аграрії
Названо регіони-лідери за збором та врожайністю ранніх зернових
1 хв на прочитання5 годин тому
Сонячні панелі можна встановлювати на воді: у чому перевага цього методу
2 хв на прочитання6 годин тому
Екоінспектори вперше за останні два роки проводять перевірку якості пального
2 хв на прочитання7 годин тому
Кабмін звільнив держсекретаря Мінекології за станом здоров'я
1 хв на прочитання9 годин тому
Вчені створили інноваційну органічну сонячну панель, що трансформує світло в електрику
1 хв на прочитання9 годин тому