Опалювальний сезон 2022/2023 років відрізнятиметься від всіх попередніх не тільки для України, але й для всієї Європи. Україна пройде його без будь-яких російських енергоносіїв.
На цьому наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко у своєму блозі для Економічної правди “Витриманий удар. Як Україна пройшла опалювальний сезон в умовах війни”.
Очільник Міненерго підкреслив, що наразі головне завдання – зупинити війну.
“Це можна зробити, перекривши вентиль її фінансування. Для цього ЄС потрібно відмовитися від купівлі російських енергоресурсів. Ембарго на імпорт вугілля – перший, але недостатній крок. Це лише 4 млрд євро, між тим як газ та нафтопродукти коштують більше 87 млрд євро на рік для Європи”, - зазначив Герман Галущенко.
Одним із засобів позбутися енергетичної залежності від росії також стане експорт української електроенергії до європейських країн, який ми зможемо розпочати завдяки об’єднанню з ENTSO-E, переконаний міністр енергетики України.
“Але завданням №2 є забезпечення стабільного проходження наступного опалювального сезону – 2022/2023. Він буде відрізнятися від всіх попередніх. Не тільки для України, але й для всієї Європи. Наступний опалювальний сезон Україна пройде без будь-яких російських енергоносіїв”, - підкреслив він.
Адже навіть транзит газу Україною росіяни використовують для шантажу: «у період найбільшого зростання цін на ринках Європи у жовтні-грудні середньомісячний транзит газу з рф до ЄС був на 17% нижчим, ніж у січні-серпні. Це ще раз довело, що газогони, які будує рф, мають не економічну мету».
Герман Галущенко наголосив, що цього опалювального сезону Україна вже диверсифікувала постачання вугілля - більше половини імпортованого під час ОЗП 2021/2022 вугілля надійшло морем - з листопада 2021 року надійшло 18 суден (1,424 млн тонн).
“На наступний сезон – будемо відпрацьовувати логістику вже у плановому режимі. Крім цього, разом з нашими західними партнерами розробляємо механізми диверсифікації джерел та постачання енергоносіїв до Європи”, - додав міністр.
Очільник Міненерго також нагадав про готовність НАЕК “Енергоатом” повністю відмовитись від російського ядерного палива.
Нагадаємо, у сховищі відпрацьованого ядерного палива на ЧАЕС відновлено електроживлення.