На референдумі буде порушено питання про включення Бєлгородщини до складу України з тимчасовими автономними правами — керівник руху «БНР»

9 хв на прочитання08 Червня 2023, 01:22
Фото з соцмереж

Це може статися навіть цього року.

Українці вже відкрили для себе існування «бєлгородських партизанів», які активно допомагають ЗСУ, сподіваючись вирвати свою «БНР» зі складу Російської Федерації. GreenPost вдалося поговорити з офіційним лідером партизанського руху «БНР», основоположником ідей Бєлгородської народної республіки Романом Стригунковим. Ще в травні 2014 року офіційне ФСБ в особі Головного управління в Бєлгородській області висунуло обвинувачення і завело на нього кримінальну справу саме за статтею 280.1 «Стаття 280.1. Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації» — якраз за подібні ідеї. Оскільки він зараз перебуває у Німеччині як політичний емігрант, то може собі дозволити не зберігати інкогніто і не криючись розповідати про свою діяльність.

— Почнімо з того, чому Ви можете говорити, називаючи своє прізвище.

— Трохи більше року тому я був цілком собі публічною особою. Політиком себе не вважав, щоправда, мене до них відносили. У медійному просторі відомий як бєлгородський націоналіст. Організатор регіонального відділення партії національно-демократичного типу «Нова сила», яка очікувано зрештою не була зареєстрована Мін'юстом Ерфіопії. Також я учасник масових протестів на Болотній і пр. Сахарова.

Потім відомий як організатор «Російських маршів» у Бєлгороді у 2012-13 рр., а також учасник і співорганізатор маршів УПА в Харкові та Полтаві тоді ж. Розумію, що це дисонує. А також те, що я був активним учасником Євромайдану/Революції Гідності.

— Так.

— «Російський марш» ніколи не був однорідною подією за змістом учасників. Розумію, що зараз він асоціюється саме з імперськими амбіціями. Серед організаторів та учасників сусідили, крім імперців і шовіністів різних забарвлень, і націонал-демократи, рідновіри, якісь чорносотенці-хоругвієносці, тальковці, карликові організації всіляких антисемітів-конспірологів і знавців окультних містерій. Спочатку «російський марш» був покликаний об'єднати всі організації правого спрямування. Але в останні роки перетворився на такий собі фестиваль-карнавал. На тлі «російських маршів» українські націоналісти зі своїми смолоскипними ходами в день народження Степана Бандери і маршах УПА виглядали набагато виграшніше і результативніше.

— Ви тоді вірили у мирний протест в РФ?

— Уже починали сумніватися. На якомусь етапі, звичайно, Навального підтримували. Але в якийсь момент прийшло усвідомлення, що він обслуговує конфлікт інтересів усередині правлячого класу. Так звані ігри веж Кремля.

Роман Стригунков

— Яку політичну мету зараз ставите перед собою?

— Розвал Ерфіопії. Я про це більше десяти років говорю. На Майдані тільки зміцнився в цій думці.

— Чому Ви впевнені, що РФ розвалиться, і на який шматок її території претендуєте? Яке політичне майбутнє хочете запропонувати населенню майбутньої нормальної держави?

— Розпад Ерфіопії рокований.

Вважаю, що і на Старій площі, буд. 1 (Адміністрація Путіна) прекрасно це усвідомлюють і позирають на годинник. Час невблаганно грає проти «амбіцій Кремля». Ми бачимо розкол Рашки на складові. Прекрасно розуміємо, що проект зі створення Багатонаціоналії провалився. Плавильний казан зі створення супернації росіян видихнувся й абсолютно не відображає сподівань епохи в купі з розв'язаною злочинним режимом війною з країною, яка має набагато міцніші історичні обґрунтування називатися Руссю.

На що намагається напирати Путін, називаючи Московію якоюсь там правонаступницею Русі.

Бєлгородцям не треба нічого вигадувати. Ми — нащадки давнього племені сіверян, що жили на сході Русі. Територія Бєлгородщини перебувала у складі Чернігівського князівства — Сіверщини. Населення називало себе севрюками. А центральна річка регіону й носить назву Сіверського Дінця за іменем жителів.

— Інша ідентичність? В українців з'явиться братній народ? :)

— Субетнос української нації радше. Тому що історично це більш обґрунтовано. Якщо ж торкатися тієї історичної дискусії, яку війною започаткував Путін, то Бєлгородщина (у нас ще називають Білогір'ям) була найбільше у складі Речі Посполитої й України. У тому числі радянської. Українську РСР якраз у Бєлгороді й проголосили. У нас у Бєлгороді центральний проспект носить ім'я Богдана Хмельницького, наприклад. Є вулиці Харківська і Сумська. А також район міста називається Харківська гора.

— «Одна нація — дві країни»? :)

— Само собою, що за міжнародними правилами із запрошенням спостерігачів ОБСЄ проведемо референдум про вихід зі складу РФ. Також на референдумі буде порушено питання про включення Бєлгородщини до складу України з тимчасовими автономними правами. Бєлгородці — європейський народ. Нас мало що пов'язує з євразійськими народами колишньої імперії. До того ж можна відверто говорити про те, що історична місія Москви як «збирачки землі руської» завершена. Москва більше не здатна представляти інтереси бєлгородців у складі єдиної держави. Паразитуючи на нас. Так, нам досі не зрозуміло, чому Бєлгородщина є дотаційним регіоном, коли ми здатні прогодувати себе самі. До війни нас називали «російською Швейцарією», а вартість нерухомості наближалася до московських і пітерських.

— Коли, на Вашу думку, настане час проводити референдум?

— Ситуація розвивається стрімко. Історична спіраль стискається. Це може статися навіть цього року.

У лютому 1917-го цар Микола ІІ, зрікаючись престолу, навряд чи міг припустити, що вже в жовтні більшовики й есери прийдуть до влади в Петрограді, перенесуть столицю до Москви і встановлять Радянську республіку.

А самого царя за рік розстріляють.

— Що ви будете робити, якщо результати референдуму покажуть, що більшість населення влаштовує життя в РФ?

— Я можу тільки припускати, що внаслідок неминучої поразки Ерфіопії міжнародний трибунал може накласти на неї зобов'язання з виплати репарацій і контрибуцій, у рамках яких можуть відбутися територіальні поступки, де Білгородщина, повністю або частина Воронезької, Ростовської областей і Кубань можуть відійти назад до складу України.

— А міжнародне право? Хоча після повномасштабного вторгнення РФ до України це трохи дивно звучить.

— Включення в міжнародне право настає з визнання БНР/Білгородщини іншими державами після проголошення суверенітету і референдуму, проведеного за посередництва міжнародних спостерігачів.

— А до того партизанська боротьба?

— А також кропітка робота з інформування населення. Насамперед на нашу користь працює те, що нинішній призначений Кремлем гауляйтер Бєлгородщини В'ячеслав Гладков демонструє нездатність блискавично діяти в поточних кризових умовах перенесення військових дій на територію Бєлгородщини. Що позначається на настроях жителів.

— Натомість Пригожин починає становити більш реальну небезпеку... Чи може він завоювати електоральні симпатії населення Бєлгородщини?

— На сьогоднішній момент у кремлівському істеблішменті такі метаморфози, що вони стають мемами й анекдотами. Досить подивитися на конфлікт Пригожина з кадировцями. Хто б міг таке уявити ще кілька місяців тому?

Пригожина покусав Гіркін. :) Останній уже сформував якийсь політичний «Клуб розгніваних патріотів», які цілком можуть сформувати і партію для участі у виборах. Риторика Гіркіна і Пригожина в даному випадку не відрізняються. Просто Пригожин став більш упізнаваним. Тільки уявіть, що колишній кухар і один із найнаближеніших з оточення до Путіна став критикувати це саме оточення. «Цар хороший, бояри погані!». Ця умовна партія війни може отримати досить непоганий показник. Відібравши майже всі голоси у ЛДПР, «Справедливої Росії». Ну і в партії влади. Втім, це не сильно змінить політичний ландшафт.

— Наскільки реальний сценарій розпаду РФ із референдумом? Адже якщо розпад РФ історично обґрунтований, то по яких кордонах і наскільки кривавим буде цей процес, складно передбачити...

— Оптимізму ніхто й не має з цього приводу. І ця тема зовсім не нова на Бєлгородщині. Я її ще в 2011 році піднімав. Прихильників децентралізації в Бєлгороді та області предостатньо. Багатьом зрозумілий окупаційних характер Москви. До приходу московського бізнесу в особі дружини мера Москви Олени Батуріної в регіон на початку нульових у Бєлгороді продукти були вдвічі дешевшими за московські. А заробітні плати відповідали споживчому кошику. З приходом Москви зарплати залишилися колишніми, а ціни зросли. Бєлгородці потягнулися працювати в інші регіони. Москва протягом усієї історії перебування Бєлгородщини у складі Московії приносила нам тільки страждання.

У нинішній ситуації можливо все. Хто взагалі ще десять років тому міг уявити, що Ерфіопія нападе на Україну? А лояльне РФії населення східних областей (ватники) на кшталт Харківської виявляться ще більш лютими русофобами, ніж так звані «западенці»...

— Що би ви тій ситуації, яка складається, хотіли сказати українцям?

— 22 лютого 2022 року ми проводили в тернопільському Ліцеї ім. короля Данила лекцію-семінар, присвячену річниці Революції Гідності, на якій мій друг і соратник Богдан Будьковський (депутат Тернопільської облради, герой Майдану, ветеран російсько-української війни) промовив історичну фразу: «Історія дала Україні незалежність авансом. Наше завдання як українців зробити так, щоб Україна нарешті стала українською». Ідеться про те, що нинішня війна тепер по-справжньому дасть змогу Україні стати самостійною і влитися в сім'ю європейських народів, які відмовилися від рабських ланцюгів московської азійсько-кримінальної деспотії. 

Те, що зробив Путін, не снилося ні Мазепі, ні Петлюрі, ні Бандері.

Я безумовно вірю у впевнену Перемогу України над путінською тиранією. Що, звісно ж, призведе до перегляду історії без пропагандистських штампів і дозволить поневоленим народам колишньої Росії переглянути власну ідентичність.

Нагадаємо, також ми опублікували інтерв’ю з іншим керівником партизанського руху «БНР»: «Україно, не відвертайся від нас, адже ми боремося за твою волю, ризикуючи життям».

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: