На Житомирщині в лісах зараз масово квітне азалія понтійська, або рододендрон жовтий. Про це повідомляє Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства на власному сайті.
За словами лісівників, росте цей квітучий кущ лише в декількох місцях на земній півкулі: масово – на українському Поліссі (Житомирська і Рівненська області), рідше зустрічається на Кавказі та подекуди – в Канаді.
Рідкісна квітка із запаморочливим запахом
Азалія понтійська або рододендрон жовтий – рідкісна квітка багряно-жовтого кольору, яка цвіте переважно у червні, а тепер (через глобальне потепління) вже й в травні.
Ця реліктова рослина дольодовикового періоду, що якимось чудодійним чином збереглась до наших днів. Дослівно «Азалія понтійська» з грецької перекладається як «суха», адже вона навіть у дощові дні не насичується вологою і завжди залишається сухою.
Під час цвітіння розповсюджує на цілі кілометри запаморочливий запах, який іноді може призвести й до втрати свідомості, якщо довго вдихати цей п’янкий аромат. Місцеві жителі остерігаються тривалих контактів з азалією під час цвітіння, а лісівники круглорічно оберігають ці непрохідні зарослі.
Рододендрон на Житомирщині
Головний лісничий ДП «Ємільчинське лісове господарство» Олександр Мельниченко говорить, що лише на території його лісгоспу дикі насадження азалії розповсюджені на майже 30 тисячах гектарів і площі ці незмінні вже сотні років.
"Всього у нас 7 лісництв, у 6 із них присутній жовтий рододендрон. Як він тут з’явиться, чому «облюбував» поліські болотисті чагарники? Ніхто достеменно не знає. І почувається він у нас, з усього видно, досить комфортно, тому що традиційний його ареал за останні сотні років зовсім не зменшився, хоч і розмножується цей кущ поза участі людини", - розповідає лісівник.
Льодовик, отрута і народна медицина
Деякі науковці припускають, що цією територією колись проходив льодовик і саме він заніс сюди насіння азалії і тепер вона є найстарішою лісовою культурою на Поліссі, хоча й не вивченою до кінця.
Довкола неї існують десятки міфів і легенд, зокрема, про отруйність під час активного цвітіння. І хоча якихось смертельних випадків ніхто ні разу не фіксував, все ж досвідчені пасічники вживати мед, зібраний поблизу цвітіння азалії, не рекомендують.
Окремі знавці народної медицини використовують азалію для лікування багатьох хвороб. Все більше цією унікальною рослиною цікавиться й офіційно медицина.
Нагадаємо, у Києві розпустилися молоді саджанці лимонних магнолій.