Після збору нового врожаю у магазинах та на ринках Кіровоградської області подешевшала гречка. За місяць вартість кілограму в магазинах знизилась на 20 гривень, на ринках – на 10. Це дані Державної служби статистики, пише Суспільне. В області зібрали 73% урожаю гречки.
З початку повномасштабного російського вторгнення ціна на гречку збільшилася вдвічі. Гречку на Кіровоградщині цьогоріч виростили 20 господарств – на п’ять більше ніж 2021 року, розповіла керівниця облдепартаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова: "73% зібрали, посіяли на 120% більше. Якщо буде сприятлива погода, то аграрії дозбирають гречку, дорахують, досушать і будуть мати врожай".
Бобринецька агрофірма
У цеху агрофірми у Бобринці Кропивницького району щодня переробляють по 700 кілограмів гречки, яку зібрали у серпні, сказала завідувачка виробництва агрофірми Тетяна Андреєва: "Ми посіяли гречку на площі 100 гектарів, планували зібрати хоча б по 20 центнерів з гектара, зібрали по 11 центнерів. Через суху погоду, відсутність дощів, усього зібрали 110 тонн".
Зі слів завідувачки виробництва, продавати гречку поки не будуть: "Трейдери на початку збору врожаю давали нам по 35 тисяч гривень за тонну, зараз – по 20. Підприємству це не вигідно, не буде чим платити зарплату. Нас влаштовує ціна понад 30 тисяч за тонну".
Скільки коштує гречка у магазинах і на ринках
У магазинах Кропивницького вартість гречки нового врожаю коштує від 67 до 76 гривень за кілограм. Ціна на гречку попереднього врожаю коливаються в межах 100-110 гривень за кілограм, на ринках – 65-90 гривень.
Наприклад, на ринку "Колгоспний" у Кропивницькому вартість гречки становить 75 гривень за 800 грамів і 90 гривень за кілограм. У кропивницькому супермаркеті – від 75 до 80 гривень за кілограм.
"Гречка за місяць подешевшала на 20-25%, – розповіла менеджерка мережі супермаркетів Анна Городова. – У лютому коштувала 44 гривні, у червні-липні – 100 гривень за кілограм".
Що впливає на ціну
На нинішню закупівельну ціну впливає збільшення витрат на логістику та кількість пропозицій на ринку, пояснила представниця агрохолдингової компанії Марія Сітак: "Складно знайти вільні залізничні вагони, тому дуже висока ціна доставки. Щодо автотранспорту – великі черги на кордонах. Тому дуже складно дотриматися своїх зобов’язань за контрактами. Був дуже великий дефіцит на гречку, тому що, через війну, значно зріс попит на неї. Відповідно, зросла ціна. Нині попит зменшився, гречки стало більше, тому ціна впала".
Більший врожай гречки цьогоріч вплинув на її ціну, пояснив економічний аналітик Всеволод Степанюк: "В Україні цього року, за прогнозами міністерства сільського господарства, виробництво гречки на крупу буде на 30% більше ніж минулого. Тобто 140 тисяч тонн проти 100-110 тисяч тонн минулого року. До того ж потрібно враховувати скорочення кількості покупців в Україні. Ці два фактори – ринковий і виробничий – впливають на те, що ціна буде знижуватися".
Прогнозує, що нинішня ціна на гречку в Україні триматиметься до грудня, а на початку зими збільшиться.