На деокупованій у 2022 році Харківській області тривають масштабні роботи з розмінування територій, забруднених нерозірваними боєприпасами російських окупантів. З настанням весни основні зусилля саперів зосереджені на очищенні сільськогосподарських угідь в Ізюмському районі, де місцеві фермери вже готуються до посівної кампанії.
За інформацією 24 Каналу, сапери проводять розмінування полів цілими днями, аби забезпечити безпеку аграріїв перед початком сільськогосподарських робіт.
Місцевим жителям радять бути максимально уважними та обережними, аби не натрапити на ворожі снаряди. Особливу увагу слід звертати на будь-які металеві предмети, вирви, навіть зарослі травою, а також на попереджувальні стрічки та знаки з написом "небезпечно". Безпечною територія вважається лише після повного обстеження саперами.
Водій-сапер відділення механізованого розмінування Денис Веремій розповів про технологію роботи. Спочатку імовірно замінованою ділянкою проходить спеціальна машина для розмінування, а вже потім територію обстежують сапери. "Це краще, ніж йти по голій землі, тому що ми не знаємо, що там. А так ми бачимо, що є і на поверхні, і що під землею – це нам показує детектор", – пояснив він. Веремій також додав, що під час розмінування лісосмуги, яка була місцем дислокації російських військ, було виявлено ворожу техніку та бліндажі, де окупанти залишили чимало небезпечних "сюрпризів".
За словами сапера, фермери вже виявляють велике бажання розпочати обробку землі, однак процес розмінування є тривалим та потребує максимальної відповідальності.
Начальник відділення механізованого розмінування Олександр Гончаров вважає, що використання спеціальної техніки значно пришвидшує та робить безпечнішою роботу саперів. "Через те, що ця зима була доволі теплою, ми практично не припиняли роботи з розмінування. Зараз у нас відкрився сезон, але він по суті і не закінчувався", – наголосив він.
Оператор машини розмінування Олександр поділився, що найчастіше на Ізюмщині знаходять протипіхотні міни ПФМ-1 ("пелюстки") та невеликі артилерійські снаряди. Серед інших небезпечних знахідок – танкові снаряди, звичайні патрони, гранати Ф-1 та касетні боєприпаси.
Наприкінці кожного робочого дня сапери проводять контрольовані підриви виявлених боєприпасів, які неможливо транспортувати на полігон. Місцевих мешканців заздалегідь попереджають про ці вибухи.
Крім сільськогосподарських полів, першочергово розміновуються лінії електропередач та під'їзні шляхи до лісів, аби у випадку пожеж рятувальники мали безперешкодний доступ. Також сапери реагують на виклики місцевих жителів, які знаходять небезпечні предмети на вулицях, подвір'ях та навіть під будинками.
Більше новин читайте на GreenPost.