Догори
Дати відгук

Методи профілактики артеріальної гіпертонії

Дуже важливо виявити проблему та вчасно розпочати лікування

4 хв на прочитання31 Січня 2023, 10:55
Поділитись:

Пацієнтам, які страждають на артеріальну гіпертонію дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря для вирішення питання про правильний вибір лікарського препарату. Разом з тим, слід пам'ятати, що успіх лікування залежить не тільки від лікаря. Пацієнти часто задаються питанням, чи існують методи профілактики артеріальної гіпертонії, чи може сам пацієнт активно брати участь в процесі лікування?

У попередженні артеріальної гіпертонії важлива роль в ряді випадків відводиться способам подолання артеріальної гіпертонії без застосування лікарських препаратів, тобто немедикаментозним методам лікування.
В першу чергу, такі підходи рекомендовані для профілактики підвищення артеріального тиску, особливо в тих випадках, коли при вимірюванні рівень АТ тільки починає перевищувати поріг нормальних величин (130/85 мм рт. Ст), тобто коли АГ ще не проявляє себе повною мірою. Якщо при випадковому вимірюванні або перевтомі після напруженого робочого дня АТ досягає 130-139 / 85-89 мм.рт.ст.- це вагомий привід звернути на себе увагу і продумати, які особливості сформованого способу життя і вкорінені звички можуть в подальшому призвести до розвитку гіпертонічної хвороби.

Особливо важливо застосування немедикаментозних підходів для осіб з наявними супутніми чинниками ризику розвитку серцево-судинних ускладнень.
Це, як нам вже добре відомо, вік і стать пацієнтів: чоловіки старше 55 років і жінки старше 65 років, підвищений рівень холестерину в крові, цукровий діабет, куріння, ожиріння, малорухливий спосіб життя.
Крім того, слід пам'ятати, що немедикаментозні методи можна і потрібно застосовувати не тільки для профілактики розвитку артеріальної гіпертонії: вони рекомендовані всім пацієнтам, незалежно від тяжкості артеріальної гіпертонії і супутнього лікарського лікування, так як вони направлені не тільки на те, щоб попередити розвиток артеріальної гіпертонії , а й посилити ефект вже прийнятих лікарських препаратів, знизити кількість прийнятих ліків.

Відповідь на питання про те, яке коло заходів охоплюють немедикаментозні способи подолання артеріальної гіпертонії, криється в понятті "спосіб життя" людини, який включає в себе і стиль життя, і ставлення до самого себе і до оточуючих, що склалися звички і уподобання.
Дотримання рекомендацій щодо здорового способу життя вимагає від пацієнта переглянути і подолати звичний розпорядок дня, проявити силу волі. Перш за все - це зміна якості життя: необхідно змусити себе відмовитися від малорухливого способу життя і шкідливих звичок. Пацієнтам з підвищеним артеріальним тиском не рекомендується робота в нічну зміну, галаслива обстановка, праця, пов'язана з частими відрядженнями, психоемоційні перевантаження. Правильний режим дня передбачає зменшення часу роботи з комп'ютером, відмова від тривалого перегляду телепередач, повноцінний нічний сон.

Важлива роль відводиться збільшенню фізичної активності. Регулярні фізичні тренування корисні як для профілактики підвищення артеріального тиску, так і при лікуванні артеріальної гіпертонії. У нетренованих осіб з нормальним артеріальним тиском, що ведуть малорухомий спосіб життя, ризик розвитку артеріальної гіпертонії на 20-50% вище, ніж у тих, які ведуть більш рухливий спосіб життя. Тим часом, фізичні тренування, навіть якщо вони носять помірний характер, можуть знизити артеріальний тиск на 5-10 мм рт. ст. Сприяють зниженню артеріального тиску аеробні вправи невисокої інтенсивності. Такі м'які навантаження як швидка ходьба, плавання протягом 30-45 хв. 3-5 раз в тиждень, більш фізіологічні, ніж інтенсивні форми навантажень, наприклад біг. Не рекомендуються так звані статичні ізометричні навантаження, наприклад вправи зі штангою. Важливо знати, що перенесення і підйом вантажів може сприяти підвищенню артеріального тиску.
Слід знати, що поява при фізичних тренуваннях задишки, больових відчуттів в грудній клітці, в області серця, перебоїв в роботі серця вимагає негайного припинення навантажень і звернення до лікаря. Методика фізичних навантажень і збільшення фізичної активності повинні обов'язково узгоджуватися з лікарем і методистом з лікувальної фізкультури.

Крім фізичної активності, важлива роль в оздоровленні способу життя відводиться дієтичному харчуванню. Необхідна умова правильного харчування - регулярний прийом їжі, не рідше 4 разів на день. Чи не наїдайтеся перед сном. Вечеряти слід не пізніше, ніж за 2 години до сну. Пізня вечеря призводить в активний стан травні залози, кров переміщується до органів черевної порожнини, що може порушити повноцінний нічний відпочинок і привести до порушення дихання, важким сновидінь, а надлишок невитрачених калорій призводить до ожиріння. Як правило, люди з надмірною вагою частіше страждають на артеріальну гіпертонію, атеросклероз судин серця і головного мозку, у них досить рано може розвиватися цукровий діабет.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
БТР Stryker. Фото: U.S. Army, sbct.army.mil, commons.wikimedia.org
США нарешті поставили в Україну свої найсучасніші бронетранспортери Stryker: що відомо про цю машину
8 хв на прочитання30 Березня 2023
Дешево, ефективно, екологічно: агрономи розповіли, як отримати цінні органічні добрива
9 хв на прочитання30 Березня 2023
Фото: Сайт міста Шепетівка
Вінницьку сільраду зобов’язали прийняти у власність осушувальних мереж на 125 млн грн – прокуратура
1 хв на прочитання3 години тому
Просто і вишукано: рецепт грецького салату xopіaтіки
2 хв на прочитання4 години тому
Закарпатці «накопали» піщано-гравійної сировини біля річки на чималий штраф
1 хв на прочитання5 годин тому
В Україні почала стрімко дешевшати ріпчаста цибуля, в чому причина  
2 хв на прочитання6 годин тому
У Львові працівниками ДЕІ виявлено несанкціоновані хаотичні складування відходів (ФОТО)
1 хв на прочитання8 годин тому
Кабмін затвердив порядок запровадження автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин
2 хв на прочитання9 годин тому