Медична маска може зашкодити шкірі. Що робити?

4 хв на прочитання29 Травня 2020, 17:10

Прищів та алергій можна уникнути, якщо дослухатися до порад дерматолога

Поки що носіння медичної маски є неодмінною частиною нашого життя, і невідомо, скільки ще протриває масковий режим. Проте незалежно від того, куплена ваша маска чи виготовлена власноруч, через деякий час носіння можна виявити неприємний побічний ефект: висипи, алергія, подразнення і навіть вугрі (прищі). Як запобігти цьому і що робити, щоб це сталося? На запитання GreenPost відповідає лікар-дерматолог Аліна Проскуріна.

Звичайно, механічні вугрі (або акне артефіціальне) виникають від носіння медичної маски не в усіх, а лише у людей зі схильністю до захворювання. Власне, механічне акне є ускладненням так званого істинного акне. Якщо у людини була вугрова хвороба в слабшій формі, то додаткові фізичні чинники підсилюють її в тих місцях, де діють.

Поява механічних вугрів зумовлена тиском та тертям, які викликають механічну обструкцію отворів фолікул – кажучи простими словами, натирають шкіру та перекривають їй доступ до повітря. Якщо носити маску довго, до тиску і тертя додасться фактор часу, що ще більше погіршить ситуацію.

Імовірність виникнення нових вогнищ при травмі пропорційна ступені важкості акне. При легкому ступені важкості вугрової хвороби шкірі байдуже на маску, але при сильному запальному акне навіть помірна травма може спровокувати появу папулопустул (прищів), а іноді навіть вузлів.

Як доглядати за шкірою?

- При погіршенні вугрової хвороби потрібно звернутися до дерматолога.

- Частіше міняти маски, а обличчя протирати розчином Хлоргесидину – він не сушить шкіру та має антисептичну дію.

- Використовувати маски із «дихаючої» бавовни. Зараз найпопулярніші медичні маски з трьох шарів моделей I, II і IIR (де між зовнішнім і внутрішнім є ще фільтруючий шар матеріалу типу спанбонд, а в деяких і четвертий шар — вологовідштовхувальний). Навіть якщо ви міняєте таку маску кожних 1,5-2 години, під нею скупчується волога, і маска створює парниковий ефект, тим самим порушуючи шкірне дихання і терморегуляцію.

Синтетичний матеріал маски може викликати алергічну реакцію. Можливі наслідки – зневодненість шкіри, порушення цілісності захисного бар'єру, загострення хронічних дерматологічних захворювань і поява різних висипів (запальні елементи або прищі). А при носінні респіраторів можуть виникати додаткові проблеми механічного характеру: глибокі травми шкіри з кровотечею і синцями.

Тому маски краще вибирати з бавовни — це дихаюча тканина, яка не викликає подразнення шкіри. Також важливо торкатися до маски якомога рідше. І, звичайно, ніколи не одягайте одноразову маску повторно і не користуйтеся чужими.

- Відкласти на якийсь час використання косметики з потенційними алергенами (ретиноїди та гідроксикислоти). Це може здатися очевидним, але все-таки нагадаємо: від макіяжу краще відмовитися (ніякої пудри і щільного тонального засобу). Якщо без нього ніяк не обійтися, то можна нафарбувати очі. Варто уникати будь-яких потенційно подразнюючих або закупорюючих пори інгредієнтів, оскільки підвищена вологість під маскою може вплинути на вироблення шкірного сала і привести до збільшення закупорених пор і прищів.

- Зміцнити ліпідний бар'єр шкіри, один-два рази на тиждень робити зволожуючі маски.

Правила носіння медичної маски

Їх виконання мінімізує ймовірність виникнення проблем зі шкірою.

  1. Стежте за тим, щоб маска щільно прилягала до обличчя. Якщо у маски є спеціальне кріплення біля носа – щільно затисніть його. Чоловікам, до речі, рекомендується зголити бороду і вуса, інакше щільного прилягання не буде.
  2. Не надівайте відразу декілька масок – ефективність не збільшиться, а дихати вам буде складніше.
  3. Не чіпайте маску руками! Якщо все ж доторкнулися, обробіть руки антисептиком зі вмістом спирту > 60%.
  4. Знімайте маску за бічні гумки, а не за тканинну частину.
  5. Носіть маску лише в той час, який рекомендується в її описі (наприклад, марлеву маску треба міняти кожні 2 години).
  6. Після використання одноразових медичних масок їх необхідно утилізувати належним чином.

Дотримуючись цих простих правил, ви збережете здоров'я і собі, і людям, які вас оточують.

 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: