Догори
Дати відгук

Лікарі та пацієнти стали заручниками провальної політики держави у протидії туберкульозу за останні 15 років — експерт

«В Україні проводиться медична реформа, зокрема протитуберкульозної галузі, але робиться вона «з коліс».

3 хв на прочитання15 Липня 2021, 18:05
Лікарі та пацієнти стали заручниками провальної політики держави у протидії туберкульозу за останні 15 років — експерт Лікарі та пацієнти стали заручниками провальної політики держави у протидії туберкульозу за останні 15 років — експерт
Поділитись:

Співголова Всеукраїнської Коаліції «Зупинимо туберкульоз разом», Голова правління БО «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко вважає, що мелітопольський інцидент, коли заступник голови Запорізької облради вимагав притягнути до відповідальності фтизіатрів за те, що містом ходять хворі, є віддзеркаленням усіх проблем України у сфері боротьби з туберкульозом.

«Заступник голови Запорізької обласної міської ради Владислав Куценко озвучив те, що йому подали, але як голова правління громадського руху «Українці проти туберкульозу» і як правник правникові (я подивився його, так би мовити досьє) я б йому радив бути більш обережним у висловлюваннях, послідовним і розібратися в цьому питання повністю. Бо вийшло, що Мелітополь став фактично заручником безвідповідальної політики держави у сфері туберкульозу щонайменше останніх 15 років», — переконаний Віталій Руденко.

Експерт говорить, що в Україні проводиться медична реформа, зокрема протитуберкульозної галузі, але робиться вона необдумано, так би мовити, «з коліс». Віталій Руденко нагадує, що у 2018 р. мала бути прийнята нова національна програма щодо боротьби з туберкульозом, проте натомість чомусь було прийнято розпорядження Кабінету міністрів про затвердження Державної стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2020–2023 роки.

«Тобто стратегія — це побажання, «хотілки». Начебто є план заходів щодо реалізації цієї стратегії на національному рівні. Але там є лише декілька пунктів, які визначають більш-менш зрозуміле бачення того, як усе це буде рухатись.

 Наприклад, п. 3 — «Здійснення заходів з реорганізації регіональних протитуберкульозних закладів, що передбачає злиття всіх протитуберкульозних закладів відповідного регіону». Тобто буде злиття усіх закладів в один, і буде створений такий міжрегіональний протитуберкульозний заклад.

Нова система полягає в тому, що сімейні лікарі фактично мають взяти на себе повністю або здебільшого ведення випадків туберкульозу у хворих на амбулаторному етапі. В Україні можна амбулаторно лікувати не лише звичайний туберкульоз, а й мультирезистентні форми, але за умови дотримання інфекційного контролю, рекомендацій лікаря тощо. Треба змінювати ситуацію як на регіональному рівні, так і на національному»,говорить Віталій Руденко.

Експерт розповідає про успішний досвід сусідньої Молдови, умови якої були співставними з нашими. Наразі ж у Молдові розроблено цілу систему: якщо людина є бактеріовидільником збудників туберкульозу, то перший місяць вона лікується у стаціонарі, де їй надається інтенсивне лікування, якісне харчування, належні умови. Після цього людина переводиться на амбулаторну модель лікування.

«Тут уже ними можуть опікуватися сімейні лікарі, якщо вони готові, спроможні, хочуть, зацікавлені та зацікавлена людина, яка проходить амбулаторне лікування», — говорить Віталій Руденко.

Також нагадаємо, чому Запорізька облрада мала би спочатку виконати свої зобов’язання перед мелітопольським тубдиспансером, а тоді вже вчиняти скандал.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.