Куріння — це НЕ свобода: ось чому в ЄС так опираються забороні куріння в громадських місцях й до чого тут Україна

5 хв на прочитання09 Грудня 2024, 08:16
Фото з відкритих джерел

Безпечного рівня пасивного куріння не існує.

«ЄС знову хоче щось заборонити. Точніше: він рекомендує заборонити те, що не може заборонити. Це не має значення. Щось про заборону і ЄС. Скандал». Приблизно так можна схарактеризувати реакцію на пропозицію Єврокомісії, яку зараз підтримала більшість міністрів охорони здоров'я країн ЄС. Вони хочуть заборонити куріння в зоопарках, басейнах, на дитячих майданчиках, автобусних зупинках, у пивних і на концертах, зокрема на відкритому повітрі. Іншими словами, скрізь, де люди перебувають близько одне до одного в громадських місцях і можуть вдихнути тютюновий дим. Заборона має поширюватися і на пари від електронних сигарет. Ось що пише Die Zeit.

Обурення було негайним.

«Громадяни ЄС не хочуть мати Європейський Союз, який регулює їхнє приватне життя до найменших дрібниць. Економіка слабшає, війна в Україні триває, навіщо витрачати час на безглузду політику заборон», — відреагував депутат Європарламенту Даніель Каспарі.

Але чому саме війна повинна закінчитися, якщо в Берлінському зоопарку дозволять курити? Наскільки розумно вимагати лише того, чим не користуються популісти? За такою логікою можна було б одразу закрити політику. Але, звісно, вони вважають, що ця пропозиція не варта обговорення, що це марна трата часу і що політичні ризики та побічні ефекти зависокі. Зрештою, ЄС все одно не має права голосу щодо заборони куріння. Це справа виключно країн-членів.

Чому стільки галасу навколо пропозиції міністрів охорони здоров'я?

Але питання в іншому: чому вони аргументують так, як вони це роблять? Чому читачі так засмучені пропозицією міністрів охорони здоров'я, навіть у колонках коментарів під текстами? Навіть якщо заборонити людям курити на вулиці в чутливих місцях вважати надмірним, звідки береться глибинний рефлекс захищати право на куріння в будь-який спосіб?

Відповідь проста. Асоціація, що куріння означає свободу, все ще сильна. Це не лише людина з «Мальборо», Джеймс Дін із цигаркою в роті, вся поп-культура, а й біографії, в яких тютюн має смак молодості та свободи — навіть якщо ви вже давно кинули курити.

Якби куріння розглядалося як смертельна залежність, можливо, всю цю популістську маячню про заборону куріння в ЄС можна було б просто залишити позаду. Якщо поглянути на наукові докази, то все стає зрозумілим, навіть якщо тільки на другий погляд.

Безпечного рівня пасивного куріння не існує

Перше питання: наскільки шкідливо, якщо ви вдихнете дим у пивному саду чи парку? Дослідження показують, що заборона куріння не має великого значення. У вівторок Науковий медіа-центр у Великій Британії запросив відповісти на це запитання низку науковців, які виміряли вплив твердих частинок і нікотину на перехожих, спричинений курінням на відкритому повітрі. Результат не особливо дивує: вплив набагато нижчий, ніж при пасивному курінні в приміщенні. Однак навіть це є проблемою для людей з легеневими захворюваннями, такими як астма або ХОЗЛ, які відчувають негайні проблеми з диханням навіть при низьких концентраціях. 

В принципі, однак, науково доведено, що будь-який додатковий вплив твердих частинок — цигарки особливо багаті канцерогенними речовинами — може призвести до довгострокових проблем зі здоров'ям. А в клубах чи барах, де люди курять на вулиці, забруднення всередині також є більшим, ніж у місцях, де люди взагалі не курять. Тому що дим втягується всередину, бо люди приносять його всередину.

Однак ніхто не може назвати цифру, скільки людей зараз хворіє через пасивне куріння на вулиці. Всесвітня організація охорони здоров'я стверджує, що безпечного рівня пасивного куріння не існує. Тому краще вдихати його якнайменше.

Курці не вільні. Курці залежні

Ситуація змінюється, коли мова заходить про другий аспект — соціальне схвалення куріння: наприклад, у Німеччині мільйони людей уже передчасно померли від куріння, і ще понад 100 000 помирають щороку. Поколіннями ведеться буквально битва за те, щоб крок за кроком витіснити куріння з нашого життя. З суспільства, з нашої свідомості. І ця тривала боротьба недвозначно показує, що найефективніший спосіб боротьби з епідемією куріння — не сприймати його як норму. Іншими словами, подолати те коротке замикання, яке призводить до хвилі обурення, коли кілька міністрів охорони здоров'я роблять свою роботу. 

Куріння з насолодою в пивному саду, в зоопарку, у відкритому басейні, попільнички на столах, ніби куріння — це найнормальніша річ у світі, — все це неправильні сигнали. Що менше куріння буде помітним, то менше дітей і молодих людей згодом почнуть курити. Якщо ви не захоплюєтеся крутими чуваками з цигаркою в роті на терасі біля клубу, вам не обов'язково курити, щоб бути крутим. Насправді все так просто.

Річ у тім, що курці є залежними, вони не вирішують кинути курити з власної волі. Вони не мають вільного вибору, щоби просто перестати курити завтра. Нікотин викликає сильну залежність. І він убиває: 2/3 всіх курців зі стажем помирають передчасно. Що, на додаток до всіх людських трагедій, також завдає шкоди європейській економіці. Каспарі, очевидно, випустив з уваги цю частину рівняння.  

Навіть якщо ЄС не несе за це відповідальності, запропоновані міністрами охорони здоров'я заборони мали б сенс, якби були прийняті на рівні ЄС. Це допомогло би знизити рівень куріння і, таким чином, урятувати життя. Тоді нехай популісти скористаються цим — і агітують за право інших курити.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: