Незважаючи на те, що Вільнюс намагається прискорити від’єднання від контрольованої Росією енергомережі, країни Балтії не зможуть достроково вийти з мережі наступного року. Про це повідомляє литовське радіо LRT.
Естонія, Латвія та Литва є частиною радянської мережі БРЕЛЛ, яка також включає Білорусь і контролюється Москвою. Три країни Балтії планували разом від’єднатися від мережі у 2025 році, хоча Вільнюс намагався зрушити цю дату після повномасштабного вторгнення Росії в Україну минулого року.
Однак, за словами Рокаса Масюліса, генерального директора Litgrid, литовського оператора системи передачі електроенергії, Естонія стверджує, що вона лише в 2025 році зможе трансформувати свою електромережу, щоб дозволити перейти від БРЕЛЛ. Раніше він стверджував, що естонський оператор робив усе, щоб відкласти перехід.
«Як-то кажуть, надія вмирає останньою, але, хай там як, ми все ще залежні від Естонії. Тому якщо вони не змінять свою позицію, на жаль, це буде за їхнім графіком, а не за нашим», — заявив він у понеділок.
Після виходу з мережі БРЕЛЛ країни Балтії будуть синхронізовані з енергосистемою континентальної Європи. На початку цього року Литва також успішно перевірила свою здатність працювати поза межами мережі БРЕЛЛ.
За словами Тімо Татара, чиновника Міністерства економіки та комунікацій Естонії, експерти з Європейської комісії, Латвії й Естонії тепер вважають, що заплановану синхронізацію можна перенести на початок 2025 року.
Але Тааві Вескімягі, голова естонського оператора електропередачі Elering, звинуватив Литву в порушенні угоди про відокремлення, підписаної в 2018 році.
«Лідери країн Балтії та Польщі та президент Європейської комісії підписали у 2018 році угоду про синхронізацію країн Балтії з електроенергетичною системою континентальної Європи до 2026 року. Це угода, яка є чинною сьогодні», — сказав Вескімягі естонському громадському мовнику ERR.
«Сьогодні між країнами діє угода, і для нас немає іншого шляху, крім як слідувати цій угоді. Звісно, всі інші [варіанти] можна розглядати, але поки немає домовленостей про протилежне, цей договір є чинним», — додав він.
Вескімягі сказав, що Естонія все ще будує додаткові з’єднання з Латвією на півдні, стверджуючи, що перенесення Литвою кінцевого терміну на 18 місяців пов’язано з внутрішньою політикою.
Раніше ми також розповідали, що у Європі через енергетичну кризу шалено зріс попит на послуги сажотрусів.