«Ковідне» Різдво: як святкували в різних країнах світу

7 хв на прочитання25 Грудня 2021, 20:45

Друге Різдво під час пандемії суттєво відрізнялося від першого: які висновки зробила влада.

Цього року попри всі заходи, вжиті урядами різних країн, новий виток захворюваності на COVID-19 припав на період свят різдвяно-новорічного циклу. Тому в усьому світі напередодні почали вводити більш жорсткі обмеження. Наприклад, Ірландія з понеділка до 30 січня ввела комендантську годину з 20.00 для барів, ресторанів, театрів та інших місць відпочинку та розваг. Нідерланди ж ввели повний локдаун із неділі до середини січня, залишаючи відкритими лише супермаркети та магазини першої необхідності. Люди не зможуть приймати більше двох відвідувачів віком від 13 років на день, хоча для 24-26 грудня цей показник збільшено до чотирьох осіб.

Загалом же ситуація в різних країнах була різна.

США: не скасовуйте всі свої плани на відпочинок

Попри стрімкий ріст випадків Omicron у деяких частинах країни, американців закликали не змінювати всі свої плани на відпустку. Доктор Ліана Вен, лікар невідкладної допомоги та професор політики охорони здоров’я та менеджменту в Школі громадського здоров’я Інституту Мілкена при університеті Джорджа Вашингтона, пояснювала, що якщо всі члени вашої родини вакциновані та загалом здорові, то ризик серйозних захворювань, викликаних Omicron, буде низьким. Вона запропонувала американцям визначитися з пріоритетами – наприклад, зустрітися зі своїми коханими дуже важливо, а офісна вечірка може бути менш важливою.

«Пам’ятайте, що ризик кумулятивний. Ви можете вирішити піти на один захід, а не на інший», — нагадала лікар.

Професор запевняла, що невелика обідня вечірка, де всі вакциновані мають свіжий результат тесту, є відносно низьким ризиком.

«Ризик стає ще нижчим, якщо ви знаєте, що всі присутні на заході обережні в повсякденному житті, завжди в масках, коли на публіці, і ніколи не ходять до переповнених ресторанів чи барів. Ризик вищий, якщо немає тестів, якщо статус вакцинації невідомий, або якщо деякі особи мають вищу контактність», — наголошувала Ліана Вен.

Значною мірою нинішнє Різдво у США нагадувало святкування у «доковідні» часи. Навіть, як і в минулі роки, у цей святковий сезон збільшилася кількість подорожей, оскільки американці намагалися компенсувати різдвяні відпустки, скасовані у 2020 році через пандемію.

За статистикою AAA, очікувана сумарна кількість «різдвяних пасажирів» має сягнути 6,4 мільйона людей, що на 184% більше, ніж у 2020 році, коли під час курортного сезону було лише 2,3 мільйона пасажирів.

Велика Британія: «Підіть, підбадьоріться, зробіть щеплення»

У 2020 році за кілька днів до Різдва у деяких частинах країни, включаючи Лондон, було введено обмеження рівня 4, що означало наказ «залишитися вдома». В інших місцях могли зібратися до трьох домогосподарств, але лише на один день.

Британці мали побоювання, що уряд може накласти обмеження на спілкування під час святкового періоду, щоб уповільнити поширення варіанту Omicron, але міністри вирішили почекати та відстежити дані. Тим більше Національна служба охорони здоров’я значно прискорила темпи ревакцинації після появи Omicron, а в деяких частинах країни вакцинація триває навіть на Різдво.

Прем’єр-міністр Борис Джонсон зняв відеозвернення перед різдвяною ялинкою на Даунінг-стріт. У ньому Борис Джонсон визнав, що не може сказати, що пандемія закінчилася, але зазначив, що цього року в багатьох родинах змогли відсвяткувати більше членів, ніж торік, і закликав громадськість отримати бустер, посилаючись на вчення Ісуса Христа.

 

«Зрештою, це вчення Ісуса Христа, чиє народження лежить у центрі цього величезного свята — що ми повинні любити своїх ближніх, як любимо себе», – сказав прем’єр.

Його слова перегукувалися з посланням архієпископа Кентерберійського Джастіна Велбі.

«Я б сказав: «Підіть, підбадьоріться, зробіть щеплення». Ось як ми любимо свого ближнього. Любити ближнього — це те, що Ісус сказав нам робити. Це Різдво, робіть те, що він сказав», — сказав на початку цього тижня Джастін Велбі.

Німеччина: суворі обмеження на контакти для всіх зустрічей, у яких бере участь принаймні одна особа, яка не вакцинована чи одужала

Німеччина — федеративна держава, але влада на місцях дотримується загальнодержавного тренду. Наприклад, МОЗ Баварії звернувся до населення із закликом перевірити себе перед зустрічами з друзями та родичами на свята, а щеплених та одужалих — звести контакти до мінімуму.

«Кожен із нас хотів би, щоб ми могли знову відзначити це Різдво як велике сімейне свято. На жаль, корона знову зірвала наші плани», — сказала речниця МОЗ.

Загальний німецький підхід цього року — святкування лише в найменших групах і з дотриманням дистанції, гігієни та регулярного провітрювання.

На проведення різдвяних вечірок із родиною не особливо вплинули обмеження для зустрічей виключно з вакцинованими та перехворілими (максимальна кількість 50 осіб у приміщенні та 200 надворі). Але продовжують діяти суворі обмеження на контакти для всіх зустрічей, у яких бере участь принаймні одна особа, яка не вакцинована чи не одужала. Тоді членам одного домогосподарства дозволяється зустрічатися максимум з двома людьми з іншого домогосподарства.

Уже кілька тижнів заклади громадського харчування у Баварії зачиняються о 22.00, і в різдвяні дні ця комендантська година також діє. Правило 2G + (доступ лише для вакцинованих та перехворілих і лише за наявності негативного тесту на коронавірус) є обов’язковим для приватних заходів. Можна запросити лише стільки людей, щоб можна було дотримуватись мінімальної дистанції в 1,5 м. Мінімальна відстань за столом не застосовується. Танцювальні заходи заборонені.

Що ж стосується церковних служб, то церковні збори та релігійні громади можуть вибирати між двома моделями. Якщо доказів вакцинації, перехворювання або тестування не вимагають, відвідувачі повинні триматися на відстані не менше 1,5 метра від людей з інших домогосподарств. Це також призводить до верхньої межі для учасників. Якщо парафія допускає до служби лише щеплених, одужуючих та людей із негативним тестом, церкви можуть бути заповнені без жодних пробілів. Немає вимоги до наявності маски лише за умови мінімальної відстані 1,5 метра між членами різних домогосподарств.

Італія: підтримувати соціальну дистанцію навіть під час вечері вдома

Різдво 2020 було затьмарене серією закриттів та обмежень, коли Італія була змушена перейти в червону зону на свята, на додаток до комендантської години та обмежень на кількість людей за столом.

Незважаючи на кампанію вакцинації, яка готується до введення третьої дози, кількість інфекцій знову зростає, що дуже турбує уряд. Якщо ще кілька тижнів тому експерти заявляли, що Італія буде переважно в білій зоні під час різдвяних свят, то сьогодні кількість інфекцій явно зростає, хоча й далека від тогорічних цифр.

Через зростання кількості інфекцій багато мерів заборонили або скасували заходи на площі. Новорічні заходи в Римі, Падуї, Пармі, Равенні та Венеції, в деяких районах Лігурії, Трентіно та у всій Кампанії скасовано.

Цьогорічні правила святкування Різдва в Італії відрізнялися залежно від зони регіону.

У білій зоні дозволено роботу ресторанів та клубів без обмежень щодо кількості місць за столом.

У жовтій зоні, навпаки, у критих ресторанах за столом може сидіти не більше чотирьох осіб (без урахування співмешканців). Місткість кінотеатрів і театрів скоротилася до 50 %, а дискотеки зачинилися.

Однак експерти рекомендували підтримувати соціальну дистанцію навіть під час вечері вдома, а також носити маски в приміщенні з великою кількістю людей, особливо в присутності літніх людей або слабких пацієнтів.

Раніше ми розповідали про «істинне» Різдво: хто в Україні святкує.

 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: