У консервованому тунці в Європі виявлено високу концентрацію ртуті, що перевищує норму для інших риб. Про це йдеться в новому звіті паризької НУО Bloom, що займається питаннями збереження морського середовища, й організації захисту прав споживачів Foodwatch, розповідає Euronews.
Неурядові організації проаналізували близько 150 банок тунця із п'яти європейських країн: Німеччини, Великої Британії, Іспанії, Франції й Італії.
Вони виявили, що всі продукти містили ртуть, причому 57 % із них перевищували межу 0,3 частини на мільйон (ppm), встановлений для інших видів риби.
«Те, що ми отримуємо в результаті на наших обідніх тарілках, є колосальним ризиком для здоров'я населення, який не розглядається всерйоз», — заявила журналістам Карін Жакемар, генеральний директор Foodwatch France.
Середній європеєць споживає понад 2,8 кг тунця на рік, переважно консервованого. Однак при такій обробці концентрація ртуті подвоюється чи потроюється порівняно зі свіжим продуктом, стверджує Bloom.
Нині європейський стандарт встановлює максимальний рівень ртуті лише на рівні 1 проміле.
«Ми не здамося, доки не буде прийнято більш жорсткий європейський стандарт», — сказала Жакемар.
Тим часом, Європейське управління безпеки харчових продуктів (EFSA) у 2012 році встановило допустиме тижневе споживання (TWI) на рівні 1,3 мікрограма метилртуті на кілограм ваги тіла. Для порівняння, TWI у США становить 0,7, кажуть представники неурядових організацій.
«Якщо ми застосуємо максимальний поріг, встановлений європейськими нормами, то будь-яка людина вагою понад 79 кг опиниться в зоні ризику після вживання однієї порції. То в чому сенс цих стандартів?» — запитує Джулі Гутерман із Bloom, яка очолювала 18-місячне розслідування.
У заяві Єврокомісії йдеться, що «максимальні рівні вмісту ртуті в продуктах харчування встановлені на основі наявних даних про фактичну реальну появу ртуті в продуктах харчування».
«Для цього ми проводимо моніторинг продуктів, які надходять на ринок, зважаючи на принцип "Якнайменше, наскільки це розумно досяжно", коли виробники використовують передові методи», — додали в TR.
Водночас неурядові організації стверджують, що у 1980-х та 1990-х роках норми були встановлені під сильним впливом лобістів тунцевої промисловості.
Метилртуть — найпоширеніша форма ртуті у продуктах харчування — класифікується як «можливо канцерогенна для людини», тобто здатна викликати рак.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, особливо вразливі до високих рівнів метилртуті вагітні жінки та діти.
«Ртуть, безумовно, є нейротоксином. Вона токсична для нервової тканини і, зокрема, для формування та розвитку мозку, що відбувається в період внутрішньоутробного життя та в ранньому дитинстві», — сказав доктор Філіп Гранжан, професор екологічної медицини з Університету Південної Данії.
Вплив метилртуті на плід може призвести до проблем із пізнанням, пам'яттю, увагою, язиком, дрібною моторикою та просторовим зором.
«Ми їмо невеликі дози протягом дуже довгого часу, і ці дози накопичуються з часом у процесі, що називається біоакумуляцією», — пояснює Гутерман.
Оскільки тунець — і інші хижаки або довгоживучі види, такі як акули або меч-риба — розташовані вище в харчовому ланцюгу, вони їдять дрібнішу рибу і згодом накопичують більше ртуті.
Ртуть природно потрапляє в екосистеми внаслідок вивержень вулканів і лісових пожеж. Однак дві третини джерел ртуті припадає на діяльність людини, пов'язану зі спалюванням вугілля та викопного палива, сміттєспалювальними заводами тощо.
При взаємодії з бактеріями, наприклад, що мешкають в океані, ртуть перетворюється на метилртуть — токсичну та біоакумулюючу сполуку.
Bloom і Foodwatch розпочали кампанію, що закликає до посилення правил, зокрема, до зниження нинішнього порога в 1 проміле до 0,3 проміле, яке застосовується до інших видів риби.
Вони також запустили міжнародну петицію, адресовану найбільшим роздрібним мережам на європейському ринку: Carrefour, Intermarché та Leclerc у Франції, Mercadona та Lidl в Іспанії; Conad, Coop та Esselunga в Італії; та Edeka, Rewe та Aldi у Німеччині, щоб вони прибрали зі своїх полиць продукти з перевищенням поточного порога та поінформували споживачів про потенційний ризик для здоров'я.
Єврокомісія запевнила, що «постійно шукає новітні наукові дані, щоб забезпечити надійність та актуальність правил безпеки харчових продуктів».
У Брюсселі заявили, що немає жодних можливостей для подальшого зниження поточного максимального рівня нижче 1 проміле «без різкого порушення постачання продовольства».
«Важливо зазначити, що для різних видів риб існують різні конкретні максимальні рівні, оскільки, як пояснювалося вище, максимальні рівні встановлюються на основі даних про їх поширення. Справді, при споживанні великої кількості найбільш забрудненої риби з найвищими максимальними рівнями допустиме тижневе споживання може бути перевищено», — заявили в Єврокомісії.
Більше новин читайте на GreenPost.