Учасники саміту COP25 у Мадриді обговорюють правила імплементації Паризької угоди, але не вирішують питання швидкого скорочення парникових викидів. Про це повідомив співдиректор Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат Йохан Рокстрьом, пише The Guardian.
«На цих переговорах ми настільки загрузли в додаткових технічних деталях, що забуваємо побачити ліс за деревами. Існує ризик розчарування у цій роботі ООН через неможливість визнати, що існує надзвичайна ситуація», - зазначив він.
Рокстрьом наголосив, що саміт ООН має невідкладно почати боротьбу з викидами парникових газів, які все ще зростають, незважаючи на багаторазові попередження науковців протягом трьох десятиліть та численні резолюції урядів щодо вирішення проблеми.
"Ми повинні зігнути криву наступного року. Наступний рік – рік правди. Рік, коли ми мусимо рішуче перейти до економіки, яка справді починає скорочувати інвестиції у викопне паливо», - каже вчений.
Науковець наголосив, що на сьогодні вугільних електростанцій, які ще у проєкті чи будуються, вистачить для виробництва подвійної кількості вуглецю, який може вмістити атмосфера протягом наступного століття.
Читайте також: Генсек ООН назвав головною перешкодою в боротьбі зі зміною клімату залежність від вугілля
Ситуація
настільки моторошна, що уряди держав повинні почати розглядати можливість
використання геоінженерних технологій: поєднання природних та штучних засобів,
від посіву хмар до спорудження відбивачів у просторі.
"Необхідно оцінити можливість застосування геоінженерії, або навіть реалізувати пілотний проєкт, якщо буде необхідність її застосування у майбутньому. Я нервую через це. Це справді гра з біологічними процесами, які можуть мати найбільш неочікувані наслідки. Але виключати нічого не можна – надзвичайна ситуація це надзвичайна ситуація", - резюмував дослідник.
Нагадаємо,
що у найближчі кілька днів міністри охорони навколишнього середовища та
фінансів більш, ніж 190 країн розпочнуть на "вищому рівні" перемовини
в рамках саміту ООН, який розпочався 2 грудня і завершиться в п'ятницю. На
вихідних учасники підготували останній проєкт резолюції про ринки вуглецю, однак
йому досі бракує консенсусу для прийняття.
Повільний темп переговорів різко контрастує з акціями за полями саміту - у п’ятницю ввечері у Мадриді пройшла півмільйонна демонстрація на чолі зі шведською кліматичною активісткою Гретою Тунберг. Протести тривали впродовж вихідних за участі протестного руху «Бунт проти вимирання» та інших екологічних організацій з усього світу. У понеділок Грета Тунберг та інші молодіжні активісти проведуть зустрічі з учасниками саміту.
Читайте також: Перелом у сонячній енергетиці? Стартап Білла Гейтса розробив інноваційне рішення