Догори
Дати відгук

Група крові впливає на ризик раннього інсульту: хто в зоні ризику

Це пов’язано з факторами згортання крові.

3 хв на прочитання08 Червня 2024, 06:53
Група крові Ризик раннього інсульту Хвороби Група крові Ризик раннього інсульту Хвороби
Поділитись:

Вчені виявили, що люди з однією з груп крові групи А частіше страждають від інсульту у віці до 60 років порівняно з іншими.

Як пише Science alert з посиланням на дослідження Neurology, групи крові описують різноманіття хімічних речовин, які відображаються на поверхні наших еритроцитів. Серед найбільш відомих є ті, які називаються A і B, які можуть бути присутніми разом як AB, окремо як A або B або взагалі відсутні як O. У цих групах також є тонкі варіації через мутації у генах. Науковці ж виявили чіткий зв’язок між геном підгрупи А1 та раннім початком інсульту. 

Для свого дослідження вони зібрали дані з 48 генетичних досліджень, які включали приблизно 17 000 людей з інсультом і майже 600 000 людей без інсульту. Усім їм було від 18 до 59 років.

Аналіз усього геному виявив два місця, тісно пов’язані з раннім ризиком інсульту. Виявилось, що люди, чий геном кодує варіацію групи А, мали на 16% більший шанс отримати інсульт до 60 років, тоді як у носіїв гену групи O1 ризик був нижчим на 12%.

За словами дослідників, додатковий ризик інсульту у людей з групою крові А невеликий, тому немає потреби в підвищеній пильності чи скринінгу. Однак чому саме група крові А створює вищий ризик поки точно не встановлено.

"Це, ймовірно, пов’язано з факторами згортання крові, такими як тромбоцити та клітини, що вистилають кровоносні судини, а також інші циркулюючі білки, які відіграють певну роль у розвитку тромбів",- припустив старший автор і судинний невролог Стівен Кітнер з Університету Меріленда.

Ще одним ключовим висновком дослідження стало порівняння людей, які перенесли інсульт до 60 років, і тих, у кого він був після цієї вікової відмітки. Для цього вчені використали набір даних приблизно про 9300 людей старше 60 років, які перенесли інсульт, і приблизно 25 000 осіб старше 60 років, у яких його не було.

За словами науковців, підвищений ризик інсульту в групі крові групи А став незначним у групі з пізнім початком інсульту. Тому  інсульти на ранньому етапі життя можуть мати інший механізм порівняно з тими, які виникають пізніше.

Як припускають автори, інсульти у молодих людей менш імовірно викликані накопиченням жирових відкладень в артеріях (атеросклерозом), а частіше викликані факторами, пов’язаними з утворенням тромбів.

Також виявилось, що люди з групою крові B мали приблизно на 11% більше шансів отримати інсульт порівняно з контрольною групою без інсульту, незалежно від їхнього віку.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost
Африканська чума свиней Хвороби тварин Господарство
Африканська чума свиней (АЧС) активно шириться Україною: зафіксовано вже у п'ятьох областях
1 хв на прочитання24 хвилини тому
Підживити рослини Добриво для Саду та Городу Спека
Чим підживити рослини на дачі, в саду та на городі, щоб пережили спеку
1 хв на прочитаннягодина тому
Досвідчені дачники Як позбутися Лишайника на Садових деревах
Досвідчені дачники розповіли, як позбутися лишайника на садових деревах
1 хв на прочитаннягодина тому
Фото ілюстративне
Мораторій на експорт лісу залучив величезні інвестиції — заступник голови комітету з питань економічного розвитку у ВРУ
5 хв на прочитання8 годин тому
П'ять кроків до створення живоплоту з туї
2 хв на прочитання9 годин тому
Не бійтеся виходити зі своєї зони комфорту: гороскоп на четвер, 25 липня
2 хв на прочитанняВчора
«До своєї природи» — у Києві відкрилась виставка з любов’ю до української спадщини
4 хв на прочитанняВчора
Світла стане більше: з ремонту вивели ще один атомний блок
1 хв на прочитанняВчора