Феросплавна галузь України скоротила виробництво вдвічі у 2024 році

2 хв на прочитання12 Лютого 2025, 20:43
Виробництво феросплавів в Україні

Висока вартість електроенергії та логістичні проблеми залишаються головними викликами для галузі.

Феросплавні підприємства України у 2024 році зменшили виробництво на 49,4% порівняно з попереднім роком – до 108,2 тис. тонн. Відновлення роботи відбулося навесні минулого року після вимушеної зупинки восени 2023 року, але із мінімальним завантаженням потужностей, яке не перевищувало 6%.

За підсумками минулого року виробництво силікомарганцю зменшилося на 45% до 104,2 тис. тонн, феромарганцю впало на 66,5% до 3,6 тис. тонн. Випуск феросиліцію (у перерахунку на 45%) та інших феросплавів становив лише 0,12 т і 0,28 т відповідно. Виробництво металевого марганцю і марганцевого концентрату минулого року не здійснювалося взагалі.

Головними викликами для феросплавних підприємств залишаються розташування в зоні активних бойових дій, що створює ризики для обладнання та персоналу. Ціни на електроенергію для промислових споживачів в кілька разів перевищують європейські. Підприємства змушені здійснювати 100% передоплату за електроенергію на наступний місяць, що заморожує значні обігові кошти. Також спостерігається брак персоналу через постійну мобілізацію та виїзд співробітників у безпечніші райони. Суттєвою проблемою залишається дорожнеча обробки портових вантажів у портах "Великої Одеси" та на Дунаї.

За підсумками минулого року підприємства галузі скоротили експорт феросплавів у 4,5 раза – до 77,3 тис. т з 344,2 тис. т у 2023 році. Основними напрямками експорту стали Польща (27,4% поставок у грошовому виразі), Туреччина (21,5%) та Італія (19,8%). На італійському ринку українських виробників витісняє Казахстан через цінову неконкурентоспроможність. Повернення на втрачені експортні ринки ускладнюється через високу собівартість продукції.

Єврокомісія ініціювала захисне розслідування щодо імпорту деяких феросплавів. Наразі Україна має режим пільгової торгівлі з ЄС до червня, тому українська продукція не розглядається в рамках цього розслідування. Проте майбутнє торговельних відносин залишається невизначеним.

Настрої в галузі переважно негативні через низькі обсяги виробництва, високу вартість електроенергії та зниження цін на продукцію на глобальних ринках. Покровський ГЗК планує запустити збагачувальну фабрику у квітні, оскільки до червня запаси готової продукції будуть вичерпані. Однак без вирішення проблеми з вартістю енергоносіїв галузь опинилася під загрозою зникнення, що може призвести до втрати власного виробництва феросплавів і броньових сталей в Україні.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: