Догори
Дати відгук

Експерт розповів як порятувати ріпак від  фомозу

Фомоз призводить до великих втрат врожаю.

6 хв на прочитання02 Серпня 2021, 13:26
Фото:
Агробізнес сьогодні Фото: Агробізнес сьогодні
Поділитись:

Фомоз — чи не найпоширеніша хвороба ріпаку, яка уражує рослини на будь-якій стадії розвитку та на всіх континентах. Хвороба знищує листки, стебла й інфікує стручки, зупиняючи розвиток рослини.

Фомоз призводить до великих втрат врожаю. Наприклад, у 1970 роках австралійські фермери майже припинили вирощування ріпаку, адже патоген знищував до 100 % посівів. Подібне явище спостерігали й фермери із США, Великої Британії та Канади. Втрати останніх у 1990 р. оцінили у понад 30 мільйонів доларів. Саме тому сильна сприйнятливість ріпаку до грибка зупиняла його розповсюдження в світі.

Але з цією хворобою можна боротися.

Тарас Костина, керівник напряму маркетингу насіння підрозділу BASF Agricultural Solutions, дає поради, як запобігти хворобі або зменшити її вплив, коли вже стали помітними перші прояви фомозу, пише agro.24tv.ua. 

Дотримання сівозміни

Ріпак найкраще висівати раз у 4–5 років на одному полі, змінюючи хрестоцвітні та інші культури. Бо різні види капусти та гірчиці також надзвичайно вразливі до фомозу і, навіть перезимувавши, ґрунт може передати хворобу своїм «наступникам».

Власне збудник хвороби — досить слабкий патоген. Але найбільшу загрозу несуть спори, які зберігають свою життєздатність у рештках рослин чи у ґрунті протягом 4–7 років. Саме через це фахівці радять змінювати культури на одному полі щороку.

Аби уникнути активного розвитку хвороби у сприятливій для неї культурі, найефективніше висівати ріпак після гороху чи інших бобових культур. Після ріпаку поле найкраще засіяти зерновими. За такої послідовності посівів ґрунт насититься поживними речовинами від кожної культури й найголовніше — збільшиться кількість врожаю.

Знищення решток рослин після збирання врожаю

Підготовка ґрунту перед посівом — один із найважливіших етапів. Адже чимало патогенів можуть зберігатися в землі від 2 до 14 років. Тому важливо їх локалізувати ще до початку посівів.

Раніше, аби запобігти хворобам, аграрії вдавалися до випалювання стерні. Від такої практики слід відмовитися, адже вона знищує родючий шар землі, що робить її мало ефективною, а інколи навіть небезпечною. Дисковий обробіток стерні з подальшою глибокою оранкою ефективніше допомагає зберегти посіви від хвороб.

Використання здорового посівного матеріалу, стійкого до фомозу

Стійкість до хвороб — один з найголовніших напрямків роботи сучасних селекціонерів. Наприклад, гібриди ІНВ1030, ІНВ1188, ІНВ1166 КЛ, ІНВ1177 КЛ, ІНВ1024 та ІНВ1165 є не лише високоврожайними, але й мають ген Rlm 7, який забезпечує їм високу стійкість до фомозу.

Загалом, резистентні до грибків та інших збудників хвороб гени почали вводитися в сорти ріпаку ще у 1980 роках. Однак патоген Leptosphaeria maculans з появою нових резистентних генів і сам почав мутувати, утворюючи нові раси. Лише через 20 років, на початку нульових науковці відкрили потенціал гену Rlm 7. Він чи не єдиний здатний протистояти збудникам. З того часу Rlm 7 почали вводити в гібриди ріпаку у всьому світі, де є великі площі цієї культури. Саме завдяки цьому гену вирощування ріпаку стало можливим.

Боротьба з бур'янами

Грибки та інші патогени вражають і бур’яни. Тому ці рослини можуть бути джерелом поширення інфекції. У випадку з посівами ріпаку, найголовніше контролювати бур'яни з родини капустяних. За перших проявів проростання та розвитку, варто негайно знищувати падалицю — аби спори не зимували та не відновилися навесні.

Ще один ефективний спосіб: поєднання матеріалу з гербіцидним захистом — наприклад, вирощування ріпаку за технологією Clearfield®. Поєднання гібридів Елмер КЛ, ІНВ1177 КЛ чи ІНВ1166 КЛ із гербіцидом Нопасаран®, у складі якого є комбінація діючих речовин — імазамокс і метазахлор, гарантує ефективну боротьбу із хрестоцвітними та злаковими бур'янами. Контролюються як ті бур’яни, які вже проросли, так і додатково створюється ґрунтовий гербіцидний екран. Він працює на перспективу й попереджає проростання інших бур’янів, що можуть з’явитися пізніше.

Зріджені посіви

У зріджених посівах стебло ріпаку, зазвичай, товстіше, тобто, має більше місця для росту. Саме через це і хвороба може менш інтенсивно розвиватися. На відміну від рослин, у яких стебла тонкі. Адже підвищена вологість і висока температура повітря створюють умови, коли рослині важко протистояти збудникам.

Окрім того, загущені посіви під час вегетації ріпаку призводять до вилягання рослин. А вже пошкоджені рослини стають більш сприятливі до розвитку хвороби. Саме тому українські науковці розробили рекомендовану норму висіву насіння — не більше за 350–550 схожих насінин на гектар.

Обробка фунгіцидами

Найкращим варіантом для запобігання розвитку хвороби є препарат Карамба® Турбо на основі мепікватхлориду та метконазолу. Останній блокує біосинтез ергостеролу у грибків. Варто розуміти, що це важливий структурний компонент багатьох грибних клітинних мембран. В такому випадку клітини патогена з часом руйнуються. Поєднання цих діючих речовин забезпечують системний і тривалий захист — до шести тижнів.

На озимому ріпаку для попередження фомозу достатньо буде двох обробок: восени й навесні після відновлення вегетації. Осіння обробка переважно у 2–4 або 4–6 листків дає змогу рослинам перезимувати без втрат і хвороб. Адже під снігом і навесні під час танення снігового покриву грибкові патогени розвиваються особливо активно. На ярому ріпаку застосовують одну обробку, коли рослина досягає 20–30 сантиметрів у рості.

Осіння морфорегуляція

Діючі речовини Карамба® Турбо, метконазол і мепікватхлорид менше залежать від несприятливих погодних умов, адже працюють вже від +5 Со і разом здатні ще й здійснювати морфорегуляторний вплив: контролювати ріст надземної частини рослин ріпаку (аби не було переростання та висота рослин була однаковою), впливає на розвиток кореневої системи, дає змогу сформувати оптимальну кореневу шийку, що забезпечує накопичення цукрів для зимостійкості. Тому осіння обробка посівів важлива своїм морфорегуляторним впливом. Тоді рослини не переростають занадто осінню, вдало зимують і гарно відновлюються навесні.

За декілька років споживання ріпаку перевищуватиме його виробництво. Такі прогнози дають експерти USDA. А маркетологи прогнозують ріст ринку ріпакової олії — до 36,5 мільйонів доларів у 2023 році. Пояснюють це збільшенням населення у світі й відповідно, ростом попиту на харчові продукти й енергоносії. А тому гарний врожай здорового ріпаку — запорука гарного заробітку.

Нагадаємо, що в Україні прогнозують рекордний врожай зерна.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Агро
Фото: УП
В Україні хочуть заборонити шкідливу пальмову олію, якою наповнені кондитерка та молочні продукти
2 хв на прочитання7 годин тому
У Франції виведений новий сорт органічного яблука
1 хв на прочитання18 Вересня 2021
Pixabay
Врожай пшениці та ячменю досягнув історичного максимума — Український клуб аграрного бізнесу
1 хв на прочитання17 Вересня 2021
Фото: Почерк
Аграрії порахували збитки через сезонні негоди — як отримати відшкодування
3 хв на прочитання16 Вересня 2021
Українським веганам пообіцяли вегетаріанські бургери у McDonald's
1 хв на прочитання16 Вересня 2021
Сільський екопатруль затримав вертоліт, який розпилював над полями невідому речовину на Рівненщині
1 хв на прочитання14 Вересня 2021
На Волині знайшли білий гриб вагою у майже кілограм (ФОТО)
1 хв на прочитання14 Вересня 2021
Кожен другий аграрій не знає, як правильно утилізовувати тару з-під гербіцидів
2 хв на прочитання14 Вересня 2021
Більше з GreenPost
Фото: «Києве, мий»
500 кг пластику та недопалків: активісти вибрали сміття з каналізації біля метро Либідська
1 хв на прочитаннягодина тому
Фото за сторінки Ірини Черниш
Чорно-сірі, деформовані: депутатам передадуть груші з-під Бурштинської ТЕС
1 хв на прочитання3 години тому
Фото:
LexInform
Лікарі кажуть, що 98 % госпіталізованих українців із COVID-19 — не вакциновані
1 хв на прочитання4 години тому
Фото: UAnimals
Удари струмом, голод, ланцюги: зоозахисники показали, як живуть циркові тварини (ФОТО)
2 хв на прочитання5 годин тому
Лікарі та пацієнти не поділяють оптимізму МОЗ щодо психіатричних лікарень, які начебто не закриваються
3 хв на прочитання6 годин тому
Чи має право лікар відмовитися від пацієнта: пояснюють юристи
2 хв на прочитання6 годин тому
Убити скопа: на Івано-Франківщині браконьєри полюють за червонокнижними птахами (ФОТО)
2 хв на прочитання7 годин тому
З’їжте свою вакцину: науковці розробляють технологію перетворення їстівних рослин на фабрики мРНК-вакцин
2 хв на прочитання8 годин тому