Двієчники і діти, які не бажали вчитися, були в усі часи і в усіх поколіннях. Не кожному дано бути вундеркіндом з IQ = 210, як кореєць Кім Унг Йонг, чи відмінником, як Дмитро Менделєєв.
Цікаво, що серед знаменитих людей двієчників все ж таки більше: Людвіг ван Бетховен, Альберт Ейнштейн, Томас Едісон... Так, у них згодом вдалося розкрити свої таланти і пробитися нагору. Але є тисячі здібних людей, які так і не змогли реалізувати себе, задовольнившись посередньою роллю у житті.
Розкрити талант дитини, зацікавити навчанням — завдання нелегке. Діти навчаються тим успішніше, чим цікавіший їм навчальний процес.
Що робити, якщо дитина не хоче вчитися? Як пробудити в ній цікавість і не відбити бажання ходити до школи? Відповіді на ці запитання знає кандидат психологічних наук Світлана Месникович.
У сучасних дітей розвивається «кліпове мислення» (clip — фрагмент, вирізка, уривок): інформація стікається звідусіль у вигляді коротких новин, невеликих блоків подій, різноманітних фото- й аудіосюжетів, які часто не пов'язані між собою логічно. Дитина звикає до частої зміни інформації, починає виловлювати в стрічці крихкі заголовки, вірусні ілюстрації, перемикаючись з однієї теми на іншу, не заглиблюючись у суть.
Світ перетворюється на кругообіг розрізнених фактів та уламків подій, а мозок постійно вимагає нових вражень та образів. На цьому побудовано соціальні мережі, на кліпове мислення орієнтуються багато сучасних телесеріалів і ЗМІ.
Доступність інформації, легкість її отримання призвели до того, що сучасні діти не обтяжують себе необхідністю глибокого осмислення та збереження отриманих знань. Вони не звикли довго затримуватися на одній темі і занурюватись у неї. Мислення стає фрагментарним, осколковим.
На думку психологів, основна причина, чому першокласник не хоче йти до школи, — низький рівень психологічної готовності до шкільного навчання. Цей термін включає:
Рекомендації: визначити у співпраці зі шкільним психологом, який вид готовності необхідно розвивати (іноді відразу кілька).
1) Не сформовані прийоми навчальної діяльності: «не знаю, як вчитися»
Першокласника потрібно навчати спеціальних навичок і прийомів. Допоможіть йому навчитися складати план, виділяти головну думку, працювати за зразком, спочатку вникати в правило, а потім виконувати завдання, чітко слухати інструкцію тощо. Не змушуйте зубрити: краще покажіть, як застосовувати асоціації.
2) Недостатньо розвинені психічні процеси дитини (насамперед мислення).
Мислення складається з різних процесів, причому багато що з них відбувається неусвідомлено.
Тому деяких розумових операцій необхідно навчати, доводячи до осмислення, щоб учень міг не лише заучувати матеріал, а й застосовувати його практично.
Вправа-гра «Що спільного?» (на розвиток мислення). Запропонуйте дитині назвати, що спільного у тих чи інших предметів. Наприклад: що спільного у стола та шафи? (Відповідь: вони дерев'яні, вони мають ніжки, вони тверді тощо.) Що спільного у жаби та горобця? (Відповідь: вони живі, вони харчуються комахами, вони живуть надворі, вони маленькі і т.д.).
3) Дитина не вміє адекватно використовувати свої індивідуально-типологічні особливості для пізнавальної діяльності.
Так, у процесі навчання дуже важливо враховувати темперамент школяра.
Холерики найбільш працездатні на початку та наприкінці уроку. А флегматики, навпаки, у середині.
Флегматику не можна ставити несподівані запитання. Йому потрібно дати час зібратися з думками. А холерик виконує завдання відразу.
Батькам необхідно прийняти індивідуальні особливості дитини. Поговорити з нею про її темперамент, щоб уникнути розвитку комплексів і навчити її працювати відповідно до особливостей характеру (темперамент не коригується). Поговоріть про це і з учителем.
Прислухайтеся до інтересів дитини. Обговоріть її страхи, сумніви, радісні моменти у школі. Завдання мають бути посильними. Звертайте насамперед увагу на те, що зроблено добре, а не на помилки. Заохочуйте успішні дії та рішення!
Створення ситуації успіху — найкращий спосіб підвищити мотивацію!
Спробуйте вправи в розвитку навичок спілкування. Наприклад, гру «Чарівна скринька».
Дорослий — дітям: «Перед вами невидима чарівна скринька. (Потрібно поставити перед дітьми уявну «скриньку», «відкрити» та «закрити» кришку). У цій чарівній скриньці є все, що тільки можна уявити».
Одна дитина має підійти до «скриньки» і мовчки «витягти» з неї якусь річ. Потім потрібно, не кажучи ні слова (тільки рухами, жестами та мімікою), пояснити, який предмет вона витягнула, що з цим можна робити чи як із ним гратися.
Хто перший здогадається, про який предмет ішлося, може сам стати ведучим.
Ще приклад на розвиток здатності розуміти стан інших. Покажіть дитині картинки із зображенням емоцій на обличчях людей і тварин. Запитайте: «Як ти думаєш, що він зараз відчуває?».
Комунікативна компетентність закладається в сім’ї. Батькам важливо звернути увагу на себе: як ви спілкуєтесь одне з одним і з дітьми? Як спілкуєтеся з родичами та сусідами? Чи бачить дитина співпрацю у спілкуванні батьків чи родичів?
Чи має дитина власний особистий простір? Із ким має довірчі стосунки? Про що мріє? З ким хотіла би потоваришувати? Які у неї улюблені герої казок, фільмів тощо і чому вони улюблені?
Молодші школярі частіше досягають успіхів у навчанні, ніж старші діти. Відбувається це через бажання не осоромитися перед однокласниками, прагнення заслужити похвалу вчителя, який є авторитетом, якого люблять учні.
Молодшокласники через вік не можуть довго працювати над сформованим наміром, і це важливо враховувати. Головний сенс навчання для них не в результаті, а в самому процесі навчання.
Причинами зниження мотивації можуть бути:
Поради: батьки, знайдіть спосіб встановити довірче спілкування з дитиною. Тільки знайшовши причину, чому дитина не хоче вчитися, ви зрозумієте, як їй допомогти.
Важливо пам'ятати, що між виникненням у дітей потрібного наміру та його виконанням не повинно минути багато часу, інакше прагнення може згаснути. Перед учнями молодших класів доцільно ставити не віддалені та великомасштабні цілі, а невеликі, близькі та зрозумілі.
А якщо педагог негативно ставиться до вашої дитини? Чи варто сходити до вчителя? Допоможе це чи нашкодить?
Так. Варто. Але приходити треба не з претензією та докором, а з бажанням співпраці. Почніть з подяки вчителю за… (скажіть не загальні фрази, саме — за творчі домашні завдання, наприклад). Згадайте індивідуальні особливості вчителя, за які можна подякувати. Якщо ж сумніваєтеся, поговоріть із психологом і разом напрацюйте стратегію розмови з учителем.
Що робити, якщо дитині нудно на уроках:
Тільки не плутайте страх неуспішності дитини та цікавість до її навчання. Коли батьки бояться за низьку мотивацію дитини — це мінус. Коли вірить у чадо, виявляють справжню цікавість до його успіхів і підтримує у разі невдач — це плюс.
Як ви, батьки, ставитесь до своєї роботи, чи показуєте приклад захопленості справою? Що дитина чує у сім'ї про роботу батьків? В якому емоційному стані батьки приходять додому?
Режим дня. Важливо передбачити чергування фізичних та розумових навантажень.
Під час упорядкування режиму дня обговоріть із дитиною кожен пункт, врахуйте її особистий час.
Пам'ятайте про індивідуальні особливості сина (дочки), підберіть оптимальне, посильне навантаження, не перевантажуючи його (її), але й не залишаючи надто багато часу для неробства.
Причини, з яких підліток не хоче вчитися:
Прийоми, які застосовували раніше, не працюють! Підлітки шукають самоствердження та спілкування, на цьому і потрібно будувати систему мотивації.
Нерідко можна почути від батьків, що недурна і здібна дитина, яка показувала гарні результати в молодшій школі, у середніх класах стала вчитися гірше, ніж могла би.
Під час анкетування шестикласників на запитання, навіщо потрібно добре вчитися, школярі відповіли так (відповіді дано в порядку зменшення популярності):
Лише одиниці написали, що домашні завдання для них цікаві, або що вони люблять такий предмет, або що такий учитель цікаво викладає матеріал.
Результати опитування показали, що підлітки здебільшого усвідомлюють суспільну важливість навчання та чітко бачать віддалену перспективу (вступ, вибір професії).
Причини, з яких підліток не хоче вчитися (за спаданням популярності):
Рекомендації батькам, чиї діти забагато часу витрачають на позашкільні інтереси (ніколи вчитися):
Рекомендації батькам, чиї діти демонструють повну відсутність зацікавлень:
Такі чинники, як лінощі, втома, небажання рано прокидатися зумовлені психофізіологічною перебудовою організму чи нераціональним розподілом енергії. У пубертатному віці нерідко відбувається чергування періодів активності з утомою, зниженням працездатності.
Навчіть підлітка раціонально організовувати режим дня, розкажіть про особливості пубертатного періоду.
Складність засвоєння навчального матеріалу викликана суттєвими віковими змінами у розумовому розвитку школярів. Учителям дуже важливо практикувати індивідуальний підхід до учнів середніх класів, домагаючись засвоєння матеріалу.
Надмірний контроль із боку дорослих, упередженість вчителя, небажання побачити потенціал відстаючого учня, «безглузді» домашні завдання — все це говорить про проблеми з довірою між дорослими та підлітком, неадекватність заохочень і покарань, а також про необхідність частіше давати творчі, неординарні завдання, через які дитина вчиться здобувати знання та зможе висловити свою індивідуальність.
Загальні рекомендації батькам підлітків:
Старшокласники насамперед цікавляться предметами, які їм стануть у нагоді для підготовки до обраної професії, самовизначення.
Причини зниження мотивації:
Рекомендації батькам:
Ви однозначно зашкодите своїй дитині, якщо будете:
Завжди вірте у свою дитину. Навіть якщо вона не народилася вундеркіндом, у ваших силах допомогти йому реалізувати його потенціал.
Згадайте матір Томаса Едісона: коли її глухого гіперактивного сина відрахували зі школи за хронічну неуспішність, вона допомогла йому побачити себе самодостатньою людиною, відмовившись прийняти тавро розумово відсталого. Її багаторічні зусилля та віра у власну дитину, любов і прийняття її такою, як є, принесли дивовижні плоди.
Той, на кому в дитинстві суспільство поставило хрест, згодом отримав 1093 патенти на свої винаходи в США та ще близько трьох тисяч патентів інших країн світу, став володарем найвищої американської нагороди — Золотої медалі Конгресу. Томас Едісон увійшов до числа найшанованіших учених розумів світу, принісши людству винаходи, якими користуються в усіх кінцях планети.
Ким стане ваша дитина? Допоможіть їй повірити у свої сили!