26.02.2020 Олександра Єршова
Голова правління компанії ДТЕК Максим Тімченко під час виступу на "Енергетичному форумі 2020" підтримав "зелену" трансформацію, але вважає, що без рішучих кроків та інвестицій в розмірі близько 4 млрд євро на рік вона не реальна.
"Зобов'язання, які бере на себе Євросоюз, бути вуглецево-нейтральним континентом до 2050 року, вимагають величезних інвестицій. Понад 260 млрд євро щорічно. Є зелена угода по-українськи. Я вітаю зелену трансформацію. Згідно до неї 75% електроенергії до 2050 року має постачатись із зелених джерел енергії. Такі амбітні цілі можуть бути досягнуті тільки при додатковому інвестуванні понад 4 млрд євро в рік. Питання - це реалістично або це декларація", - каже Тімченко.
Представник найбільшого інвестору в енергетичному секторі зауважив, що є необхідність розвитку ВДЕ та "зеленої генерації". І на цьому тлі четвертий місяць йде обговорення "зеленого тарифу", висуваються незрозумілі претензії до інвесторів, які повірили державі. На його думку, спостерігається бажання перекласти на інвесторів ті проблеми, які створені державою і системним оператором.
"Можна звичайно поекспериментувати і нічого не виконувати, але краще відразу вчитися на помилках інших країн, ніж на своїх. Або ми говоримо про лібералізацію ринку, і я вітаю, що ринок був запущений в середині минулого року, але ми наставили стільки обмежень в цьому ринку, що це вже недоринок. І все що відбувається останні чотири місяці - це наслідок обмежень, які встановив регулятор або парламент, або інші держоргани", - каже Тімченко.
Зауважимо, що Міністр енергетики в свою чергу висказав думку про те, що проблема з "зеленим тарифом" існує. Приводом для цього стало затягування прийняття законів урядом та зміна ситуації на ринку, яка тепер вимагає перегляду тарифікації.
Нагадаємо, що Національна комісія з регулювання сфери енергетики та комунальних послуг встановила нові тарифи для сонячних електростанцій, які було введено в експлуатацію на початку 2020 року. Вони тепер нижчі встановлених раніше.