Порівнюючи доходи, важливо не лише дивитися на рівень зарплат, а й враховувати рівень цін. За допомогою сервісу Numbeo.com, який збирає усереднені дані щодо цін на товари в різних країнах, у «Дзеркалі» порівняли, скільки основних продуктів, товарів і послуг можуть купити за «мінімалку» мешканці сусідніх країн, зокрема воюючої України.
Так, людина, яка живе в Білорусі і має у своєму розпорядженні мінімальну зарплату, може купити близько 306 кг картоплі. Це найгірший показник серед усіх сусідів. Наприклад, українці можуть придбати 443 кг, поляки — 1355 кг, а литовці — 1339 кг.
Також найменше серед сусідів такий білорус може собі дозволити і курячого філе — лише 50 кг. Українець із мінімальною зарплатою може купити 52 кг цього продукту, росіянин — 57. Із великим відривом це м'ясо доступне в сусідніх країнах Європи: 110 кг у Латвії, 150 — у Литві та 176 — у Польщі.
Натомість ситуація з молоком зовсім інакша. Цього продукту українець із зазначеним вище доходом може придбати лише 204 л, росіянин — 245 л, а білорус — 268 л. Але латвієць із мінімальною зарплатою може закупити 602 л молока, литовець — 760, а поляк — 1128.
Традиційно паливо та комунальні послуги у країнах ЄС помітно дорожчі. Але, як виявилося, найчастіше вони там доступніші людині з мінімальною зарплатою. Наразі українцю та росіянину такого заробітку вистачить лише на 2,3 середньої комуналки, яка розрахована за квартиру площею 85 м2, латвійцю — на 2,5, а білорусу — на 3,5. Поляк у своїй країні зможе сплатити 4 комуналки, а литовець — 5.
За кількістю літрів бензину, доступних за ці гроші, антирекорд належить українцям — ми можемо на свою мінімальну зарплату придбати 146 л палива. Білорусу доступні 224 л, росіянину — 371 л. Житель Латвії може придбати за «мінімалку» 406 л бензину, Литви — 588, а Польщі — 602.
Українець, росіянин і білорус із мінімальною зарплатою не можуть собі дозволити орендувати однокімнатну квартиру навіть не в центрі міста (якщо виходити із середньої ціни по країні, розрахованої Numbeo.com). А ось жителі Латвії та Литви з мінімальним заробітком можуть дозволити собі орендувати хоч по два такі житла. Поляк — лише одне, але після цього у нього залишиться на руках еквівалент понад 400 доларів США.
Що ж стосується доступності ресторанів, то, судячи з даних ресурсу, за мінімальну зарплату білорус із мінімальним заробітком у своїй країні може собі дозволити сходити туди 5 разів, росіянин — 6 разів, українець — 7. Тимчасом мешканець Латвії, який отримує мінімальну зарплату, може витратити її на 18 походів до ресторану на двох, литовець може це зробити 19 разів, а поляк — 26.
Також ми писали, що підвищення цін на електроенергію може спричинити серцеві напади та інсульти — британський лікар.