COVID-19 чи звичайна застуда: як відрізнити одне від іншого

4 хв на прочитання20 Вересня 2020, 12:47
Захворілі на ГРВІ, грип та COVID-19 протягом епідсезону 2023-2024 рр.

І чи варто це робити взагалі. Пам’ятка для пацієнтів від педіатра

Цієї осені, після довгої карантинної розлуки діти нарешті пішли до школи. Та ця пора означає старт не лише нового навчального року, а й сезону гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), а в період пандемії COVID-19 кожен епізод захворювання на ГРВІ тривожить батьків у рази сильніше. Тому про те, що слід робити (і чого не слід) при появі симптомів ГРВІ, GreenPost розповіла лікар-педіатр Дар’я Шиманець.

Пішовши до шкіл та садочків, діти починають хворіти частіше. І це нормально – адже в період коронавірусу звичайні збудники ГРВІ нікуди не поділися, вони продовжують «гуляти» між нами. Отже, почну з профілактики. Думаю, довго затримуватися на ній не потрібно – ми з вами вже навчилися самі й навчили наших дітей мити руки, дотримуватися дистанції та культури кашлю тощо. Єдине, на чому хочу наголосити: якщо ви бачите навіть незначні прояви ГРВІ, залиште дитину вдома, не ставте під загрозу здоров'я інших дітей, розцінюйте кожне ГРВІ як можливий випадок коронавірусу – і це повинно бути приводом не для паніки, а для початку самоізоляції .

 

Як виглядає нормальна ГРВІ?

ГРВІ 6-12 раз на рік – це норма, за умови, якщо більшість із них не закінчується бактеріальним ускладненням (ПІДТВЕРДЖЕНИМ ускладненням, а не із серії «ну попийте антибіотик, бо вже 3 дні температура»).

Початковий вік для ГРВІ – 6-12 місяців.

Можете бути спокійні, якщо все перебігає стандартно: кілька днів підвищення температури, самопочуття майже не змінене, а при зниженні температури й узагалі нормальне, нежить, вологе покашлювання (яке може зберігатися до 2 тижнів, поступово зменшуючись).

Вам точно необхідна консультація лікаря, коли:

- фраза «вчора було краще, ніж сьогодні» повторюється декілька днів підряд;

- після значного покращення стан дитини знову погіршився;

- дитину турбує кашель із виділенням мокротиння більше 2 тижнів;

- кашель до блювання, що заважає дитині спати та їсти, рецидивуючі обструкції бронхів;

- ускладнене дихання;

- значне порушення самопочуття;

- біль у вухах, гнійні виділення з носа, головний біль;

- висип на тілі та слизових.

Вам знадобиться дообстеження, якщо ваша дитина має 3 і більше отити за рік, 2 і більше пневмонії за рік, затяжний перебіг ГРВІ, значні рецидивуючі грибкові ураження шкіри і слизових оболонок. Принаймні так рекомендує ВООЗ.

Лікуватися треба так:

- рясне пиття (не завжди тепле – при вираженому болю у горлі потрібне, навпаки, прохолодне, оскільки воно зменшує біль, а іноді – не повірите – навіть морозиво!);

- сольовий розчин у ніс;

- судинозвужувальні краплі в ніс на основі оксиметазоліну або ксилометазоліну згідно віку;

- при підвищенні температури Ібупрофен або Парацетамол у формі випуску згідно віку дитини та в дозі відповідно ваги, також давайте ці препарати навіть при нормальній температурі для знеболення;

- при болі в горлі Бензидамін (спрей, льодяники).

Для лікування НЕ варто:

- вибирати ліки без доведеної ефективності (противірусні засоби – окрім спеціальних препаратів проти вірусу герпесу та грипу; щодо стимуляторів імунітету – досить його підіймати, він нікуди не падав; гомеопатичні засоби, інтерферони – досить їх капати та вставляти у всі фізіологічні отвори), гірчицю, жир різних тварин;

- робити інгаляції антисептичними розчинами, кислотами;

- «прогрівати» ніс, горло, вуха;

- ставити банки, гірчичники;

- прикрашати оселю часником;

- сік каланхое або цибулі до носа;

- дихати над картоплею (краще додайте цибульки та повечеряйте).

І хай після цих «не» мене поб’ють бабусі, але все-таки казати це треба, оскільки медична наука розвивається і з'являються все нові доказові методи лікування.

Наостанок просто «крик душі». Прохання від практикуючого лікаря первинної ланки: якщо ваша дитина має симптоми, описані в розділі «Як виглядає нормальна ГРВІ», не треба відразу бігти у поліклініку зі словами «а може, це коронавірус!!! Мені потрібен тест!»: так, це, можливо, і COVID-19, та лікування від нього індивідуально не існує, воно, як і при звичайних ГРВІ, симптоматичне (і навіть при позитивному результаті тестування), тому просто самоізолюйтеся, зателефонуйте своєму лікарю, обговоріть з ним усі симптоми, заручіться його підтримкою і лікуйтеся вдома та спостерігайте.

Гадаю, обізнаність у питаннях стосовно ГРВІ  додасть упевненості і дасть можливість скласти певний план дій у випадку захворювання. Тож зберігайте спокій, потоваришуйте з хорошим педіатром або сімейним лікарем і будьте на світлому боці сучасної медицини.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: