Люди нерідко відзначають, що в полі зору стали з'являтися невеликі рухомі об'єкти. Такі об'єкти можуть мати зовсім різні контури: кола, рисочки, лінії, зигзаги. Та особливо часто вони мають форму абсолютно звичайних плаваючих чорних цяток. Що це, наскільки небезпечно і чи можна щось зробити, щоби цього позбутися? Про це розповіжає МОК.
Усе залежить від обставин, за яких такі об'єкти з'являються в полі зору, а також від їхньої кількості або концентрації. Дуже часто подібне не становить особливої небезпеки, але в деяких випадках може з'явитися симптомом небезпечного захворювання, яке здатне не тільки значно погіршити зір, а й спричинити повну сліпоту.
Деструкція склоподібного тіла
Зазвичай чорні цятки, що не зникають, можуть свідчити про початок деструктивних змін у склоподібному тілі очей. При проходженні світла елементи деструкції здатні відкидати тіні на сітківку. Ці тіні і бачаться людині як своєрідні об'єкти та «мушки», різних розмірів і форм.
В інших випадках чорні цятки можуть з'явитися при відкиданні тіні:
Залежно від віддаленості вогнищ помутніння від сітківки плаваючі об'єкти проявляються сильніше або слабше. При цьому, зробивши рух очима, можна помітити, що цятки починають рухатись у бік напряму погляду, а потім плавно повертатися у вихідне положення.
Причини деструктивних змін
Як правило, деструкція склоподібного тіла обумовлена віковими змінами в організмі людини. Тому в більшості випадків чорні цятки, що пересуваються, з'являються в полі зору літніх людей. Щоправда, останнім часом подібна проблема все частіше виникає й у людей досить молодого віку. Тим більше, що деструкція склоподібного тіла не єдина причина її виникнення. До появи таких зорових перешкод також можуть призводити:
У будь-якому разі при появі перед очима плаваючих чорних цяток необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря. Спочатку заплануйте похід до офтальмолога. І якщо його обстеження не виявить офтальмологічних проблем, доведеться завітати до інших фахівців.
Методи лікування
Ретельне діагностичне обстеження офтальмологом дозволить визначити, що стало причиною появи перед очима чорних цяток і який саме варіант лікування буде кращим у конкретному випадку. Так, при первинному зверненні до фахівця, коли цятки перед очима мають невеликий розмір і малу концентрацію в полі зору, лікар зазвичай призначає терапію очними краплями.
Властивості таких крапель сприяють стимуляції процесів обміну, які відбуваються в склоподібному тілі. Крім того, деякі з них мають розсмоктуючий ефект. Однак прогнозувати результативність лікування при застосуванні крапель очей вкрай складно. Деяким пацієнтам вони дійсно допомагають, а хтось не відзначає позитивної динаміки зовсім.
За відсутності ефекту консервативного лікування лікар може запропонувати хірургічний шлях позбавлення від цієї проблеми. У цьому випадку необхідно тверезо оцінити всі «за» і «проти», адже чорні цятки, що пересуваються при деструкції склоподібного тіла, не становлять небезпеки ні для здоров'я, ні для зору. І все ж бувають випадки, коли варто подумати про операцію.
Проблему чорних цяток у полі зору можна вирішити двома способами:
✔ Операцією вітректомії, коли склоподібне тіло усувається хірургічним способом частково або повністю (в найскладніших випадках). При виконанні цієї операції можливі серйозні ускладнення, тому для її проведення потрібний відповідний висновок фахівця.
✔ Операцією вітреолізису. Її проводять із застосуванням медичного YAG-лазера. В ході втручання офтальмолог прицільно вражає елементи, що заважають зору, буквально фрагментуючи їх на надмалі частинки, які надалі вже не зможуть заважати зору.
Заходи профілактики
Якщо плаваючі чорні цятки у полі зору тільки почали з'являтися, вони ще мають невелику кількість і не знижують якість життя, але вже стомлюють своєю присутністю, варто переглянути звичний спосіб життя. Можливо, тоді проблема перестане посилюватись і для звернення до лікаря просто не буде причин. Ось що треба змінити у звичному житті:
✔ стати активнішим;
✔ регулярно займатися спортом чи фізкультурою;
✔ найчастіше бувати на свіжому повітрі;
✔ кинути курити;
✔ не зловживати алкоголем;
✔ переглянути раціон харчування та забезпечити організму надходження необхідної кількості вітамінів і мінеральних речовин;
✔ висипатись;
✔ обмежувати зорові навантаження.
Поява чорних цяток перед очима може стати явним сигналом організму про необхідність зайнятися здоров'ям. Тому при виникненні подібної проблеми варто поспішити на прийом до лікаря. І якщо фахівець не виявить у ситуації нічого небезпечного, обов'язково спробуйте змінити звичний спосіб життя, зробивши його більш активним та правильним. І найголовніше — подбайте про свої очі: не перетружуйте їх, захищайте від яскравого світла, уникайте ударів і травм.
Також ми наводили простий тест на гостроту зору.