Чому новина про ізраїльську вакцину проти COVID-19 – фейк

3 хв на прочитання07 Травня 2020, 17:43
pixabay

Антитіло та вакцина – різні речі

Українські ЗМІ підхопили новину про те, що в Ізраїлі заявили про створення вакцини проти коронавірусу. Це не дивно – адже на появу вакцини напружено чекає півсвіту. Проте виявилося, що насправді про вакцину не йдеться.

Іноземні ЗМІ, які більше переймаються факт-чекінгом, були набагато обережніші у викладі цієї новини: вони не писали, що Ізраїль чекає на патент на свій революційний винахід (вакцина з умістом антитіл, котрі атакують вірус моноклональним шляхом), а лише говорили про прорив на шляху до створення вакцини.

Утім, читачам, які розуміють значення всіх наведених слів, залишилося незрозумілим, як вакцина взагалі може містити антитіла – адже її завдання і полягає в тому, щоб примусити організм їх виробити. Виникли підозри, що Ізраїль збирається під виглядом вакцини збути щось підозріло схоже на сироватку. Хоча в кожній країні є можливість дешево, ефективно й без патенту використовувати плазму власних громадян, які одужали від COVID-19.

Насправді в оригінальному повідомленні про вакцину не йшлося взагалі – заголовок можна перекласти як «Прорив знаменує прогрес у напрямку лікування тих, хто вже заразився COVID-19». Ба більше: Ізраїльський інститут біологічних досліджень (IIBR) окремо підкреслив, що його новаторська наукова розробка пов'язана не з коронавірусною вакциною, а з досить значним прогресом у напрямку лікування тих, хто вже захворів на хворобу.

Прорив полягає у визначенні антитіла, яке нейтралізує SARS-COV-2.

«Антитіло є моноклональним, новим і рафінованим та містить низьку частку шкідливих білків. Інститут продемонстрував здатність антитіла нейтралізувати коронавірус. Антитіло було спеціально випробувано на агресивний коронавірус», – ідеться в повідомленні ізраїльського Міністерства оборони, чиїм секретним підрозділом є IIBR.

«Так, це ніяка не вакцина – це моноклональні антитіла, про які вже давно були повідомлення. Тупиковий шлях профілактики чи лікування COVID-19, дуже дорогий, без патофізіологічного обґрунтування, не отримає поширення, якщо і буде доведений до рівня препарату», – пояснив GreenPost  патофізіолог, генетик, завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О. Богомольця НАН України Віктор Досенко.

Невідомо, що рухало тими, хто поширював інформацію про завершення розробки ізраїльської вакцини проти COVID-19 – погане володіння англійською мовою чи бажання принести своїм читачам радісну новину. Але в будь-якому разі поки що сподіватися на ізраїльську розробку не випадає.

Стало відомо, що італійські вчені створили першу в світі вакцину, що вбиває коронавірус. Розробники вакцини розповіли, що планують приступити до її тестування на людях вже восени.

Зазначимо, виконавчий директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Майк Раян заявив, що вакцина від коронавірусу не з'явиться у продажу найближчим часом, оскільки мають бути зроблені певні клінічні дослідження. 

Станом на 7 травня у  світі зафіксовано 3 595 662 випадки захворювання. З них 3,1 млн припадають на Європу та обидві Америки.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: