Епідемічний паротит (відоміший нам як «свинка»), кір, вітряна віспа, кашлюк, скарлатина, краснуха — загрожували дошкільнятам або дітям молодшого шкільного віку.
«Тепер ситуація змінилася: дитячі хвороби стрімко почали „дорослішати“, з огляду на те, що збудники багатьох „дитячих“ недуг стійкі до антибіотиків, основним засобом захисту дорослих є лише власний імунітет», — наголошує клінічний інфекціоніст Олена Самолова.
— Нещодавно в одній із областей заходу України був спалах скарлатини. Захворіли понад 60 дітей, з них 32 — школярі, 31- дошкільнята. Як передається ця недуга, яка її симптоматика і чим вона небезпечна?
— Скарлатина — це гостре інфекційне захворювання групи стрептококових інфекцій. Починається раптово, температура тіла підвищується до 38−40°С. Супроводжується ознобом, головним болем, можливі нудота, блювання. Розвивається ангіна, на мигдаликах можливий біло-жовтий наліт. Язик спочатку має біле нашарування, а до 4-го дня стає яскраво-червоним, з виокремленими сосочками — так званий «малиновий язик». Головним симптомом скарлатини є червоний висип, який з’являється на 1−2 день хвороби. Найбільше висипань є на згинах кінцівок, у природних складках, передній і боковій поверхні шиї, боковій поверхні тулуба, животі. Висип триває від 2 до 6 днів, опісля блідне і вкривається дрібними лусочками, а на кінцівках, особливо кистях і стопах, — великими пластами. Скарлатина передається повітряно-крапельним шляхом, тож заразитися можна, контактуючи з інфікованою людиною (під час розмови, кашлю, чхання), навіть якщо вона від вас на відстані 0,5−1,5 м. На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1−9 років, хоча неодноразово діагностували її у дорослих, — кілька років тому був спалах недуги в одному із офісних центрів. Скарлатина може мати небезпечні ускладнення, пов’язані з невчасним початком лікування та недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм. Після одужання виникає імунітет до скарлатини, як правило, довічний, проте трапляються й повторні випадки. Наразі вакцини від скарлатини немає. Тож важливо своєчасно розпочати лікування. Профілактика захворювання полягає у ранньому виявленні та ізоляції джерела інфекції. Хворим на скарлатину слід перебувати в ізоляції 10 днів, якщо перебіг захворювання легкий і без ускладнень — 12 днів їм не можна відвідувати місця великого скупчення людей: школи, офіси тощо. Тож ізоляція триває мінімум до 3 тижнів.
— Які ускладнення здатні спричинити, скажімо, звичайні вітрянка чи кір?
— Перебіг вітряної віспи, або вітрянки, у дорослих набагато важчий, і дає набагато більше ускладнень. Більшість людей переносять вітрянку в дитинстві, після чого вірус залишається в організмі й може спричинити захворювання на оперізуючий лишай або оперізуючий герпес — один з видів герпетичної інфекції.
Щодо кору — захворювання має три послідовні періоди, перший з яких характеризується загальним нездужанням, високою, до 40°С, температурою, кашлем, нежитем, збільшенням шийних лімфатичних вузлів. На цьому етапі у хворого з’являється кон’юнктивіт, світлобоязнь, а на слизовій оболонці щік — білі плями, оточені облямівкою. Далі - період висипання: висип з’являється за вухами і на волосистій частині голови, а потім на обличчі, шиї і грудях, рухаючись вниз, аж до нижніх кінцівок. Нежить, кашель і сльозотеча посилюються. Лікування — симптоматичне.
— Що потрібно знати про краснуху, паротит (свинку), кашлюк?
— Краснуха особливо небезпечна для вагітних жінок. Ураження плоду внутріутробною краснухою призводить до народження дитини з фізичними відхиленнями, а іноді - до завмирання вагітності. Особливо небезпечна краснуха під час першого триместру вагітності, коли відбувається закладка органів дитини. За краснухи, виявленої на терміні більш ніж 16 тижнів, і за підозри на інфікування плода, вагітність переривається аж до 28-го тижня. Після цього терміну жінку ставлять на облік у групу високого ризику. Надалі лікарі вживають профілактичних заходів з метою захисту майбутньої дитини.
Кашлюк особливо небезпечний для малюків до року. Підступність кашлюку полягає у тому, що дорослі переносять його легко (відкашляють два місяці і все), а от грудні дітки, яких вони заражають, навіть не підозрюючи, що є носіями інфекції, іноді помирають. Головним лікуванням кашлюку є холодне вологе повітря, яке зменшує кількість нападів. Тому дитині рекомендують довго перебувати на свіжому повітрі. Важливо знати, що і перенесений кашлюк не виробляє довічного імунітету.
За паротиту у дорослих, на відміну від дітей, спостерігається двостороннє опухання слинних залоз з обох боків. Запальний процес може поширитися на центральну нервову систему і призвести до менінгіту. Найстрашніший наслідок паротиту у дорослих — орхіт (запалення яєчок) у чоловіків, а це загрожує майбутнім безпліддям. У жінок, відповідно, запалення яйників.
— Щеплення від окремих недуг захистять від захворювання?
— Вакцинація захищає організм від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби й ускладненням — у випадку інфікування. Щодо наявності вакцини від тієї чи іншої недуги — вам повідомить сімейний лікар. Щоб уникнути будь-яких негативних наслідків, перед вакцинацією слід пройти всі необхідні обстеження.