Республіка Кіпр має намір стати повноправним членом Шенгенської зони у 2026 році. Про це заявив президент країни Нікос Христодулідіс, повідомляє Cyprus Mail. За його словами, уряд планує завершити всі необхідні технічні підготовки до кінця 2025 року. Президент назвав це рішення стратегічно важливим як для Кіпру, так і для Європейського Союзу, та висловив сподівання на підтримку Європейського парламенту.
Після зустрічі з Нікосом Христодулідісом голова Європейського парламенту Роберта Мецола запевнила, що ЄП завжди буде поруч з Кіпром і активно підтримуватиме країну на цьому шляху.
Шенгенська зона є простором без внутрішніх кордонів, що забезпечує вільне пересування людей між країнами-учасницями без необхідності паспортного контролю на внутрішніх кордонах. Наразі до Шенгенської зони входять 29 європейських держав, серед яких 22 країни-члени Європейського Союзу та 4 країни, що не є членами ЄС (Норвегія, Ісландія, Швейцарія та Ліхтенштейн). У 2023-2024 роках до Шенгену повністю приєдналася Хорватія, а останніми членами стали Румунія та Болгарія.
Попри те, що Кіпр є членом Європейського Союзу з 2004 року, його приєднання до Шенгенської зони ускладнюється низкою серйозних перешкод, переважно політичного та територіального характеру. Країна фактично поділена на дві частини: південну (міжнародно визнана Республіка Кіпр) та північну (так звана Турецька Республіка Північного Кіпру). Між ними існує буферна зона, контрольована Організацією Об'єднаних Націй.
Для повноцінної участі в Шенгенській зоні необхідний єдиний та ефективно контрольований режим на всіх кордонах країни, чого Кіпр наразі не може забезпечити на всій своїй території. Крім того, через так званий "зелений кордон" існують неофіційні шляхи перетину, які можуть використовуватися для нелегальної міграції до Європейського Союзу. Попри ці складнощі, уряд Кіпру висловлює рішучість завершити необхідні приготування та стати повноправним членом Шенгенської родини у 2026 році.
Більше новин читайте на GreenPost.