«Буде або бійня, або професійний контрнаступ»: як Україна та Росія готуються до вирішальної операції

5 хв на прочитання15 Березня 2023, 01:12
Фото ілюстративне

Наступ ЗСУ має розпочатися до кінця весни — швидше за все, у Запоріжжі чи Луганській області.

Українська армія продовжує підготовку до весняного наступу, який може багато в чому визначити результат війни. Майбутня операція викликає побоювання як у Росії, так і в Україні: у Міноборони РФ побоюються, що не зможуть зупинити ЗСУ, в Україні кажуть, що для успішного наступу може не вистачити навчених солдатів та техніки. Про це розповідають у «Важливих історіях».

Коли і де буде наступ

Про те, що наступ має розпочатися до кінця весни, українські політики та військові говорять відкрито. Так, 10 березня радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив італійському виданню La Stampa, що операція розпочнеться за два місяці.

«Ми виснажимо росіян у Бахмуті, а потім зосередимося в іншому місці», — сказав Подоляк.

У лютому начальник Головного управління розвідки ЗСУ Кирило Буданов говорив, що доля війни вирішиться «з середини до кінця весни».

У понеділок Washington Post із посиланням на американських чиновників написала, що наступ має розпочатися наприкінці квітня — на початку травня.

Швидше за все, операція проходитиме на одному із двох напрямків — у Запорізькій чи Луганській областях, пояснювали «Важливим історіям» військові експерти.

У Запоріжжі можливий удар у напрямку Мелітополя або через Гуляйполе на Маріуполь Донецької області. Успішна операція на цьому напрямку дасть змогу перерізати російський сухопутний коридор до Криму, який відіграє важливу роль у постачанні військ. На Луганщині наступ може піти через Сватове та Кремінну на схід — до кордону з Росією.

Чого побоюються в Росії й Україні

Ключове завдання російської армії на весняну кампанію — утримати сухопутний коридор у Крим, розповіло «Важливим історіям» джерело, близьке до Міноборони РФ. Сформований резерв тримається далеко від лінії фронту, він потрібен не для наступу, а для того, щоб кинути його туди, де українці прорвуть лінію оборони.

Ще одне завдання – продовжувати чинити тиск на противника на різних ділянках фронту, завдаючи йому максимально можливих втрат. Щодо зимового наступу росіян, то він провалився. Російським частинам вдається повільно просуватися лише під Бахмутом — ціною великих втрат у ПВК «Вагнер».

Військовий експерт Юрій Федоров вважає, що втрати під Бахмутом та на інших ділянках фронту можуть завадити російській армії відобразити наступ ЗСУ.

«Готуватися [до наступу] окупанти можуть. Але для того, щоб протидіяти, потрібно мати серйозні сили. Зараз Росія виснажує свої сили під Бахмутом, але в інших напрямах зазнає втрат. Це дуже впливає бойовий дух особового складу», — сказав він.

В Україні військові та політики побоюються, що для успішного настання ЗСУ може не вистачити підготовлених частин та техніки.

Українські танки Т-72

«Якщо у вас багато ресурсів, ви активніше атакуєте. Якщо мало ресурсів, ви більше боронитеся. Ми оборонятимемося. Я дивлюся на наші ресурси і питаю: „Чим [ми наступатимемо]?“ Можливо, нам вдасться досягти локальних проривів», — цитує Washington Post високопоставленого українського політика.

Чиновник додає, що втрати армії, що наступає, зазвичай у два чи три рази більше, ніж у противника, а ЗСУ не можуть дозволити собі втрачати багато людей. Також політик стурбований невеликою кількістю танків, обіцяних західними союзниками, він називає їхню кількість «символічною». Ще кілька чиновників побоюються, що обіцяна техніка не доїде до України до початку наступу, пише Washington Post.

Відсутність досвідчених і підготовлених військових непокоїть також командира батальйону 46-ї десантно-штурмової бригади. Його підрозділ був змушений відступити з-під Соледара на Донеччині. За словами військового, з початку війни особовий склад батальйону повністю оновився: із 500 осіб близько 100 було вбито, решту поранено. Невдачу під Соледаром він пояснює насамперед відсутністю досвіду у новобранців.

Командир сподівається, що солдати, які зараз готуються до наступу, будуть добре навчені.

«Завжди є надія на диво. Є два варіанти: або буде бійня та трупи, або професійний контрнаступ. У будь-якому разі контрнаступ буде», — цитує військового Washington Post.

Як ЗСУ готуються до наступу

Українські військові проходять навчання в Європі, зокрема, освоюючи німецькі танки Leopard 2. У понеділок Reuters випустив репортаж з німецького полігону в Бергені, де бійці ЗСУ закінчують шеститижневі курси навчання на «Леопардах». Один з інструкторів розповів, що на навчальних стрільбах танкісти вразили понад 80 % цілей, і назвав це чудовим результатом для такого короткого навчання.

13 березня Міністерство оборони Іспанії повідомило, що на полігоні в Сарагосі навчання на Leopard 2 закінчили 55 українських військових — 10 екіпажів і 15 техніків.

За даними Washington Post, у січні американські інструктори почали навчати українських військових тактики загальновійськового бою. На даний момент у Німеччині навчання пройшли 650 осіб, ще кілька батальйонів закінчать курси до кінця березня. Також українських військових навчають у Великій Британії та ЄС. У Великій Британії минулого року навчання пройшли десять тисяч осіб, цього року планується навчити ще 20 тисяч. У ЄС 2023 року курси мають пройти 30 тисяч військових.

Підготовка наступальних підрозділів триває й у самій Україні. Так, у лютому було оголошено про формування штурмових бригад «Гвардії наступу» МВС. У суботу глава МВС Ігор Клименко заявив, що підрозділи переважно сформовані, було отримано близько 28 тисяч заявок від добровольців.

«Не думаю, що ми вичерпали свій потенціал. На будь-якій війні настає час, коли потрібно готувати поповнення, саме це зараз і відбувається», — каже голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Нагадаємо, найочевидніший удар весняного наступу ЗСУ — на Маріуполь або Мелітополь, але є ще один цікавий варіант — експерт.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: