Боргова криза в українській "зеленій" енергетиці призвела до підриву довіри інвесторів

2 хв на прочитання8 годин тому
Фото ілюстративне

Систематичні невиплати за "зеленим" тарифом змушують виробників електроенергії йти з-під опіки "Гарантованого покупця" на вільний ринок

Накопичена заборгованість перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) серйозно підриває інвестиційний клімат в Україні та ставить під загрозу подальший розвиток галузі. Незважаючи на значний інтерес до "зеленої" енергетики, систематичні невиплати змушують інвесторів шукати альтернативні моделі роботи, втрачаючи при цьому частину прибутків.

Про це заявила експертка з декарбонізації Ольга Євстігнєєва, коментуючи критичну ситуацію з розрахунками за електроенергію, вироблену ще у 2022 році, інформує OBOZ.UA. За її словами, ключовою проблемою є руйнування довіри між державою та інвесторами, що є фундаментальним для довгострокових капіталовкладень.

"Вона впливає на розвиток зеленої енергетики. Напевно, найважче тим, що порушується оцей баланс довіри", – наголосила експертка. Вона пояснила, що інвестори, які вклали значні кошти, розраховують на стабільний та прогнозований графік повернення інвестицій (payback period), проте постійні затримки з виплатами руйнують ці розрахунки.

За даними голови правового комітету Української вітроенергетичної асоціації Ольги Савченко, рівень розрахунків за "зелену" електроенергію, вироблену у 2022 році, становить лише 54–60%. Це означає, що виробники досі не отримали близько 40% зароблених коштів.

Така ситуація змушує багатьох гравців ринку відмовлятися від моделі "зеленого" тарифу, яка гарантувалася державою через ДП "Гарантований покупець". Через кредитні зобов'язання та неможливість чекати на виплати невизначений термін, інвестори переходять на вільний ринок.

"Дуже багато інвесторів вже не розраховують на зелений тариф. Тобто вони виходять з-під "Гарантованого покупця"... і переходять на торги в Операторі ринку – на ринок "доба наперед" та внутрішньодобовий ринок", – зазначила Євстігнєєва. Вона підкреслила, що на цих ринках виробники отримують кошти негайно, але за значно нижчою ціною, що знижує їхню прибутковість.

Незважаючи на кризу довіри до державних гарантій, експертка відзначає, що загальний інтерес до відновлюваної енергетики в Україні не зникає. Навпаки, бізнес активно шукає нові ніші та можливості. Яскравим прикладом є стрімкий розвиток біометанової галузі.

"До повномасштабного вторгнення у нас не було жодного біометанового заводу. Сьогодні ми вже маємо таких 4 чи 5, і вже три з них інвестують до ЄС", – повідомила Євстігнєєва.

Цей факт свідчить про те, що, попри порушений баланс довіри до "зеленого" тарифу, бізнес-спільнота все ще бачить в Україні значний потенціал для заробітку на "зеленій" енергетиці, диверсифікуючи ризики та освоюючи нові напрямки.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: