Більш ніж кожен п'ятий дорослий у світі інфікований одним неприємним захворюванням, застерігає ВООЗ

5 хв на прочитання16 Грудня 2024, 14:29
Зображення згенеровано ШІ

Лікування немає, а не заразитися може допомогти презерватив.

Згідно з опублікованими оцінками, у всьому світі генітальним герпесом інфіковано близько 846 млн людей віком від 15 до 49 років, тобто більш ніж кожен п'ятий представник цієї вікової групи, повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я.

За оцінками, щороку вірусом генітального герпесу заражається 42 млн осіб, тобто щонайменше 1 людини на секунду.

У більшості випадків інфекція має безсимптомний перебіг або супроводжується слабко вираженими симптомами. Проте в деяких людей вона викликає хворобливі висипи чи виразки на геніталіях, які протягом життя можуть рецидивувати, викликаючи значний дискомфорт і часто вимагаючи багаторазових відвідувань лікаря. За оцінками, у 2020 р. понад 200 млн людей віком від 15 до 49 років перенесли хоча б один такий симптоматичний епізод.

Автори дослідження, опублікованого в журналі Sexually Transmitted Infections, зазначають, що для зниження несприятливого впливу вірусу герпесу на здоров'я та боротьби з його поширенням необхідні нові лікарські препарати та вакцини.

«З огляду на колосальну кількість інфікованих генітальний герпес продовжує завдавати біль і страждання мільйонам людей у ​​всьому світі і лягає тяжким тягарем на і без того перевантажені системи охорони здоров'я. Для боротьби з поширенням герпесу терміново необхідні ефективніші засоби профілактики та лікування, які одночасно сприятимуть зниженню поширення ВІЛ», — заявила Мег Доерті, директор Глобальної програми ВООЗ з боротьби з ВІЛ, гепатитом та інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Наразі ліків, які дозволяли би повністю виліковувати герпес, не існує, хоча деякі препарати допомагають послабити його симптоми. Крім утворення виразок, генітальний герпес іноді може призводити до серйозних ускладнень, зокрема до неонатального герпесу — рідкісної патології, що найчастіше виникає у випадках первинного зараження матері на пізніх термінах вагітності з подальшою передачею вірусу дитині під час пологів.

Існує два типи вірусу простого герпесу (ВПГ), відомі як ВПГ-1 і ВПГ-2, причому обидва можуть бути причиною генітального герпесу. За оцінками, в 2020 р. генітальним герпесом ВПГ-2, який передається статевим шляхом, було інфіковано 520 млн людей. З погляду охорони здоров'я генітальна інфекція ВПГ-2 є серйознішою проблемою, оскільки з нею пов'язаний вищий ризик багаторазових спалахів хвороби, вона є причиною близько 90 % симптоматичних епізодів інфекції й асоціюється з триразовим збільшенням ризику зараження ВІЛ.

На відміну від ВПГ-2, зараження ВПГ-1 відбувається переважно у дитячому віці через слину чи контакт шкіри зі шкірою в області рота та викликає оральний герпес, найбільш поширеними симптомами якого є так звана «застуда на губах» або виразки в ротовій порожнині. Водночас, люди, які не мали первинної інфекції в дитинстві, можуть заразитися ВПГ-1 статевим шляхом та набути генітальну інфекцію у підлітковому чи дорослому віці. За оцінками, у 2020 р. генітальну інфекцію, спричинену ВПГ-1, мали 376 млн осіб, причому 50 млн із них були також інфіковані ВПГ-2 (можлива коінфекція обома типами вірусу).

Наявні дані показують, що з 2016 до 2020 р. показники поширеності генітального ВПГ-2 практично не змінилися. Поширеність генітальної інфекції ВПГ-1, навпаки, зросла. Останніми роками у низці країн спостерігається зміна структури захворюваності ВПГ-1: і замість зниження кількості випадків оральної інфекції в дітей віком зростає кількість випадків генітальної інфекції ВПГ-1 у дорослих. Зниження поширеності інфекції порожнини рота у дітей може бути пов'язане з такими факторами, як менш скупчені умови життя та покращення гігієни; це, своєю чергою, веде до підвищення сприйнятливості до вірусу старшому віці. Автори відзначають, що це зростання захворюваності також може частково пояснюватись змінами в методиці підрахунку та використанням додаткових джерел даних.

«Стигматизація хворих на генітальний герпес є наслідком недостатньої уваги до цієї проблеми, хоча вона зачіпає мільйони людей у ​​всьому світі. Заходи, які вживаються для боротьби з цією поширеною інфекцією, недостатні. Більш активні наукові дослідження та залучення додаткових інвестицій у розробку нових вакцин і лікарських препаратів проти герпесу, а також забезпечення рівноправного доступу до них могли б кардинально поліпшити якість життя хворих у всьому світі», – підкреслив один із авторів доповіді Самі Готтліб, медичний спеціаліст Департаменту ВООЗ з питань охорони сексуального та репродуктивного здоров'я та наукових досліджень.

Попри те, що презервативи не забезпечують повний захист від передачі герпетичної інфекції, їхнє правильне та систематичне використання знижує ризик зараження. Людям з активними симптомами слід уникати статевих контактів, оскільки герпес найбільш заразний за наявності виразкових уражень. ВООЗ рекомендує пропонувати особам із симптомами генітального герпесу пройти тестування на ВІЛ та, за необхідності, доконтактну профілактику для профілактики зараження ВІЛ.

Опубліковане раніше цього року дослідження показало, що інфекції генітального герпесу не лише надають значний негативний вплив на здоров'я, а й унаслідок витрат на охорону здоров'я та зниження продуктивності праці призводять до серйозних економічних витрат, сукупний обсяг яких оцінюється у 35 млрд. дол. США на рік у всьому світі.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: