Люди почали зловживати прийомом антибіотиків, не розрізняючи бактеріальну та вірусну інфекції. За даними Центру громадського здоров’я, 90 % усіх антибіотиків, призначених на рівні сімейної медицини, використовують для лікування інфекцій дихальних шляхів. 90 % таких інфекцій спричинено вірусами.
Віруси відрізняються від бактерій. У них інша будова й інший механізм того, як атакувати наш організм. У вірусів немає спеціальної клітинної стінки, яку б міг атакувати антибіотик.
Натомість вірус має спеціальну захисну протеїнову оболонку, яку не пошкодить навіть найсильніший антибактеріальний препарат.
Зазвичай, люди приймають антибіотики без потреби за таких причин:
Ця рекомендація може звучати нудно, але вона дійсно працює!
Найбільш дієвим методом лікування гострої респіраторної інфекції залишається симптоматичний. А саме:
Антибіотики теж вам в цьому не допоможуть.
Якщо маєте ризик ускладнень від грипу, який також є вірусною інфекцією, й у вас немає щеплення, лікар може запропонувати специфічні антивірусні препарати, які використовують виключно для попередження важких форм грипу.
Але це не має жодного стосунку до антибіотиків.
Якщо ви приймете антибіотик, ваша вірусна інфекція нікуди не подінеться, а от ризик того, що антибіотик вам не допоможе в майбутньому, — сильно підвищиться.
Найперше — небажаними побічними ефектами. За даними Національної служби здоров’я Великої Британії, в однієї людини з десяти виникають побічні ефекти з боку системи травлення. Це виражається такими симптомами як:
Також під час прийому антибіотиків є ризик алергічної реакції.
Найбільш тривожний наслідок безконтрольного прийому антибактеріальних препаратів — антибіотикорезистентність. Тобто коли бактерії стають стійкими до антибіотиків.
Бактерії, як і будь-які живі організми, не хочуть, щоб їм влаштовували геноцид. Вони адаптуються під виклики навколишнього середовища.
Неконтрольоване та неправильне призначення ліків «навчає» бактерію боротися з тим чи іншим класом антибіотиків.
Наприклад, стійкість бактерій може виникнути, якщо людина п’є антибіотики «про всяк випадок» або покинула курс препарату раніше і певна кількість бактерій могла вижити та еволюціонувати.
І потім, коли ви дійсно захворієте на, скажімо, бактеріальну пневмонію, антибіотик просто не спрацює. І від цього можна померти.
Ми вже маємо антибіотикорезистентні бактерії. Наприклад, метицилінрезистентний золотистий стафілокок, який призводить до невиліковних пневмоній та сепсисів.
А також Україна потерпає від резистентного до антибіотиків туберкульозу.
Наприклад, не вимагати від свого сімейного лікаря антибіотиків, якщо ви маєте нежить, лихоманку та інші ознаки гострого вірусного респіраторного захворювання.
Звісно, під час вірусного захворювання у людини можуть розвинутися бактеріальні ускладнення. Але вони мають специфічну симптоматику, яку повинен діагностувати лікар.
До того ж, не всі антибіотики однакові й призначаючи їх собі самостійно, ви маєте високі ризики промахнутися.
Якщо вам призначили антибактеріальні препарати, не варто припиняти їхній прийом раніше встановленого курсу, навіть якщо почуваєтесь краще.
Щоразу, коли п’єте антибіотик «про всяк випадок» або самостійно вирішуєте припинити курс достроково — десь радіє бактерія. Бо в неї збільшуються шанси стати супербактерією. І це не просто фігура мови, так називають бактерії, які випрацьовують стійкість до більшості антибіотиків, які має у своєму арсеналі людство.
Також ми розповідали про втому від сну: як це можливо і що з цим робити.