Альтернатива мобілізації є: поради рекрутера

10 хв на прочитання02 Липня 2025, 06:30
Фото: 4 центр рекрутингу Сил територіальної оборони Збройних сил України

«Ризики та ставки високі».

Навряд чи для когось таємниця, що сьогодні військовозобов’язані в Україні перебувають у дуже складному становищі: страшна перспектива стати «здобиччю» ТЦК і розуміння, що загальне намагання відсидітися може закінчитися приходом окупантів — а всім відомо, як виглядає російська окупація… Де ж вихід? На запитання GreenPost щодо альтернатив мобілізації відповів штаб-сержант 3 категорії 4 центру рекрутингу Сил територіальної оборони ЗСУ, молодший сержант Павло Лук'янчиков.

Вибір посад є навіть у війську

— Ніхто з нас не народжений для війни — це ясно. І більшості просто хотілось би, щоб воював хтось інший, більш пристосований для цього. Але дедалі очевидніше, що цим іншим нема звідки взятися. І судячи з кількості вакансій у війську, ЗСУ зараз відчуває сильний кадровий голод. Тимчасом слово «мобілізація» завдяки особливостям інформаційної кампанії нашої влади практично в усіх викликає сильну негативну реакцію. Що Ви порадите тим, хто сподівається «пересидіти» до кінця війни?

— Боронити Батьківщину — це обов’язок, а не забаганка. Навіщо ховатись і пересиджувати, якщо можна обрати максимально можливі для себе, прийнятні умови проходження служби в ЗСУ, що відповідають саме твоїм навичкам і знанням? І ось тут на допомогу приходить рекрутинг. Так, війна — це страшно. Але страх — це нормально. На війні взагалі все присутнє. Страх і героїзм ідуть пліч-о-пліч. Так, ризики та ставки високі. Але більшість страхів пов’язана саме з невідомістю й відсутністю інформації (та необізнаності) стосовно підготовки та служби в ЗСУ. Обирай, що підходить саме тобі. Роби те, що вмієш і завжди робив. Але не сиди вдома, не чекай того часу, коли вже буде запізно — такий час може прийти, і частина провини буде на тобі і ще багатьох, хто ховався і чекав. Керуй своєю долею, обери свій шлях у війську, роби те, що можеш, задля перемоги, але не на дивані і подумки, а насправді.

— Два основні шляхи для тих, хто боїться мобілізації — долучитися до важливої справи в тилу, яка дає право на відстрочку (наприклад, узяти прийомних дітей), або діяти проактивно, самому обравши підрозділ, у якому можна буде займатися тим, що подобається. Як зрозуміти, який шлях обрати?

— Звісно ж, це особисте рішення кожного, яким шляхом піти. Важливо все, що робиться для наближення перемоги. Проте реалії диктують чіткі пріоритетні потреби. Наразі це брак людей у війську. Тому всім допомагати виключно в тилу не вийде — має бути певний баланс. Станом на зараз його не існує. Разюча більшість саме в тилу, при цьому військо потерпає від кадрового голоду. І саме зараз час зрозуміти усім «тиловикам-броньовикам»: ви потрібні у війську, саме тут і саме зараз! Ось як потрібно розуміти.

— Що порадите тим, хто обрав другий шлях — шерстити вакансії самостійно чи звернутися до рекрутерів? Які є плюси та мінуси кожного з цих рішень?

— Кандидатам, що є цивільними й не мають досвіду військової служби, однозначно раджу звертатися до рекрутингових центрів. Цивільні сприймають зміст військової посади буквально, з її назви. Візьмемо, наприклад, посаду «номер обслуги». Запитайте цивільного, що, на його думку, передбачає ця посада. Вірні відповіді будуть рідкістю)). Рекрутери орієнтуються у військових посадах, у відповідних вимогах до кандидатів і посадових обов’язках. Вони можуть визначити відповідність посади конкретному кандидату, проте тут є нюанс: кандидат має бути щирим із рекрутером, викладати тільки правдиву інформацію. Це запорука точної «примірки» посади.

Колишні військовослужбовці можуть здійснювати підбір самостійно. Вони орієнтуються, де шукати, що шукати, чого очікувати від посади.

Контракт чи мобілізація?

— На перший погляд видається, що контракт — значно краще, ніж мобілізація. Адже це самі переваги. Чи є в цьому якісь підводні камені?

— Не тільки на перший погляд, а взагалі, це вірне ствердження.

Контракт — це виключно добровільний вибір кандидата. Мобілізація — це обов’язок, повинність, борг. Контракт — це ініціатива громадянина, вона повинна бути винагороджена. Чим можна відзначити ініціативу? Як мінімум фінансовим забезпеченням. Підйомні за перший контракт, компенсація винаймання житла, компенсація недоотриманого майна грошовим еквівалентом. Соціальні програми підтримки. Пільгове кредитування житла за мінімальною відсотковою ставкою. Пільгові освітні програми у вищих навчальних закладах (безкоштовність навчання та скорочені терміни здобуття фаху). Негласний статус — я сам прийшов, мене не зловили, жодних бусиків (хоча велика кількість мобілізованих військовослужбовців, по факту, є добровольцями, що з перших днів повномасштабного вторгнення стали на захист Батьківщини, а дехто і раніше — з часів АТО). Також вагомим аргументом на користь контракту слугує розпорядження ГШ ЗСУ про неможливість переводу в іншу військову частину військовослужбовця за контрактом без його особистої згоди.

Якщо контракт, то який, на скільки та для кого?

Основні запитання зазвичай виникають стосовно строків контракту. Контракт буває строковим і безстроковим. Терміни строкових контрактів варіюються залежно від категорії кандидата. Кандидати 18-24 років укладають контракт строком на один рік, після закінчення якого отримують відстрочку від мобілізації на такий же термін – один рік. Кандидати на службу за контрактом солдатсько-сержантського складу мають можливість обрати термін три, п’ять, десять років. Потрібно пам’ятати, що у разі закінчення воєнного стану раніше за закінчення строку контракту обраний термін потрібно буде дослужити. Якщо по закінченню строку контракту воєнний стан не закінчився, контракт автоматично пролонговується до закінчення особливого періоду (служимо до перемоги)).

Існує безстроковий контракт «до оголошення рішення про демобілізацію». Такий контракт має ті ж самі строки, що і мобілізація, але з перевагами контрактної служби. Контракт діє до оголошення Президентом України демобілізації, як загальної, так і окремих категорій військовослужбовців (якщо ви входите до цієї категорії). Категорії з’являться, на жаль, коли будуть існувати чіткі терміни служби та демобілізації. Якщо спрощено, контракт до закінчення війни.

Слід пам’ятати, що незалежно від строків контракту дію контракту можна припинити у випадках, визначених чинним законодавством, а саме: відповідно підстав, перерахованих у статті 26 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Рекрутер допоможе, але не з усім

— До яких перешкод слід бути готовими тим, хто сам обрав місце своєї служби? Що може піти не так?

— Якщо ви як рекрут зробили все відповідно алгоритму, наданого рекрутером центру, перешкод бути не повинно. Потрібно бути уважним до кожного слова і дії, озвученої рекрутером, за необхідності — занотовувати. Важливо все. Інформації багато, вона нетипова для кандидата, тому важко сприймається та запам’ятовується. Недотримання алгоритму спричиняє несподівані ситуації. Також важливо пам’ятати, що рекрутинг та мобілізація — два паралельних процеси. У вас як кандидата повинні бути виконані всі необхідні операції стосовно військового обов’язку та обліку (оновлено дані у ТЦК, пройдено ВЛК з визначенням ступеня придатності до військової служби). Нехтування своїми обов’язками спричиняє складнощі у подальшому процесі рекрутингу. Рекрутинг — це можливість вибору кандидатом посади та підрозділу для проходження служби. За основу береться велика кількість чинників: фахові знання, практичні навички, індивідуальні побажання та прагнення. Кандидат є центром прийняття рішень. Він розглядає підрозділ так само, як підрозділ розглядає його потенційним побратимом. Рекрутинговий центр супроводжує кандидата до обраної посади та підрозділу на всіх етапах оформлення та після цього (навіть коли кандидат вже служить і в нього виникають певні запитання). У разі фактичної невідповідності посади та підрозділу відносно рекомендаційного листа, рекрутинговий центр ініціює процес розслідування причин та їх усунення. Ситуація вирівнюється, кандидат доправляється на проходження служби у місце, відповідне рекомендаційному листу.

Фото: 4 центр рекрутингу Сил територіальної оборони Збройних сил України

З моменту початку служби у підрозділі (за рекомендаційним листом) кандидат самостійно відповідає за подальший життєвий шлях. Його дії або бездіяльність формують певний авторитет, як і в будь-якому колективі. Рекрутинг допомагає потрапити у певну відправну точку у війську, а далі все залежить індивідуально від кандидата, його поведінки й особистих якостей.

Які є обмеження?

— Які наразі є обмеження — вік, стать, інвалідність тощо? Хто вважається придатним? Звісно, в різних родах військ різний рівень вимог, але кому точно в армії робити нема чого, а хто може знайти своє місце?

— Певні обмеження існують. Вік, визначений законодавством України для проходження військової служби, складає від 18 до 60 років. Тобто до 18 років та після 60 років служба у війську неможлива. (Наразі у Верховній Раді перебуває на розгляді законопроєкт 60+, який передбачає можливість проходження військової служби понад граничний вік.)

Збройні сили України не відокремлюють жінок в окрему групу військовослужбовців. У війську існує та плекається гендерна рівність, із рівними правами та рівними можливостями обіймати будь-які посади. Українки — гідні воїни Батьківщини.

Придатний чи непридатний?

— Людина-інвалід і людина, непридатна до військової служби, — це два різних статуси особи. Перший зазначає, що людина має певні вади фізичного стану, які призвели до суттєвої втрати працездатності. Другий визначає, в якій мірі ця втрата працездатності впливає на можливість проходити військову службу та обіймати певні посади. Особа з інвалідністю не обов’язково має статус непридатної до військової служби — можливий статус придатного з певними обмеженнями, на посадах із помірним навантаженням. Ступінь придатності до військової служби визначає виключно військово-лікарська комісія — ВЛК, згідно з розкладом хвороб, затвердженого наказом міністерства оборони України №402. Висновок такий: пройшов ВЛК — визначив свій ступінь придатності до військової служби, відповідно розумієш, які посади можеш займати у війську (придатний до військової служби — бойові посади, придатний до підрозділів/частин забезпечення — тилові посади, непридатний до військової служби — цивільне життя).

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: