Догори
Дати відгук

А годинник цокає: чому без урахування циркадних ритмів навіть здорове харчування не йде на користь

Нерегулярне харчування навіть за адекватного раціону штовхає нас у бік ожиріння та діабету.

2 хв на прочитання22 Листопада 2021, 19:40
Їжа Їжа
Поділитись:

Генетик Олександр Коляда розповів, що в кожній клітині нашого організму цокає годинник.

«Ні, не той, який «пора заміж», і навіть не той, що відраховує прожиті роки. А той, котрий рахує час дня. Якось запустившись, у нас він іде все життя, іноді хронічно відстає, іноді поспішає. Але завжди налаштовується освітленням. В ідеалі від Сонця, насправді — від нього і всіляких гаджетів і ламп», — розповідає Олександр Коляда.

Але генетик додав, що на хід цього годинника у клітинах також впливає і час вживання їжі.

«З одного боку клітинний годинник керує роботою всяких там рецепторів і транспортерів поживних речовин, з іншого — самі компоненти харчування теж рухають стрілки цього годинника», — пояснює науковець.

Він пропонує уявити дві ситуації: перша — «ми їмо щодня за розкладом, у чітко визначений час», і друга — «ми їмо все правильне, але коли завгодно». Генетик розповідає, що у першій ситуації наші клітини звикають до регулярного надходження речовин, «і, мабуть, встигають підготувати свою машинерію до адекватного споживання та використання їжі». У другому ж випадку «поживні речовини надходять до нас у довільний час, і тим самим і самі не потрапляють у відведені для них організмом харчові вікна, і циркадні годинники збивають». Олександр Коляда говорить, що таке харчування є циркадним дизраптором, тобто негативно впливає на цикли у клітинах тіла, і навіть за адекватного раціону штовхає нас у бік ожиріння та діабету.

Якщо у мишки генетично поламаний або просто трохи приглушений клітинний годинник, то вона починає страждати від порушень обміну глюкози, ліпідів і в неї змінюється мікробіом, розповідає науковець.

Також ми розповідали, що має бути в холодильнику в діабетика.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.