Догори
Дати відгук

Біоенергетика подає сигнал SOS

5 хв на прочитання03 Червня 2020, 14:12 45629
Поділитись:

Вже майже 8 місяців тривають перемовини Уряду і інвесторів щодо ситуації з проєктами на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ). Весь цей час сектор біоенергетики був спостерігачем і заручником цієї ситуації. Проте ситуація не вирішується, а тільки погіршується: протягом останніх трьох місяців рівень оплати ДП «Гарантований покупець» виробникам електричної енергії з біомаси та біогазу за відпущену електроенергію становив в середньому близько 5% на місяць. Такий рівень оплати для проєктів, що виробляють електричну енергію з вітчизняної сировини - біомаси та біогазу, є критичним, оскільки паливна/сировинна складова зазначених проєктів складає близько 60%.

Вважаємо, що за таких умов, біоенергетичні проєкти перебувають у дискримінаційному положенні, порівняно з іншими виробниками електричної енергії з ВДЕ, що отримують енергію з «безкоштовних» сонця і вітру. На сьогодні вже подано ряд судових позовів до виробників електричної енергії з біомаси та біогазу щодо стягнення заборгованості за несплату за поставлене паливо/сировину.

Хочемо підкреслити, що проблеми фінансової незбалансованості ДП «Гарантований покупець» при виплаті за зеленим тарифом виникли точно не із-за біоенергетики. Відтак, у 2019 році 61% виплат по зеленому тарифу отримали СЕС, для порівняння на станції на біомасі та біогазі припало лише 7% виплат.

Встановлена потужність, вироблена електроенергія, розподіл виплат за зеленим тарифом за видами відновлюваної генерації в Україні в 2019 р.

Відповідно до затвердженого Урядом і узгодженого з Енергетичним співтовариством Національного плану дій з відновлюваної енергетики, до кінця 2020 року передбачається встановлення сонячних потужностей в обсязі 2 300 МВт. Проте, на кінець першого кварталу 2020 року в країні було встановлено вже 5576,3 МВт сонячних потужностей. Для порівняння, сумарна потужність біомасових і біогазових електростанцій досягла 98,6 МВт, що майже в сім разів менше запланованої цілі.

ТЕЦ компанії «Югенергопромтранс», м. Переяслав

Також доречним буде розвіяти міф про самі високі зелені тарифи в Україні. Принаймні, це точно не так для електроенергії з біомаси і біогазу. Україна знаходиться на 13 місці серед 15 країн ЄС, що використовують зелений, як засіб стимулювання виробництва електроенергії з біомаси і біогазу. У нас один з найнижчих тарифів для сектору біоенергетики серед країн ЄС.

Можливі екологічні та соціальні наслідки

Якщо проблема неплатежів з боку ДП «Гарантований покупець» не вирішиться найближчим часом, біоенергетичні проєкти будуть змушені зупинити свою роботу. Це, у свою чергу, призведе до ряду негативних екологічних та соціальних проблем, що може спричинити незадоволення населення:

  • Втрата понад 1000 робочих місць в секторі і суміжних областях;
  • Зрив наступного опалювального сезону ТЕЦ, що працюють на біомасі (наприклад, в м. Сміла, Черкаської обл.);
  • Нові масштабні лісові пожежі, що можуть виникнути через збільшення кількості лісосічних відходів, що залишатимуться в лісах в разі зупинки електростанцій на твердій біомасі, що їх спалюють;
  • Пожежі та викиди в атмосферу парникового газу метану на звалищах твердих побутових відходів, у зв’язку з зупинкою систем збирання і утилізації біогазу зі звалищ;
  • Неконтрольоване попадання в оточуюче природнє середовище посліду, жому, барди, на яких працюють біогазові установки, і які є досить небезпечними відходами;
  • Накопичення неперероблених відходів тваринного походження (гною, посліду), що погіршить санітарно-епідемічну ситуацію в околицях та призведе до збільшення викидів парникових газів (метану та закису азоту).

Слід зазначити, що не вирішення проблеми заборгованості ДП «Гарантований покупець», тягне за собою також підвищення ймовірності подачі судових позовів проти України в міжнародні суди, що погіршуватиме інвестиційну привабливість економіки України.