Догори
Дати відгук

Замерзли ноги, а болить горло: судмедексперт радить, що робити, щоби переохолодження не зашкодило

Спазм судин може швидко минути й патологічний процес у дихальних шляхах обірветься — людина залишиться здоровою.

2 хв на прочитання11 Січня 2022, 12:45
Поділитись:

Лікар судово-медичний експерт Юрій Чорний розповідає, чому ми хворіємо від переохолодження.

«Тиждень тому в сильний мороз прийшлось попрацювати надворі, замерзли ноги. На наступний день головний біль, біль в горлі, нежить, і так декілька днів», — говорить лікар.

Він пояснює, який механізм появи таких симптомів у зв’язку з переохолодженням і «чому з ногами все ок, а болить горло».

Юрій Чорний говорить, що на сьогоднішній день механізм виникнення застудних захворювань залишається вивченим не до кінця. Проте науковцям вдалося з’ясувати деякі основні причини. У здорової людини в дихальних шляхах (насамперед у верхніх) живе безліч мікроорганізмів, зокрема бактерій. Існування цих мікробів та їх розмноження регулюється і стримується імунною системою людини. Серед мікроорганізмів, що мешкають у дихальних шляхах, можна виділити непатогенні бактерії (тобто безпечні для людини) та умовно-патогенні. Саме мікроби, які належать до умовно-патогенних, здатні спричинити хворобу за певних обставин, зазвичай при зниженні захисних сил організму. Отже, при зниженні імунного захисту зростає можливість потенційно негативного впливу умовно-патогенних мікробів у дихальних шляхах, пояснює лікар.

«При переохолодженні спостерігається така ситуація: відбувається спазм судин, унаслідок чого кровопостачання слизової оболонки дихальних шляхів порушується. Внаслідок цього активність війчастого епітелію зменшується, порушується вироблення слизу, знижується концентрація захисних речовин. Зрештою відбувається активізація умовно-патогенної мікрофлори дихальних шляхів», — розповідає лікар.

Він пояснює, що подальший перебіг подій залежить від чималої кількості факторів: від видової різноманітності бактерій, їхньої кількості, стану місцевого імунітету до переохолодження, від того, наскільки виражене порушення кровопостачання слизової оболонки тощо. Залежно від конкретної ситуації спазм судин може швидко минути й патологічний процес у дихальних шляхах обірветься. При цьому людина залишиться здоровою. В іншому випадку запальний процес розвивається далі, і виникає застуда.

«Майже кожна людина має право самостійно вплинути на свою імунну систему та убезпечити себе від застуд. Так, для підвищення місцевого імунітету можна проводити загартовувальні процедури. Вони підвищують стійкість організму до холодної води, протягів та інших несприятливих впливів довкілля», — радить судмедексперт.

Ми вже писали, що застуда не від холоду: як захистити свій організм від сезонних недуг.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.