Догори
Дати відгук

Європа перекриває газу кисень

4 хв на прочитання19 Листопада 2019, 13:31
Поділитись:

Європейський союз вирішив перекрити фінансування газових проєктів через свій гігантський інвестбанк і вкласти вивільнені мільярди євро в «зелену» економіку в спробі стримати глобальне потепління, повідомляє ВВС.

Нова влада ЄС відразу взялася за боротьбу з викидами і показала, що налаштована рішуче. Першою жертвою став природний газ, який вважається основною чистою альтернативою вугіллю на перехідний період. ЄС дав зрозуміти, що не має наміру затягувати перебудову і буде всіма силами стимулювати країни Європи відмовлятися від вуглеводнів.

Після демаршу США Європа прагне стати лідером в боротьбі з парниковими газами та першою серед провідних світових економік збирається виконати Паризьку хартію і нейтралізувати викиди до 2050 року.

Європейський інвестиційний банк, як і інші подібні інститути – Світовий банк і Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), давно припинив кредитувати все, що пов'язано з вугіллям. Однак тепер вирішив піти далі.

Після двох місяців запеклих суперечок банк затвердив минулого тижня нову стратегію і пообіцяв відмовитися від газових проектів – з 2022 року. Хотіли і раніше, але в підсумку термін перенесли на рік, щоб умовити незадоволених: Німеччину, Польщу, Угорщину і Румунію. Вони палять багато вугілля і розраховували замінити його в основному природним газом.

Відмова Європейського інвестбанку фінансувати газотурбінні електростанції і газопроводи загрожує збільшенням вартості цих проєктів. За останню п'ятирічку банк видав понад 13 млрд євро галузям, пов'язаним з корисними копалинами. З них левова частка – дві третини – вкладена в газові проєкти та інфраструктуру.

«Позеленіння» Європейського інвестиційного банку не тільки позбавить газові проєкти на території ЄС його пільгових кредитів, а й відлякає приватних інвесторів, оскільки спонукає їх змінити стратегію слідом за головним регіональним фінансовим інститутом розвитку.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен, що вступає на посаду 1 грудня, обіцяла зробити з Європейського інвестбанку мотор «зеленої» економіки. І банк включив в нову стратегію амбітну мету за 10 років підтримати проєкти, які не шкодять клімату, на 1 трлн євро.

З урахуванням того, що банк в середньому фінансує трохи більше чверті повної вартості проєктів, в яких він бере участь, а решту дають приватні інвестори, нова стратегія обіцяє близько 300 млрд євро кредитів «зеленої» економіки.

Крістін Лагард, яка очолила Європейський центробанк, що визначає грошово-кредитну політику в єврозоні та в ширшому сенсі – правила гри на фінансовому ринку ЄС, в першу чергу пообіцяла ускладнити життя тим банкам і інвестфондам, котрі забувають про кліматичні ризики при оцінці вкладень.

Для початку ці ризики будуть додані в стрес-тести банків. А потім може дійти і до змін вимог до капіталу: ті, хто вкладається в «брудну» економіку, змушені будуть створювати додаткові грошові резерви, що зробить таке кредитування менш привабливим і прибутковим для фінансистів.

Посилити нагляд за банками і враховувати кліматичні ризики при оцінці достатності капіталу обіцяли і Банк Англії, і Бундесбанк. І це світовий тренд.

Коли центробанки створювали в 2017 році кліматичний форум для вироблення загальних підходів до «озеленення» фінансового сектора (Network for Greening the Financial System), їх було вісім. Зараз там – 42 регулятора з п'яти континентів.

У цього руху несподіваний локомотив – китайський ЦБ. Китай – найбільше на планеті джерело викидів. Влада країни стурбована смогом в Пекіні і викидами, що ростуть разом з промисловістю. Політична доцільність в умовах планової системи дозволила швидко зрушити справу з мертвої точки.

Зараз кожен десятий юань в кредитному портфелі китайських банків виданий під проєкти, спрямовані на скорочення викидів.

Через рік-два, коли Європарламент, Єврокомісія і все країни союзу затвердять їх, влада зобов'яже бізнесменів і фінансистів розкривати інформацію про те, наскільки їх інвестиції відповідають цілям Паризької угоди і європейським кліматичних амбіціям.

А щоб захистити свій бізнес від конкуренції з боку зарубіжних компаній і банків, які ігнорують боротьбу з глобальним потеплінням, Європа обговорює вуглецевий податок на товари і послуги, імпортовані з таких країн.

ЄС в останні місяці активно взявся за «озеленення» економіки. Такими темпами вкладатися в бізнес, що забруднює атмосферу, скоро буде невигідно. Однак на трансформацію піде час, і стратегія Європейського інвестиційного банку приблизно дала уявлення про те, коли корисні копалини потраплять під фінансові санкції.

Вона забороняє кредитувати проєкти в газовій галузі тільки з 2022 року. Але дозволяє фінансувати вже схвалені і ті, що будуть схвалені до кінця 2021 року.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Через закупівлю сировини за завищеними цінами судитимуть кервництво держпідприємства
Через закупівлю сировини за завищеними цінами судитимуть кервництво держпідприємства
1 хв на прочитанняВчора
Ціни на газ Паливо Український ринок
Ціни на газ для бізнесу в Україні посеред весни зросли до максимуму з листопада
1 хв на прочитання23 Квітня 2024
Виробництво біометану має потенціал потужного росту
Виробництво біометану має потенціал потужного росту - Герус
2 хв на прочитання22 Квітня 2024
Укренерго анонсувало графіки обмеження потужності
«Укренерго» анонсувало графіки обмеження потужності, ось кого це стосуватиметься
1 хв на прочитання18 Квітня 2024
В Україні вироблятимуть компоненти малих модульних реакторів:Енергоатом та Holtec International підписали Угоду
2 хв на прочитання17 Квітня 2024
Розпочалося будівництво двох нових енергоблоків за американською технологією: Хмельницька АЕС стане найпотужнішою в Європі
3 хв на прочитання15 Квітня 2024
У Рівному збудують хімічний індустріальний парк, де вироблятимуть аміак та азотні добрива
1 хв на прочитання14 Квітня 2024
Україна і Словаччина підписали Меморандум про поглиблення співпраці в атомній галузі
1 хв на прочитання14 Квітня 2024
Більше з GreenPost
Фото: «Їжа легко»
Куряча печінка у сметані — надзвичайно простий рецепт
1 хв на прочитання26 Квітня 2024
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Бадан як низький бордюр для садової доріжки — ідея для ландшафтного дизайну (ФОТО)
1 хв на прочитання26 Квітня 2024
Гороскоп на п'ятницю, 26 квітня
Нові можливості та фінансовий успіх: гороскоп на п'ятницю, 26 квітня
1 хв на прочитання2 години тому
У порт Великої Одеси зайшов “справжній” контейнеровоз з Китаю
У порт Великої Одеси зайшов “справжній” контейнеровоз з Китаю
1 хв на прочитання4 години тому
Українців закликають підвішувати паски до Великодня
2 хв на прочитання5 годин тому
Десятки підприємств України експортують молочні товари в ЄС, що свідчить про їх якість і безпечність - Висоцький
1 хв на прочитання5 годин тому
Чи потрібні електромобілям інші покришки?
4 хв на прочитання6 годин тому
БЕБ у Львові забезпечило відшкодування 5,2 млн грн завданих бюджету збитків через продаж харчових продуктів
1 хв на прочитання6 годин тому