Догори
Дати відгук

Європа недостатньо готується до кліматичної кризи — звіт ЄС

Європейські стратегії та заходи з адаптації не встигають за ризиками, що швидко погіршуються.

3 хв на прочитання11 Березня 2024, 14:43
Лісова пожежа в Мандра, Греція (липень 2023 р.). Фото: Луїза Враді/Reuters Лісова пожежа в Мандра, Греція (липень 2023 р.). Фото: Луїза Враді/Reuters
Поділитись:

За даними Європейського агентства з навколишнього середовища (EEA), Європа повинна вжити термінових заходів, аби підготуватися до загрози «катастрофічних наслідків» від зміни клімату. Європейські стратегії та заходи з адаптації не встигають за ризиками, що швидко погіршуються, попереджає EEA у своєму першому звіті про оцінку кліматичних ризиків, представленому в понеділок. Глобальне потепління погіршить екстремальні погодні явища, такі як хвилі спеки, посухи, лісові пожежі та повені, навіть за оптимістичними сценаріями, що вплине на умови життя на всьому континенті, йдеться у звіті агентства ЄС. Про це розповідає Die Zeit.

Екстремальні погодні умови вже є «новою нормою», сказала голова Європейського економічного середовища Ліна Юля-Мононен.

«Вони також повинні бути попереджувальним пострілом. Європейські та національні лідери повинні діяти зараз, аби зменшити кліматичні ризики шляхом як швидкого скорочення викидів, так і рішучих стратегій і дій щодо адаптації», — додала вона.

За даними ЄЕА, Європа є континентом, що нагрівається найшвидше. Починаючи з 1980-х років, потепління на європейському материку було приблизно вдвічі швидшим, ніж середньосвітовий показник. У звіті перелічено 36 ключових кліматичних ризиків для Європи. Тому 21 вимагають негайних додаткових заходів, а вісім навіть вимагають термінових дій. До них передусім належать ризики для екосистем Європи, особливо в морях і на узбережжі.

Згідно зі звітом, багато морських екосистем перебувають у величезній небезпеці через потепління води, брак кисню та підкислення — на додачу до інших спричинених людиною змін довкілля, таких як забруднення та рибальство.

«Це може призвести до значної втрати біорізноманіття, включно з випадками масової смертності», — попереджає EEA.

«Ми маємо робити більше та проводити більш сильну політику», — вимагає Юля-Мононен.

Згідно зі звітом, найбільшому ризику піддається південна Європа, де існує ризик пожеж, нестачі води та спеки — і їх вплив на сільське господарство, роботу та здоров’я. Плоскі прибережні регіони також перебувають під загрозою, наприклад, через повені, ерозію та проникнення солоної води. Але згідно з ЕЕА, Північній Європі також необхідно підготуватися до кліматичних ризиків, як нещодавно продемонстрували повені в Німеччині та лісові пожежі у Швеції.

Постраждала також європейська економічна та фінансова система, пише EEA. Наприклад, екстремальні кліматичні умови можуть призвести до збільшення страхових премій, поставити під загрозу активи й іпотечні кредити, а також призвести до збільшення видатків і витрат на позики для уряду.

«Якщо зараз не вжити рішучих заходів, більшість виявлених кліматичних ризиків можуть досягти критичних або катастрофічних рівнів до кінця цього століття. Сотні тисяч людей помруть від спеки, а економічні збитки лише від прибережних повеней можуть скласти понад трильйон євро на рік», — йдеться у звіті експертів.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.