Догори
Дати відгук

Якщо завтра війна: як підвищити свої шанси на виживання в екстремальній ситуації

Ці навички не будуть зайві навіть при звичайній вечірній прогулянці в навушниках.

6 хв на прочитання14 Лютого 2022, 18:00
Війна Війна
Поділитись:

Тривожні новини викликають паніку не в усіх: доки хтось перемикається з одного каналу інформації на інший, хтось чистить кулемет. Не обов’язково у буквальному сенсі. Українці почали активно готуватися до можливого найгіршого сценарію. Тому не дивно, що зріс попит на тренінги з виживання в умовах бойових дій. ГО «Українська жіноча варта» спільно з Київрадою проводить такий курс, але всі охочі не можуть потрапити на заняття, тому доводиться влаштовувати додаткові. На запитання GreenPost про те, як же підвищити свої шанси на виживання в екстремальній ситуації, відповіла Олена Білецька, очільниця «Української жіночої варти».

— Більшість людей хотіли би жити мирно, але ніхто не застрахований від потрапляння в ситуацію, коли покладатися доведеться лише на власні сили. Що потрібно мати/вміти/розуміти в такій ситуації?

— На випадок надзвичайної ситуації (бойових дій тощо) для початку треба вивчити принципи виживання. 

Принципи виживання — це спосіб мислення, тактика, навички і спорядження. Саме в такому порядку.

Спосіб мислення дуже важливий. Більшість людей неправильно мислять або недооцінюють ситуацію. Вони не хочуть чути про якісь кризи, про війну, не хочуть узагалі негативу цього. Проте незалежно від того, як ми ставимося до ситуації, є об’єктивна реальність: у нас на Сході війна, й існує постійна загроза повномасштабного вторгнення.

Друге — це тактика. Тактика — це план дій. У кожної людини має бути прописано або проговорено всередині родини план дій на випадок надзвичайної ситуації, причому бажано декілька. Наприклад, що робити, якщо у нас є час виїхати з міста, і що робити, якщо цього часу нема. На всі такі випадки має бути домовленість між рідними і близькими, хто за що відповідає. Мають бути підготовані аптечки — загальні й індивідуальні. У кожного повинні бути зібрані наплечники — мінімум на три дні одяг, засоби гігієни, якісь допоміжні засоби для виживання. Також бажано, оскільки у кожного є якісь документи, відсканувати їх і зберігати на флешках, бажано на трьох — одна має бути з вами, а дві інші в інших місцях, можливо, у батьків, тому що під час якихось серйозних обстрілів чи пожежі це все може бути знищено, а так документи бодай збережуться в електронному вигляді.

Наступне — це навички. Ідеться про медичну підготовку, самооборону, а якщо вважаєте за потрібне, то також стрілецькі навчання. Насправді цей список нескінченний (у нього можна додати психологічні навчання, як поводитись у кризових ситуаціях, екстремальне водіння тощо) — усе залежить від того, як ви до цього ставитесь і наскільки бажаєте здоров’я своїй родині, тому що здоров’я, безпека і життя вас особисто і вашої родини передусім залежить від вас. Поки прийде хтось на допомогу, ви маєте хоча би елементарні речі вміти — ту ж домедичну допомогу надати, наприклад. Та й у цивільному житті дуже багато ми бачимо ситуацій, коли потрібні ці навички — якась аварія або людині погано стало на вулиці.

Останній пункт — спорядження.

Це речі, які допоможуть вам у кризових ситуаціях. Чому цей пункт останній? Тому що коли ви не вмієте користуватися цим, то всі ці речі є купою дорогого брухту.

Та ж зброя, джгути абощо — це все вам у кризовій ситуації ніяк не допоможе, якщо ви не отримали цих додаткових навичок.

— Який мінімум навичок потрібен?

— Це залежить від регіону, де ви живете, а також від того, наскільки ви серйозно до цього ставитесь і чого вам бракує. Буває, що люди вже чогось навчені (наприклад, знаються на орієнтуванні).

Якщо є ризик обстрілу, а ви живете в багатоповерхівці, то ви маєте проаналізувати свою багатоповерхівку — куди вам краще сховатися (принаймні вийти на сходовий майданчик, щоб уникнути прямих влучань). Знов-таки, слід враховувати, на якому поверсі ви живете. Потім ви повинні знати, чи є в будинку якесь бомбосховище (наприклад, підвал), у кого від нього ключі — потрібно провести інвентаризацію цього приміщення. Проте переховуватися не завжди добре — можливо, краще взагалі покинути приміщення. Якщо ж це раптова облога і вам нема куди відходити, то краще залишатися на місці, бо коли люди починають тікати, то ймовірність їхньої смерті зростає. Ми знаємо, що в США під час стихійних лих люди сідають у ванну — можливо, у вашій ситуації це також прийнятний варіант.

Оцінюйте свої реальні можливості.

Тому й потрібні декілька планів дій.

Уявіть собі: вимикається інтернет, вимикається комунікація, немає логістики, ви не знаєте, коли вам нададуть допомогу, коли вас евакуюють.

Ми звикли, що якщо виникає якась кризова ситуація, приходить допомога. Але чекати цієї допомоги може довестися не кілька годин, а день, два, три…

 

Базові принципи допоможуть вам вижити в цій ситуації.

— Давно відомо, що під час будь-якої війни серед найуразливіших категорій виявляються жінки. Що з цим можна зробити?

— Ми їх вчимо самооборони. Йдеться не лише про бойові дії — жінка може просто ввечері йти сама в темному одязі, в навушниках — і на неї нападають якісь грабіжники. Ми вчимо, як діяти в цих ситуаціях, але насамперед як себе не наразити на таку ситуацію. Насамперед не ходити в темних місцях у навушниках самотою, краще компаніями — тоді ймовірність нападу мінімізується. Якщо ви бачите якусь підозрілу групу людей, то, маючи можливість, їх треба обійти, перейти на інший бік вулиці, зникнути з їхнього поля зору. А далі ми вчимо, як поводитися, якщо нападу уникнути не вдалося — знов-таки, як не наразити себе на ще більшу загрозу.

Головна ідея — уникати кризових ситуацій. Звісно, в умовах війни дещо інакше, але ми говоримо про різні небезпечні ситуації.

Ваше головне завдання — вижити.

А якщо ви маєте навички і знання, то можете дати відсіч ворогові.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Ukraine Recovery Conference та результати роботи для України
Ukraine Recovery Conference: стартує робота Міжнародної платформи дій для зеленого відновлення України
3 хв на прочитання2 години тому
Незаконно Вирубали дерев Збитки довкіллю Незаконна рубка
В Ананьївському лісі на Одещині незаконно вирубали понад тисячу дерев
1 хв на прочитання3 години тому
Відшкодування збитків довкіллю Зрубали дерева Зелені насадження
Житель Чернігівщини сплатить понад 38 тисяч гривень за зрубані акації
1 хв на прочитання5 годин тому
Стимулятор для росту помідор Народний рецепт Гарний урожай
Стимулятор для росту помідор: народний рецепт
1 хв на прочитання6 годин тому
Швидка кабачкова ікра з запечених овочів: рецепт смачної та корисної намазки
1 хв на прочитання8 годин тому
Тут навіть не грають у футбол: ось як виглядає найбільший стадіон світу, розташований в Індії (ФОТО)
3 хв на прочитання8 годин тому
Фермер з Чернігівщині займається збереженням зникаючих українських порід корів
1 хв на прочитання9 годин тому
Кабачкові оладки з твердим сиром — готуються легко, просто і швидко
1 хв на прочитання11 годин тому